Kategorie Porady

7 rzeczy na które warto zwrócić uwagę przy wyborze krzesła biurowego. Ból pleców zniknie

Jeżeli pracujesz na siedząco, zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że siedzenie przez 8 godzin bądź dłużej, ma realny wpływ na Twój kręgosłup.

Praca w biurze zazwyczaj wymaga spędzania dużej ilości czasu na siedzeniu na krześle biurowym – pozycji, która powoduje stres w strukturach kręgosłupa. Dlatego też, aby uniknąć problemów z kręgosłupem lub komplikacji, ważne jest, aby mieć ergonomiczne krzesło biurowe, które wspiera dolną część pleców i promuje dobrą postawę.

Jaki rodzaj ergonomicznego krzesła biurowego jest najlepszy?

Istnieje wiele rodzajów ergonomicznych krzeseł dostępnych do użytku. Żaden rodzaj krzesła biurowego niekoniecznie jest najlepszy, ale jest kilka rzeczy, które są bardzo ważne i których należy szukać w dobrym ergonomicznym krześle biurowym. 

Te rzeczy pozwolą indywidualnemu użytkownikowi sprawić, by krzesło dobrze działało zgodnie z jego konkretnymi potrzebami.

Jakie cechy powinien posiadać dobry ergonomiczny fotel biurowy?

Po pierwsze, biorąc pod uwagę „konwencjonalny” styl krzesła biurowego, ergonomiczne krzesło powinno mieć wiele elementów, w tym:

  1. Wysokość siedziska: Wysokość siedziska krzesła biurowego powinna być łatwo regulowana. 
  2. Szerokość i głębokość siedziska: Fotel powinien mieć wystarczającą szerokość i głębokość, by każdy użytkownik mógł wygodnie usiąść. Głębokość (od przodu do tyłu siedzenia) musi być wystarczająca, by użytkownik mógł usiąść plecami do oparcia ergonomicznego krzesła biurowego, pozostawiając luźną przestrzeń między oparciem kolan a siedziskiem krzesła. Pochylenie siedziska do przodu lub do tyłu powinno być regulowane.
  3. Wsparcie lędźwiowe: Bardzo ważne jest podparcie dolnej części pleców. Kręg lędźwiowy ma wewnętrzną krzywiznę, a siedzenie przez długi czas bez podparcia dla tej krzywej prowadzi do garbienia się (co spłaszcza naturalną krzywiznę) i napina struktury dolnej części kręgosłupa. Ergonomiczne krzesło powinno mieć regulację odcinka lędźwiowego (zarówno wysokość, jak i głębokość), aby każdy użytkownik mógł uzyskać odpowiednie dopasowanie do podparcia wewnętrznej krzywizny dolnej części pleców.
  4. Oparcie: Jeśli oparcie jest oddzielone od siedzenia, powinno mieć możliwość regulacji wysokości i kąta. Powinien być w stanie utrzymać naturalną krzywiznę kręgosłupa, ponownie, zwracając szczególną uwagę na właściwe podparcie okolicy lędźwiowej. Jeśli krzesło biurowe ma razem siedzisko i oparcie, to oparcie powinno być regulowane pod kątem do przodu i do tyłu, z mechanizmem blokującym, aby zabezpieczyć je przed zbyt dużym cofnięciem, gdy użytkownik określi odpowiedni kąt.
  5. Materiał siedziska: Materiał siedziska i oparcia krzesła biurowego powinien mieć wystarczającą ilość wyściółki, aby wygodnie siedzieć przez dłuższy czas. Posiadanie tkaniny oddychającej jest lepsze niż twardsza powierzchnia.
  6. Podłokietniki: Podłokietniki krzeseł biurowych powinny być regulowane. Powinny one umożliwiać wygodne oparcie ramion użytkownika i rozluźnienie ramion. Łokcie i przedramiona powinny lekko spoczywać, a przedramię nie powinno znajdować się na podłokietniku podczas pisania.
  7. Obrót: Każdy konwencjonalny styl lub ergonomiczne krzesło powinno się łatwo obracać, aby użytkownik mógł bez wysiłku dotrzeć do różnych obszarów swojego biurka.
Źródło: spine-health.com | Fotografie: www.freepik.com | Miniatura wpisu: freepik.com