×

Lordoza szyjna – przyczyny, objawy i skuteczne leczenie

Nasz kręgosłup jest naturalnie wygięty w kształt litery S. Jednak wszelkie patologiczne zmiany i wykrzywienia prowadzą do uciążliwych i bolesnych schorzeń. Jednym z nich jest zniesiona lordoza szyjna, a także spłycona, odwrócona bądź pogłębiona. Sposób leczenia dobierany jest indywidualnie w zależności od jej postaci i stopnia zaawansowania.

Co to jest lordoza szyjna?

Każdy odcinek kręgosłupa charakteryzuje się łukowatym wygięciem w stronę brzuszną lub grzbietową. Dzięki obecności tych fizjologicznych krzywizn, możemy trzymać prawidłową i wyprostowaną postawę ciała. Zaliczamy do nich lordozę szyjną i lędźwiową oraz kifozę piersiową i krzyżową.

Lordoza szyjna jest zatem naturalnie łukowatym wygięciem kręgosłupa szyjnego w stronę brzuszną, która pełni funkcje:

stabilizujące – utrzymuje prawidłowe ustawienie głowy względem tułowia;

amortyzujące – chroni szkielet przed destrukcyjnymi dla struktur kostno-stawowych wstrząsami, które pojawiają się np. w czasie chodzenia.

Zwiększa również wytrzymałość kręgosłupa na przeciążenia.

Patologiczne skrzywienia lordozy szyjnej

Jednak, gdy dochodzi do zniekształcenia naturalnej krzywizny szyi, np. do stałego spłycenia bądź pogłębienia lordozy pojawiają się różne problemy zdrowotne miejscowe i ogólnoustrojowe.

Dzieje się tak z powodu przebiegającego w tym obszarze rdzenia kręgowego w kręgosłupie szyjnym, naczyń krwionośnych i nerwowych oraz innych tkanek. Dolegliwości bólowe mogą utrudniać nawet codzienne funkcjonowanie.

Wyróżniamy następujące patologiczne skrzywienia lordozy szyjnej:
– spłyconą,
– zniesioną,
– pogłębioną,
– odwróconą.

Przyczyny lordozy szyjnej

Lordoza szyjna spłycona

Spłycenie lordozy nie jest oddzielną jednostką chorobową, chociaż jest uważane za odstępstwo od normy. Jest też sygnałem, że w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa dzieje się coś niepokojącego.

Do spłycenia lordozy szyjnej może doprowadzić:
– choroba zwyrodnieniowa kręgów szyjnych oraz krążków międzykręgowych,
– stany zapalne kręgosłupa szyjnego,
– różnego rodzaju urazy okolicy karku i szyi (zwłaszcza powstałe w wypadku komunikacyjnym),
– siedzący tryb życia,
– mała aktywność fizyczna,
– nieprawidłowa postawa ciała.

Odprostowanie, czyli zniesienie lordozy szyjnej

Zniesiona lordoza szyjna jest patologiczną zmianą krzywizny kręgosłupa, będącą najczęściej konsekwencją postępującego spłaszczania lordozy szyjnej.

Odprostowanie lordozy objawia się wyprostowanym kręgosłupem szyjnym, tzn. zanikaniem fizjologicznego wygięcia kręgosłupa i wypłaszczeniem lordozy szyjnej.

Skutkuje to nadmierną ruchomością kręgosłupa, która jest związana z rozluźnieniem mięśni i więzadeł szyi przy jednoczesnej zmianie pozycji kręgów szyjnych w pionową kolumnę.

Schorzenie pojawia się przede wszystkim u osób, które:

– długie godziny spędzają w pozycji siedzącej z pochyloną głową (np. zawodowi kierowcy, pracownicy biurowi),

– nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej,

– chorują na osteoporozę, mają niedobory witaminy D oraz wapnia,

– uczestniczyły w wypadku komunikacyjnym (i nastąpiło przesunięcie głowy do przodu, a następnie gwałtowne szarpnięcie do tyłu),

– są otyłe (ponieważ tkanka tłuszczowa gromadzi się również w okolicach karku),

– u osób starszych z powodu naturalnych procesów starzenia się organizmu.

Hiperlordoza szyjna, czyli lordoza szyjna pogłębiona

Hiperlordoza szyjna oznacza pogłębienie wygięcia łuku kręgosłupa w kierunku brzusznym. Powoduje ona nadmierne wysunięcie głowy do przodu, co z kolei pociąga za sobą zmiany w obrębie barków i karku.

Lordoza szyjna pogłębiona wiąże się ze skróceniem mięśni grzbietowych karku oraz zwężeniem przestrzeni międzykręgowych kręgosłupa szyjnego, najczęściej na skutek:
– niewłaściwej pozycji ciała podczas pracy,
– urazów mechanicznych,
– stanów zwyrodnieniowych i zapalnych kręgosłupa szyjnego.

Lordoza szyjna odwrócona

Odwrócona lordoza szyjna to w zasadzie kifoza szyjna, czyli łukowate wygięcie kręgosłupa, ale w stronę grzbietową. Naturalne krzywizny tego typu występują w odcinku piersiowym i krzyżowym kręgosłupa, natomiast kiedy tworzą się w odcinku szyjnym, jest to stan patologiczny, dający silne objawy bólowe i ograniczenia ruchu szyi.

Przyczyną odwróconej lordozy szyjnej są:
– procesy degeneracyjne kręgosłupa szyjnego,
– mikrourazy i uszkodzenia mechaniczne,
– siedzący tryb pracy,
wady postawy, np. skolioza.

Lordoza szyjna – objawy

Lordoza szyjna spłycona

Kiedy rozwija się spłycona lordoza szyjna, objawy dotyczą głównie spoczynkowych dolegliwości bólowych karku powstałych w wyniku zmiany ustawienia kręgów szyjnych względem siebie.

Najczęściej są to:
– bóle i zawroty głowy,
– sztywność, mrowienie i drętwienie rąk,
– szum uszny,
– podwyższone ciśnienie krwi,
– omdlenia będące efektem niedotlenienia mózgu,
– nerwowość,
– bezsenność,
– oczopląs.

Zniesienie lordozy szyjnej

W początkowej fazie rozwoju schorzenia nie występują żadne objawy. Później, przy zniesieniu lordozy szyjnej występuje silny ból mięśni, który pojawia się nagle i skupia się w obrębie karku, skroni i oczodołów. Może trwać od kilku minut do nawet kilku godzin.

Jeśli lordoza uciska nerwy obwodowe, ból może wystąpić także w innej części kręgosłupa.

Przy zniesieniu lordozy szyjnej, dodatkowo mogą pojawić się objawy podobne, jak w przypadku spłyconej lordozy szyjnej:
– drętwienie, mrowienie i niedowład rąk,
– zawroty oraz bóle głowy,
– oczopląs,
– szum w uszach,
– zaburzenia snu,
– nadciśnienie,
– omdlenia spowodowane niedotlenieniem mózgu.

Lordoza szyjna pogłębiona

Pogłębiona lordoza szyjna sprawia, że głowa jest zbytnio wysunięta do przodu, co pociąga za sobą zmiany w obrębie barków i karku.

Objawy lordozy szyjnej pogłębionej obejmują także występowanie tzw. wdowiego garba, czyli tkanki tłuszczowej, która gromadzi się w okolicy wyrostka kolczystego siódmego kręgu szyjnego.

Lordoza szyjna odwrócona

Charakterystycznymi objawami odwróconej lordozy są:
– bóle szyi promieniujące do głowy, barków a nawet rąk,
– drętwienia kończyn górnych,
– zaburzenia widzenia.

Stopień nasilenia objawów uzależniony jest od stanu zaawansowania kifozy szyjnej.

Leczenie lordozy szyjnej

Głównym jej celem jest ograniczenie postępującego zniesienia bądź pogłębienia lordozy szyjnej. Terapia dobierana jest indywidualnie przez lekarza. W jej skład, poza fizjoterapią i rehabilitacją wchodzi zmiana złych nawyków i korygowanie postawy ciała, a także specjalistyczne masaże.

Właściwa postawa ciała

Podstawą leczenia jest zmiana złych nawyków i nieprawidłowej postawy ciała. Zarówno podczas chodzenia, stania i siadania, jak też podczas wykonywania pracy, czy codziennych obowiązków. Ważne jest również, aby oszczędzać kręgosłup szyjny i unikać wszelkiego rodzaju przeciążeń.

Rehabilitacja

Ważnym elementem leczenia jest odpowiednio dobrana rehabilitacja, która powinna trwać około 3 miesięcy. Ćwiczenia zlecone przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę bądź lekarza ortopedę mają za zadanie wzmocnić osłabione mięśnie karku, rozluźnić napięte tkanki, a przede wszystkim złagodzić dolegliwości bólowe i przywrócić prawidłową krzywiznę kręgosłupa szyjnego.

Niezbędna jest systematyczność i dokładność wykonywania ćwiczeń przez pacjenta.

Mogą one polegać np. na powolnym, lecz maksymalnym skręcaniu głowy raz w jedną, raz w drugą stronę i utrzymywaniu tej pozycji przez 3 sekundy (po uprzednim położeniu się na podłodze).

Inną propozycją ćwiczeń jest: zaplatanie palców rąk za głową i odginanie jej do tyłu z jednoczesnym stawianiem oporu dłońmi.

Jeśli podczas gimnastyki wystąpi ból, trzeba natychmiast przerwać wykonywanie ćwiczeń, aby nie pogorszyć stanu odcinka szyjnego kręgosłupa!

Fizjoterapia

Poza rehabilitacją, do leczenia warto włączyć różne zabiegi fizjoterapeutyczne, które łagodzą ból i odciążają odcinek szyjny kręgosłupa.

Stosuje się m.in.:
– leczenie laserem,
– hydroterapię,
– elektroterapię,
– fale uderzeniowe (akustyczne fale przenoszące energię w bolące miejsca),
– ultradźwięki,
– interdyn (prący interferencyjne),
– naświetlanie lampą sollux.

Bardzo skuteczny jest również kinesiotaping oraz taping dynamiczny, które pomagają usunąć miejscowo ból oraz drętwienie czy mrowienie w rękach przy dysfunkcji jaką jest spłycenie lordozy szyjnej.

Inne metody leczenia

Przy silniejszych dolegliwościach bólowych zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych lub leków rozluźniających mięśnie szkieletowe. Dodatkowo warto korzystać ze specjalnych masaży leczniczych i ćwiczyć jogę, a nawet chodzić na basen.

Czasami zaleca się też noszenie specjalnego kołnierza. Jednak jest to rozwiązanie doraźne, bo przy zbyt częstym jego noszeniu może dojść do osłabienia mięśni szyi i nasilenia bólu.

Gdy zwyrodnienia kręgosłupa dotyczą zarówno zmian w obrębie lordozy, jak i kifozy, niezbędne jest leczenie operacyjne.

Lordoza szyjna – jak spać?

Osoby cierpiące na zniesienie lordozy w odcinku szyjnym kręgosłupa muszą szczególnie dbać o przygotowanie odpowiedniego materaca i poduszki. Tylko właściwa pozycja podczas snu gwarantuje regenerację organizmu, rozluźnienie mięśni oraz przynajmniej częściową ulgę w bólu szyi i kręgosłupa.

Zaleca się spanie na boku bądź na plecach. Z kolei, leżenie na brzuchu jest niewskazane, ponieważ kręgosłup szyjny układa się wtedy w nieanatomiczny kształt, co nasila dolegliwości bólowe.

Wybór odpowiedniej poduszki zależy od pozycji, w jakiej zasypiasz: sypiający na boku powinni sięgnąć po poduszkę z dodatkowym wyprofilowaniem w kształcie wałka pod szyją, natomiast śpiący na plecach – nieco niższe i bardziej miękkie. Hitem są poduszki ortopedyczne, na których odbija się kształt szyi i głowy użytkownika.

Jak wybrać poduszkę, aby się wyspać i uniknąć bólu szyi?

Pogłębiona i spłycona lordoza szyjna są bolesnymi schorzeniami. Jednak, jeśli będziesz dbać o właściwą postawę ciała, pozbędziesz się uciążliwych dolegliwości

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować