Kategorie Porady

Modne łóżko z palet – ale czy higiena snu zostanie zachowana?

Moda „zero waste” i meble z recyklingu na dobre zagościły w naszych domach. Coraz więcej z nas zwraca uwagę na to, by wybierać ekologiczne elementy wyposażenia pomieszczeń, decydując się na renowację zamiast zakupu nowych mebli lub też tworząc je samodzielnie z materiałów z tzw. odzysku. Prawdziwym hitem wśród projektantów wnętrz i designerów są od lat meble z palet, które dają nieskończone możliwości aranżacyjne! Czy są one jednak dobrym wyborem, jeżeli chodzi o naszą sypialnię?

Łóżko z palet – oryginalny element wystroju

Europalety, czyli drewniane konstrukcje wykorzystywane pierwotnie do przewozu wielkogabarytowych materiałów, obecnie często wykorzystywane są jako surowiec do tworzenia mebli. Możemy je wykorzystać, by samodzielnie wykonać zarówno drobne szafeczki, łóżka sypialniane, jak i komplety wypoczynkowe do salonu czy ogrodu. Łóżko na paletach to oryginalny, a zarazem niezwykle tani w wykonaniu pomysł, który pozwala odmienić wnętrze naszej sypialni. Wykonane z drewna palety można dowolnie malować, co daje szerokie pole do popisu i możliwość stworzenia niepowtarzalnego wystroju.

Jak zrobić łóżko z palet? W najprostszej, budżetowej wersji, należy określić docelowy rozmiar łóżka i zakupić (nowe lub z odzysku) odpowiadającą temu wymiarowi ilość palet z litego drewna. Po ich wyszlifowaniu szlifierką lub papierem ściernym malujemy je na wybrany kolor i ustawiamy w odpowiedniej konfiguracji. Następnie łączymy ze sobą za pomocą śrub i wkrętów i gotowe. Jeżeli chcemy, by nasze łóżko miało zagłówek, wystarczy wykorzystać dodatkowe palety, które przymocujemy pionowo na szczycie łóżka i obijemy np. pianką tapicerską. Cały projekt nie powinien nam zająć więcej niż kilka godzin, a koszt to maksymalnie kilkaset złotych!

Modne łóżko z palet – ale czy higiena snu zostanie zachowana?

A co z higieną snu?

Niepodważalnym faktem jest, że łóżko ma ogromny wpływ na jakość naszego snu. Oczywiście takie czynniki jak nasz tryb życia, stan zdrowia, a nawet oświetlenie i głośność w sypialni, również nie są bez znaczenia. Jednak to właśnie od jakości łóżka i odpowiednio dobranego materaca w dużej mierze zależy, czy rano wstaniemy wypoczęci i bez bólu kręgosłupa. Niestety, rama łóżka z palet, choć wygląda efektownie, nie zapewni nam odpowiedniej jakości snu. Ma to związek przede wszystkim z faktem, iż materiał, z którego wykonane są palety (wykorzystywane przede wszystkim do transportu towarów), jest sztywny i nie współpracuje odpowiednio z materacem. Brak odpowiedniej elastyczności pod wpływem ciężaru naszego ciała sprawia, że nawet najlepszy materac nie będzie spełniał swojej funkcji w 100%, a ergonomia snu zostanie zaburzona.

Nie zapominajmy również o fakcie, że deski w paletach są dość szerokie i w przeciwieństwie do klasycznych stelaży do łóżek, nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Znacznie skraca to żywotność materaca i sprzyja rozwojowi w jego wnętrzu drobnoustrojów, co również może nam zaburzać zdrowy sen. Ostatnią kwestią, o której należy wspomnieć, jest nasze bezpieczeństwo. Wykonane z drewna palety często impregnowane są środkami chemicznymi, które przy bliższym i dłuższym kontakcie (jak kilkugodzinny sen), mogą niekorzystnie wpływać na nasz stan zdrowia. Nawet jeżeli sami wykorzystamy do malowania palet preparaty bezpieczne i ekologiczne, nie mamy pewności, z jakich chemikaliów wcześniej korzystał producent lub inny użytkownik palet, zwłaszcza jeżeli pochodzą one z recyklingu.

Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup klasycznego stelaża i ramy łóżka. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które z pewnością dopasują się do stylu naszego wnętrza i dodadzą mu uroku i odpowiedniego charakteru.

Materac gwarancją zdrowego snu

Bez względu na to, czy w naszej sypialni stanie klasyczne łóżko, czy jednak zdecydujemy się na wspomniane wcześniej łóżko z palet, pamiętajmy, że ogromny wpływ na zdrowy sen ma odpowiednio dobrany materac. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów materaców, jednak największą popularnością cieszą się modele, których wnętrze stanowi tzw. pianka memory.

To materiał o dużej gęstości, niegdyś wykorzystywany przez astronautów z NASA, a obecnie szeroko stosowany właśnie do produkcji materacy i poduszek ergonomicznych. Materac memory Tempur, dopasowując się do naturalnej krzywizny naszego ciała i pozycji przyjmowanej w trakcie snu, stanowi gwarancję równomiernego rozkładu nacisku. Dzięki temu redukuje bóle szyi, pleców i bioder, które często odczuwamy po wstaniu z łóżka. Pianka memory zmniejsza również przenoszenie drgań, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza u osób, które współdzielą materac. Absorpcja ruchu pozwala nam zredukować liczbę przebudzeń w ciągu nocy i tym samym poprawić jakość zarówno naszego snu, jak i śpiącego obok partnera.

Choć materac memory nie jest najtańszym rozwiązaniem, warto zaznaczyć, że jego żywotność w porównaniu z innymi materacami jest zdecydowanie dłuższa. Jest to więc inwestycja na lata i oszczędność naszego budżetu, zwłaszcza że zdrowy sen to mniej chorób i dolegliwości, które wymagają kosztownego leczenia. Wiele mówi się o tym, że pianka memory sprawia, że w trakcie snu odczuwamy uczucie ciepła. Zastosowana przez Tempur technologia w postaci otwartych struktur rozwiązuje ten problem. Istotne jest również to, że materac memory posiada higieniczny pokrowiec wykonany z przewiewnych, naturalnych materiałów, który można w całości zdjąć z materaca. Dzięki temu regularne czyszczenie staje się banalnie proste