Jak leczyć i zapobiegać lumbago? Poznaj najczęstsze przyczyny i objawy postrzału
Problemy z kręgosłupem są w dzisiejszych czasach częstą przypadłością. Głównym powodem schorzeń, takich jak: lumbago, rwa kulszowa, czy dyskopatia jest prowadzenie siedzącego trybu życia. W tym artykule przybliżę Wam tę pierwszą dolegliwość, jej przyczyny i objawy, a także sposoby leczenia oraz profilaktykę.
Co to jest lumbago?
Lumbago, to przenikliwy ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Potocznie nazywane jest postrzałem, heksenszusem lub zespołem bólowym krzyża. Występuje najczęściej u osób między 30. a 55. rokiem życia. Szacuje się, że nawet 80% populacji doświadczyło tych dolegliwości bólowych przynajmniej raz w życiu.
U większości pacjentów z lumbago ból ustępuje samoistnie w ciągu 6 – 8 tygodni. Jednak sprawność fizyczna i komfort ich życia w tym czasie są znacznie obniżone. Nawet zwykłe codzienne czynności sprawiają chorym ból.
Lumbago to nie rwa kulszowa
Są to różne jednostki chorobowe, chociaż niektórzy stosują te pojęcia zamiennie. Bowiem postrzał związany jest z czasowym obrzękiem jądra miażdżystego. Z kolei rwa kulszowa charakteryzuje się uciskiem na nerw kulszowy, który powoduje ból promieniujący przez pośladek do nogi (co w przypadku lumbago nie występuje).
Najczęstsze przyczyny postrzału kręgosłupa
W większości przypadków są to niegroźne schorzenia powstałe w wyniku otyłości lub lekkich urazów kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Bez wątpienia jednak za rozwój lumbago winny jest nasz siedzący i niezdrowy tryb życia oraz przyjmowanie nieprawidłowych pozycji podczas schylania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Zdarza się również, że kobiety w ciąży skarżą się na ból w dolnej części pleców, wynikający z obciążenia kręgosłupa lub zmian hormonalnych.
Poza tym, do przyczyn lumbago zalicza się m.in.:
– wzmożone napięcie mięśni kręgosłupa,
– nieprawidłowa postawa podczas wykonywania codziennych czynności,
– długotrwała pozycja stojąca bądź siedząca,
– gwałtowne ruchy skrętne.
Postrzał kręgosłupa może także wystąpić z powodu poważnych schorzeń, jak np.: dyskopatia, rwa kulszowa, naciągnięcie mięśni, zwyrodnienie kręgosłupa czy złamanie osteoporotyczne, a nawet choroby nowotworowej.
Objawy lumbago
Charakterystycznych symptomów postrzału jest wiele, ponieważ są zależne od przyczyn, które go wywołują. Najczęściej jednak występują dolegliwości bólowe pojawiające się samoistnie bądź podczas schylania, dźwigania, a nawet chodzenia. Ruchomość kręgosłupa staje się ograniczona, więc chory ma problemy z wykonywaniem powyższych czynności. Może również dojść do osłabienia, a nawet do zaniku mięśni.
Do innych głównych objawów lumbago zaliczamy:
– uczucie mrowienia i drętwienia kończyn,
– zaburzenia czucia,
– przykurcze i sztywność mięśniową dolnej części pleców,
– problemy ze snem (z powodu dolegliwości bólowych pojawiających się w nocy).
Jak leczyć lumbago?
Terapia zależy od występujących przyczyn i objawów postrzału. Głównie jednak stosuje się leczenie nieinwazyjne, polegające na złagodzeniu objawów, aby szybko przynieść ulgę w cierpieniu pacjenta. W związku z tym, zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeśli mamy do czynienia ze wzmożonym napięciem mięśni, choremu podaje się środki rozkurczające. W początkowej fazie choroby zaleca się odpoczynek i leżenie.
Pomocna fizjoterapia
Po około 2 tygodniach można rozpocząć fizjoterapię, na którą składają się różnego rodzaju masaże rozluźniające mięśnie i tkanki, a także zabiegi, tj. leczenie zimnem, magnetoterapia, elektroterapia, czy laseroterapia. Tylko w nielicznych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie operacji.
Odpowiednia aktywność fizyczna
Gdy dolegliwości bólowe związane z postrzałem zmniejszą się, warto zadbać o aktywność fizyczną. Przez odpowiednie ćwiczenia ruchowe można wzmocnić gorset mięśniowy i poprawić stabilizację kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.
Zapobieganie
Jak przy każdym schorzeniu, najważniejsza jest profilaktyka, by dolegliwości bólowe już się nie pojawiały. W związku z tym, należy zadbać o odpowiednią postawę ciała podczas wykonywania codziennych obowiązków, zmienić styl życia na bardziej aktywny i zrzucić zbędne kilogramy, które dodatkowo obciążają kręgosłup.
Unikaj:
– wykonywania nagłych i szybkich skrętów tułowia,
– niewłaściwego schylania się i dźwigania,
– stresowych sytuacji, które powodują napięcie mięśni.
Wykonuj ćwiczenia:
– wzmacniające mięśnie głębokie brzucha,
– rozciągające, aby uelastycznić mięśnie,
– relaksacyjne,
– akupunkturę.
Zalecanymi aktywnościami przy lumbago są przede wszystkim:
– pływanie,
– joga,
– wolny spacer,
– nordic walking.