Kategorie Ból kręgosłupa lędźwiowegoSchorzenia

Jak leczyć i zapobiegać lumbago? Poznaj najczęstsze przyczyny i objawy postrzału

Problemy z kręgosłupem są w dzisiejszych czasach częstą przypadłością. Głównym powodem schorzeń, takich jak: lumbago, rwa kulszowa, czy dyskopatia jest prowadzenie siedzącego trybu życia. W tym artykule przybliżę Wam tę pierwszą dolegliwość, jej przyczyny i objawy, a także sposoby leczenia oraz profilaktykę.

Lumbago - ból w odcinku lędźwiowym
Freepik.com

Co to jest lumbago?

Lumbago, to przenikliwy ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Potocznie nazywane jest postrzałem, heksenszusem lub zespołem bólowym krzyża. Występuje najczęściej u osób między 30. a 55. rokiem życia. Szacuje się, że nawet 80% populacji doświadczyło tych dolegliwości bólowych przynajmniej raz w życiu.

U większości pacjentów z lumbago ból ustępuje samoistnie w ciągu 6 – 8 tygodni. Jednak sprawność fizyczna i komfort ich życia w tym czasie są znacznie obniżone. Nawet zwykłe codzienne czynności sprawiają chorym ból.

Jak leczyć i zapobiegać lumbago? Poznaj najczęstsze przyczyny i objawy postrzału
Instagram.com

Lumbago to nie rwa kulszowa

Są to różne jednostki chorobowe, chociaż niektórzy stosują te pojęcia zamiennie. Bowiem postrzał związany jest z czasowym obrzękiem jądra miażdżystego. Z kolei rwa kulszowa charakteryzuje się uciskiem na nerw kulszowy, który powoduje ból promieniujący przez pośladek do nogi (co w przypadku lumbago nie występuje).

Budowa krążka międzykręgowego
Imgur.com

Najczęstsze przyczyny postrzału kręgosłupa

W większości przypadków są to niegroźne schorzenia powstałe w wyniku otyłości lub lekkich urazów kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Bez wątpienia jednak za rozwój lumbago winny jest nasz siedzący i niezdrowy tryb życia oraz przyjmowanie nieprawidłowych pozycji podczas schylania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Zdarza się również, że kobiety w ciąży skarżą się na ból w dolnej części pleców, wynikający z obciążenia kręgosłupa lub zmian hormonalnych.

Poza tym, do przyczyn lumbago zalicza się m.in.:
– wzmożone napięcie mięśni kręgosłupa,
– nieprawidłowa postawa podczas wykonywania codziennych czynności,
– długotrwała pozycja stojąca bądź siedząca,
– gwałtowne ruchy skrętne.

Postrzał kręgosłupa może także wystąpić z powodu poważnych schorzeń, jak np.: dyskopatia, rwa kulszowa, naciągnięcie mięśni, zwyrodnienie kręgosłupa czy złamanie osteoporotyczne, a nawet choroby nowotworowej.

Lumbago, ból w odcinku lędźwiowym
Freepik.com

Objawy lumbago

Charakterystycznych symptomów postrzału jest wiele, ponieważ są zależne od przyczyn, które go wywołują. Najczęściej jednak występują dolegliwości bólowe pojawiające się samoistnie bądź podczas schylania, dźwigania, a nawet chodzenia. Ruchomość kręgosłupa staje się ograniczona, więc chory ma problemy z wykonywaniem powyższych czynności. Może również dojść do osłabienia, a nawet do zaniku mięśni.

Do innych głównych objawów lumbago zaliczamy:
– uczucie mrowienia i drętwienia kończyn,
– zaburzenia czucia,
– przykurcze i sztywność mięśniową dolnej części pleców,
– problemy ze snem (z powodu dolegliwości bólowych pojawiających się w nocy).

Bezsenność przez lumbago
Freepik.com

Jak leczyć lumbago?

Terapia zależy od występujących przyczyn i objawów postrzału. Głównie jednak stosuje się leczenie nieinwazyjne, polegające na złagodzeniu objawów, aby szybko przynieść ulgę w cierpieniu pacjenta. W związku z tym, zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeśli mamy do czynienia ze wzmożonym napięciem mięśni, choremu podaje się środki rozkurczające. W początkowej fazie choroby zaleca się odpoczynek i leżenie.

Pomocna fizjoterapia

Po około 2 tygodniach można rozpocząć fizjoterapię, na którą składają się różnego rodzaju masaże rozluźniające mięśnie i tkanki, a także zabiegi, tj. leczenie zimnem, magnetoterapia, elektroterapia, czy laseroterapia. Tylko w nielicznych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Wizyta u fizjoterapeuty
Pixabay.com

Odpowiednia aktywność fizyczna

Gdy dolegliwości bólowe związane z postrzałem zmniejszą się, warto zadbać o aktywność fizyczną. Przez odpowiednie ćwiczenia ruchowe można wzmocnić gorset mięśniowy i poprawić stabilizację kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Zapobieganie

Jak przy każdym schorzeniu, najważniejsza jest profilaktyka, by dolegliwości bólowe już się nie pojawiały. W związku z tym, należy zadbać o odpowiednią postawę ciała podczas wykonywania codziennych obowiązków, zmienić styl życia na bardziej aktywny i zrzucić zbędne kilogramy, które dodatkowo obciążają kręgosłup.

Unikaj:
– wykonywania nagłych i szybkich skrętów tułowia,
– niewłaściwego schylania się i dźwigania,
– stresowych sytuacji, które powodują napięcie mięśni.

Wykonuj ćwiczenia:
– wzmacniające mięśnie głębokie brzucha,
– rozciągające, aby uelastycznić mięśnie,
– relaksacyjne,
– akupunkturę.

Zalecanymi aktywnościami przy lumbago są przede wszystkim:
– pływanie,
– joga,
– wolny spacer,
– nordic walking.

Stosuj się do zaleceń lekarza i fizjoterapeuty oraz uzbrój się w cierpliwość, bo leczenie postrzału wymaga czasu

Źródło: netdoctor.co.uk | Fotografie: Instagram.com, Zdroweplecy.net, Freepik.com, Pixabay.com