Kategorie Porady

Metoda McKenziego na problemy z szyją i plecami. Sam nauczysz się skutecznie zwalczać ból

Metoda McKenziego – Czy słyszałeś kiedykolwiek o tym sposobie leczenia?

Wiele osób słyszało o metodzie McKenzie i ćwiczeń, które niwelują ból pleców lub ból szyi, ale nie są pewni jakie są cele tego programu i jakie ćwiczenia pociągają za sobą…

Powszechnie uważa się, że podejście McKenzie obejmuje zestaw ćwiczeń, które ludzie mogą wykonywać samodzielnie. Chociaż jest to prawda, metoda McKenzie jest tak naprawdę ogólnym programem oceny, leczenia i strategii prewencyjnych (w tym ćwiczeń), które zazwyczaj najlepiej uczy się z fizykoterapeutą, który jest przeszkolony w tej metodzie.

Metoda McKenziego na problemy z szyją i plecami. Sam nauczysz się skutecznie zwalczać ból

Ogólne cele leczenia problemów kręgosłupa, które powodują ból

Metoda McKenzie została opracowana w latach 60 przez Robin McKenzie, fizjoterapeutę z Nowej Zelandii. W swojej praktyce zauważył, że wydłużenie kręgosłupa może przynieść znaczną ulgę w bólu niektórym pacjentom i umożliwić im powrót do normalnej, codziennej aktywności.

Dzięki podejściu McKenzie, terapia fizykalna i ćwiczenia stosowane do wydłużenia kręgosłupa mogą pomóc w „scentralizowaniu” bólu pacjenta poprzez odsunięcie go od kończyn (nóg lub ramion) do tyłu. Teoria podejścia jest taka, że centralizacja bólu pozwala na leczenie źródła bólu, a nie objawów.

Centralnym założeniem Metody McKenzie jest to, że samoleczenie jest ważne dla uśmierzania bólu i rehabilitacji pacjenta. W leczeniu nie stosuje się żadnych pasywnych metod, takich jak ciepło, zimno, ultradźwięki, medycyna czy igły.

Długoterminowym celem Metody McKenzie jest nauczenie pacjentów cierpiących na bóle szyi i/lub pleców, jak radzić sobie z własnym bólem przez całe życie, stosując ćwiczenia i inne strategie.

instagram.com

Inne cele obejmują:

  1. Szybka redukcja bólu
  2. Powrót do normalnego funkcjonowania w codziennych czynnościach
  3. Zminimalizowanie ryzyka nawracającego bólu
  4. Zminimalizowanie liczby wizyt powrotnych u specjalisty ds. kręgosłupa

Ruch bólu od kończyn do pleców nie wystąpi u wszystkich pacjentów. Metoda McKenzie ma na celu pomoc pacjentom, u których ból „centralizuje się”.

Ponadto, w przypadku niektórych pacjentów, takich jak pacjenci ze zwężeniem kręgosłupa lędźwiowego lub zapaleniem kości i stawów, wydłużenie kręgosłupa może faktycznie zwiększyć ich ból…

Praktycy stosujący to podejście podkreślają, że Metoda McKenzie jest specyficznym podejściem do problemów kręgosłupa, a nie tylko zestawem ćwiczeń na ból pleców.

Chociaż istnieją specyficzne ćwiczenia, które mogą być stosowane przez wyszkolonego praktykującego McKenzie, metoda ta obejmuje również ogólną filozofię i niektóre specjalne procedury:

  1. Procedury oceny wstępnej
  2. Leczenie problemów z kręgosłupem (samopomoc i specjalne procedury, jeśli są wskazane)
  3. Strategie zapobiegania problemom z plecami

Sama metoda koncentruje się na klasyfikacji schorzeń kręgosłupa lub stanów opartych na objawach i reakcjach na określone procedury oceny wstępnej. W oparciu o klasyfikację, pacjent jest instruowany na konkretnych ćwiczeniach, aby stopniowo scentralizować ból.

Klasyfikacje obejmują:

  1. Zespoły postawy – ból pleców spowodowany ciągłym stresem tkanek miękkich przy zachowaniu pewnych pozycji.
  2. Zespoły derangementowe – ból pleców spowodowany zmianą pozycji kręgów otaczających dysk w wyniku zmiany położenia płynnego jądra dysku; ból zmieni się wraz z powtarzającymi się ruchami.
  3. Zespoły dysfunkcji – przerywany ból pleców i ograniczony ruch spowodowany obecnością tkanki bliznowatej w stanie skróconym; ból pleców pojawia się, gdy tkanki te są zestresowane.
Źródło: spine-health.com | Fotografie: www.Instagram.com