Kategorie ĆwiczeniaPorady

Obalam mity o bieganiu. Dlaczego tak wiele osób biega i wciąż nie może schudnąć?

„Jak schudnąć dzięki bieganiu?”. „Ile muszę biegać, żeby schudnąć…?”. „Jak często muszę biegać, żeby schudnąć?”. To najczęstsze pytania jakie zadają osoby rozpoczynające swoją przygodę z bieganiem. Co więcej, bieganie to najczęściej wybierana forma ruchu w związku z czym wiele osób szuka planów treningowych, które pomogą im uzyskać upragnione efekty. Tymczasem skupmy się na kilku mitach związanych z odchudzaniem poprzez bieganie. Czy i jak duża zależność istnieje pomiędzy bieganiem, a spalaniem tkanki tłuszczowej?

„Bieganie z umiarkowaną intensywnością pomoże mi spalić tłuszcz”

Zacznijmy od tego, że organizm zaczyna korzystać z rezerw tłuszczowych już po kilku minutach wysiłku, jednak wówczas wykorzystywane bardzo znikome ilości tłuszczu. Po kilkudziesięciu minutach wysiłku, kiedy zasoby glikogenu znaczniesię kurczą, zaczynamy spalać coraz więcej tłuszczu pozyskując z niego energię – najwięcej mniej więcej po upływie 50 minut trwania wysiłku. Szacuje się, że podczas 80-mintowego treningu cardio o umiarkowanej intensywności możemy spalić około 800 kalorii. I choć ta liczba z pewnością robi wrażenie, należy pamiętać, że taki wysiłek znacznie rozbudza apetyt. W konsekwencji w ciągu 24 godzin możemy zjeść zdecydowanie więcej niż zazwyczaj. To z kolei może prowadzić do jeszcze większego odkładania się tkanki tłuszczowej. Jeśli więc nie zadbamy o dietę, taki wysiłek na niewiele może się zdać.

Obalam mity o bieganiu. Dlaczego tak wiele osób biega i wciąż nie może schudnąć?
Pixabay

„Bieganie na maksa daje lepsze efekty”

Jak rozumieć bieganie na tzw. maksa? Mamy tutaj na myśli kilka lub kilkanaście sprintów, które dzieli określonej długości przerwa lub wysiłek o niskiej intensywności. Taki trening możemy nazwać interwałem sprinterskim. Czy taki trening ma sens? Jak najbardziej tak. Przyniesie korzyści w postaci większej liczby spalonych kalorii, ale pod warunkiem, że zostanie dobrze ułożony. Dla przykładu interwał 4 x 4 x 100 metrów sprintu z 30-sekundową przerwą i 2,5-minutową przerwą między seriami pozwoli spalić około 2000 kcal. Takie rozwiązanie będzie miało sens, jeśli ograniczymy przy tym liczbę kalorii, która ląduje w ciągu dnia na naszym talerzu.

Obalam mity o bieganiu. Dlaczego tak wiele osób biega i wciąż nie może schudnąć?
Needpix

„Codzienne bieganie jest kluczowe do tego, żeby schudnąć”

W tym stwierdzeniu pozostaje wiele nieścisłości. Kluczowe znaczenie ma tutaj ilość kilometrów, które pokonujemy każdego dnia, i czas, w jakim to robimy? Jeśli intensywność treningu każdego kolejnego dnia będzie taka sama, nie mamy co liczyć na spektakularne rezultaty. Bieganie w tym przypadku możemy śmiało porównać do treningu siłowego. Jeśli będziemy podnosić cały czas takie same ciężary w takiej samej liczbie powtórzeń i serii, mięśnie nie będą miały wystarczającego bodźca do wzrostu i przestaną się rozwijać (w przypadku biegania tkanka tłuszczowa przestanie się „topić”). Jeśli postawimy na wygodę, nic nie osiągniemy. Ściśle opracowany plan ma tutaj ogromne znaczenie. Jeśli chcesz schudnąć biegając bez stosowania diety zaplanuj codzienne serie urozmaiconego biegania z rosnącym obciążeniem. Obniżenie kaloryczności posiłków w ciągu dnia z pewnością znacznie pomoże Ci w tym procesie.

Obalam mity o bieganiu. Dlaczego tak wiele osób biega i wciąż nie może schudnąć?
Pixabay

Podsumowując

Skuteczność treningu nie zależy od tego jaki rodzaj biegania zastosujesz. Oczywiście taki trening może zadziałać, jednak znacznie lepsze efekty uzyskasz jeśli zmodyfikujesz swoją dietę i zadbasz o deficyt kaloryczny. Pamiętaj, że musisz więcej wydatkować niż przyjmować. Co z tego, że spalisz 1000 czy nawet 2000 kcal, jeśli w ciągu najbliższych 24 godzin Twój organizm przyjmie dodatkowo tyle samo albo nawet więcej. Zadbaj więc o dietę, a dodatek w postaci treningu znacznie przyspieszy proces odchudzania.

Źródła: www.fabrykasily.pl
Fotografie: pixabay.com