×

5 najczęściej powtarzanych mitów o bólu pleców. Mit: kręgosłup jest delikatny

Doświadczenie bólu pleców może być bardzo złożone – wiele problemów z plecami jest trudnych do zdiagnozowania i zazwyczaj wiąże się z szeroką gamą opcji leczenia z różnymi ryzykami i korzyściami. I nie pomaga to, że utrzymuje się wiele mitów i nieporozumień dotyczących bólu pleców i problemów z plecami.

Spróbujmy się rozprawić choć z częścią z nich!

W przekonaniu, że wysokiej jakości edukacja na temat bólu pleców i różnorodnych problemów z kręgosłupem może być skutecznym uzupełnieniem właściwego leczenia, w tym artykule znajdziesz szereg powszechnych nieporozumień dotyczących problemów z kręgosłupem – ogólne mity, mity na temat diagnoz i przyczyn bólu pleców i mitów na temat opcji leczenia problemów z plecami.

Mit #1: Ból pleców i problemy z plecami się nie zdarzają

Fakt: Około osiem na dziesięć osób doświadczy bólu pleców w pewnym momencie swojego życia. Ból pleców to w samych Stanach Zjednoczonych to:

  1. Wiodąca przyczyna niepełnosprawności u mężczyzn w wieku powyżej 45 lat
  2. Drugi najczęstszy powód wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej
  3. Trzeci najczęstszy powód zabiegów chirurgicznych
  4. Piąta najczęstsza przyczyna hospitalizacji

Niestety, większość ludzi doświadcza bólu pleców w pewnym momencie swojego życia.

Mit #2: Ból pleców może spowodować paraliż

Fakt: Rdzeń kręgowy kończy się w górnej części dolnej części pleców (odcinek lędźwiowy). Dalej w dół są tylko korzenie nerwowe, które są bardzo twardymi strukturami. W większości przypadków znaczna część bólu pleców zwykle nie wskazuje na problem z plecami, który może prowadzić do paraliżu. Przykłady rzadkich przypadków, w których porażenie może stanowić ryzyko, obejmują guzy kręgosłupa, infekcje kręgosłupa i niestabilne złamania kręgosłupa.

Mit #3: Jestem fizycznie aktywny, więc nie powinienem cierpieć na ból pleców

Fakt: Chociaż prawdą jest, że osoby dobrze uwarunkowane są mniej narażone na epizod bólu pleców niż osoby prowadzące siedzący tryb życia. Ból pleców może dotknąć wszystkich ludzi bez względu na poziom aktywności. Niektóre sporty częściej powodują bóle pleców, takie jak golf, siatkówka i gimnastyka. 

Mit #4: Kręgosłup jest delikatny

Fakt: Kręgosłup i otaczające go mięśnie, ścięgna i więzadła składają się z dobrze zaprojektowanej struktury, która jest niezwykle mocna, elastyczna i wspierająca. Aby pomóc utrzymać plecy i kręgosłup, konieczne jest odpowiednie kondycjonowanie – w tym wzmocnienie, elastyczność i kondycja aerobowa. Chociaż istnieją pewne wyjątki od reguły (takie jak niestabilne złamanie kręgosłupa), plecy nie muszą być nadmiernie chronione.

Mit #5: Jeśli mam problemy w młodym wieku, będzie się pogarszać wraz z wiekiem

Fakt: Częstość występowania bólu pleców jest w rzeczywistości najwyższa między 35 a 55 rokiem życia. Po 55 roku życia ludzie zwykle odczuwają mniejszy ból – szczególnie dyskogeniczny ból. Podczas gdy zwyrodnienie dysku jest naturalną częścią procesu starzenia się, nie zawsze towarzyszy mu ból.


Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować