×

Mobilizacja rotatorów barku lekarstwem na bóle barków. Pomóż sobie zanim objawy się nasilą

Barki zrolowane (wysunięte) w przód to jeden z najbardziej powszechnych objawów osób, które spędzają dużo czasu przy biurku lub są kolarzami, co wiąże się ze spędzaniem wielu godzin dziennie w pozycji zgarbionej. Jakie są tego konsekwencje i jak z tym walczyć? Kluczowe znacznie będzie miała tutaj mobilizacja rotatorów barku.

Reklama

Barki wysunięte do przodu. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Masz barki wysunięte do przodu? Problem polega na tym, że takie ułożenie barków ogranicza wykorzystanie rotacji zewnętrznej, co prowadzi do powstawania niepoprawnych wzorców ruchowych, a także spadków produkcji mocy, jaką jest w stanie wygenerować Twoje ciało. Jeśli spędzasz w zgarbionej pozycji większą część czasu, mięśnie skręcające bark na zewnątrz rozciągają się i sztywnieją, co może powodować ostry, przeszywający ból. Co więcej, mięśni wywołujących rotację zewnętrzną jest naprawdę mało, dlatego nie możesz ich zaniedbywać. Jeśli nie weźmiesz sobie tego do serducha, konsekwencje mogą być opłakane – ryzyko kontuzji pierścienia rotatorów jest jedną z nich.

Mobilizacja rotatorów barku. Jak przywrócić sprawność tego obszaru i złagodzić bolesne dolegliwości?

Mam dla Ciebie dobrą informację, bowiem przywrócenie sprawności i złagodzenie bólu w okolicach barków jest stosunkowo proste. Wszystko, czego potrzebujesz, to twarda piłka – świetnie sprawdzi się tutaj piłeczka do lacrosse. Dzięki piłeczce odkleisz tkanki upośledzające prawidłową mechanikę ruchu, które powodują ból.

Czas najwyższy poznać ćwiczenie, które w zdecydowanej większości przypadków powoduje ustąpienie bólu i zmniejsza skręcenie barków. Kilka minut pracy ze wspomnianą wcześniej piłeczką do lacrosse powinno wystarczyć. Ta mobilizacja naprawdę potrafi zdziałać cuda.

Reklama

Przechodząc już do sedna…

Na co działa ćwiczenie:

  • pracę stawu ramiennego
  • bóle barków

Sposób wykonania ćwiczenia:

  1. Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach i umieść piłeczkę w pobliżu pachy tuż na przyczepem mięśnia najszerszego – miejsce, w którym rotatory wchodzą pod bark
  2. Wywrzyj nacisk na mięśnie. Aby jeszcze skuteczniej oddziałać na struktury barku, obróć się na bok, dzięki czemu zwiększysz masę z jaką napierasz na piłeczkę (może boleć)
  3. Kiedy już „rozbijesz” tkanki mieszczące się za barkiem, obróć dłoń w kierunku podłoża
  4. Następnie skręć ramię do wewnątrz i zacznij poruszać się na piłce rozbijając tym samym spięty mięsień

Tego typu mobilizacja świetnie sprawdzi się nie tylko w przypadku osób, które zmagają się z uciekającymi do przodu barkami. Z powodzeniem można ją stosować przed treningiem siłowym, a zwłaszcza ćwiczeniami, gdzie mamy do czynienia z wzorcem wyciskania zarówno nad głowę jak i przed klatką piersiową.

Reklama

Daj znać czy pomogło ?

Może Cię zainteresować