×

Wykonaj prosty test, dzięki któremu sprawdzisz mobilność swojej obręczy barkowej

Mobilność obręczy barkowej jest bardzo istotnym elementem nie tylko w życiu sportowca, ale także w codziennym funkcjonowaniem. Wyobraź sobie sytuację, w której zwykłe podrapanie się po plecach stanowi dla Ciebie ogromne wyzwanie. Taka kolej rzeczy może mieć miejsce właśnie w sytuacji, kiedy Twoja obręcz barkowa woła o pomoc. Jak szybko sprawdzić mobilność obręczy barkowej?

Co to jest mobilność?

Mobilność to nic innego, jak zdolność do wykonywania ruchu w możliwie jak największym jego zakresie bez uczucia bólu. Jest kluczowa zarówno dla sportowców, jak ludzi, którzy nie są zawodowymi sportowcami, ponieważ pozwala na prawidłowe wykonywanie każdego, pojedynczego ruchu, a tym samym zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Problemy ze zrobieniem głębokiego przysiadu, podrapaniem się po plecach czy przeniesieniem ramion za głową są efektem niedostatecznej mobilności w danym stawie, czego z kolei przyczyną jest zwykle coraz mniejsza aktywność fizyczna ludzi w ciągu dnia, a także siedzący tryb życia.

Obręcz barkowa

Obręcz barkowa składa się z obojczyka, który łączy łopatkę z mostkiem, a także łopatki swobodnie zawieszonej i połączonej z mięśniami. Obręcz kończyny górnej stanowi z kolei otwarty z przodu i z tyłu pierścień. Obręcz barkowa jest punktem podparcia dla mięśni kończyn górnych, które są z nią połączone.

Teraz możemy przyjrzeć się bliżej mobilności obręczy barkowej, a dokładniej jej prawidłowemu zakresowi ruchu…

Sprawdź, czy Twoja obręcz barkowa potrzebuje dodatkowej mobilizacji

  1. Połóż się na plecach,
  2. Ugnij nogi w kolanach pozostawiając stopy na ziemi
  3. Dociśnij odcinek lędźwiowy kręgosłupa do podłoża poprzez napięcie mięśni brzuch
  4. Przenieś ramiona za głowę

Jeśli stanowi to dla Ciebie problem lub ratujesz się poprzez wygięcie w odcinku lędźwiowym, Twoja obręcz barkowa potrzebuje pomocy. Poniżej znajdziesz filmik, który pokazuje, jaki zakres ruchu jest prawidłowy, a jaki nie dla naszej obręczy barkowej.

https://www.instagram.com/p/B8az_dhJris/

Niebawem przedstawie kilka ćwiczeń, które pomogą poprawić mobilność obręczy barkowej. Tymczasem napiszcie, jak u Was z zakresem ruchu?

CIEKAWOSTKA! Chcesz mieć zdrowe plecy? Zrezygnuj z krzesła obrotowego, z którego korzysta większość osób prowadzących siedzący tryb życia.

Źródła: www.instagram.com

Może Cię zainteresować