Kategorie Ćwiczenia

Zadbaj o odpowiednią mobilność stawu barkowego. To ciekawe ćwiczenie Ci w tym pomoże

Podobnie jak staw biodrowy, staw ramienny ma budowę kuli „umieszczonej w kieszeni”. W kwestiach stabilizacji śmiało można traktować więc barki i biodra jako jeden staw, ponieważ technika ich stabilizacji podczas bardzo dużej ilości wykonywanych ruchów jest identyczna.

Stabilizacja stawu barkowego

Tak jak niemożliwe jest w pełni ustabilizowanie dolnego odcinka pleców bez rotacji w biodrach, tak ciężko mówić o właściwej stabilizacji szyi i klatki piersiowej bez stabilnych barków. Jak widzisz wiele elementów całej układanki, jaką tworzy nasze ciało, jest od siebie mocno zależna.

Zadbaj o odpowiednią mobilność stawu barkowego. To ciekawe ćwiczenie Ci w tym pomoże
Freepik

Stabilizacja barków w pozycji naturalnej

Aby ustabilizować barki w pozycji naturalnej (zewnętrznie skręconej), stań w ramionami wyciągniętymi do boku na wysokość klatki piersiowej. Pamiętaj, aby utrzymywać przez cały czas odpowiednią pozycję kręgosłupa – napnij brzuch i pośladki. Następnie zwróć wnętrza dłoni w górę tak, by także wnętrza łokci były skierowane ku górze. Wprowadzona w ten sposób rotacja ustabilizowała barki w torebce stawowej tzn. przesunęła głowy kości ramiennych w lepszą pozycję wewnątrz torebki stawowej i ustawiła poprawnie łopatki.

Zadbaj o odpowiednią mobilność stawu barkowego. To ciekawe ćwiczenie Ci w tym pomoże
Freepik

Ćwiczenie na rotację wewnętrzną i zewnętrzna stawu barkowego

Ćwiczenie, które znajdziesz poniżej, wprowadzi Twoje barki w głęboką rotację zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną. Co Ci to da? Przede wszystkim pozwoli Ci zadbać o kondycję Twojego stawu barkowego. Odpowiednia mobilność barku, a nie tylko siły, to główny czynnik, który przekłada się długotrwałe i prawidłowe funkcjonowanie stawu. Kolejną zaletą tego ćwiczenia jest niewątpliwie fakt, że zapewnia optymalną mobilność łokci i nadgarstków.

Sposób wykonania ćwiczenia:

  1. Stań w rozkroku i umieść lewą dłoni na podłożu tak, aby jej palce były skierowane w Twoją stronę.
  2. Bez przemieszczania dłoni przejdź dookoła punktu podparcia.
  3. Kiedy znajdziesz się w punkcie wyjścia, wróć z powrotem tą samą drogą.
  4. Zmień rękę i powtórz ćwiczenie.
  5. Powtórz 10 razy na stronę (dobra zabawa gwarantowana).

Uwaga! Jeśli podczas wykonywania ćwiczenia odczuwasz ból, natychmiast przestań. Koniecznie daj znać jak Ci poszło.

Nagranie z ćwiczeniem możesz obejrzeć poniżej

Źródła: www.instagram.com