Kategorie ĆwiczeniaMasażMasaż karkuMasaż kręgosłupa lędźwiowegoMasaż plecówPorady

5 podstawowych narzędzi mobilizacyjnych. Co je charakteryzuje i jak mogą nam pomóc?

Mobilizacja jest czymś szalenie ważnym w aspekcie prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Żeby jednak mobilizować się skutecznie, trzeba robić to świadomie. Pomoże Ci w tym znajomość głównych zasad mobilizacji, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas i uniknąć kontuzji, ale nie tylko… Ogromne znaczenie mają także odpowiednie narzędzia mobilizacyjne.

Narzędzia mobilizacyjne

Narzędzia mobilizacyjne można kupić praktycznie w każdym sklepie sportowym. Nie mniej jednak, jeśli nie masz ich aktualnie w domu, nic nie szkodzi. W większości przypadków możesz improwizować zastępując opisane poniżej narzędzia przedmiotami znajdującymi się pod ręką. Dla przykładu, butelka z wodą lub wałek do ciasta świetnie zastąpią profesjonalny roller. Zamiast piłki możesz wykorzystać piłkę do tenisa itd. Kreatywność w tym przypadku jest dowolna, dlatego tego typu wymówki nie mają tutaj sensu :).

Choć istnieje wiele alternatyw co do narzędzi mobilizacyjnych, warto mieć świadomość, że niektóre z nich mogą się sprawdzać lepiej od innych. Nie otrzymasz jednak wskazań na te „najlepsze”. Wiele zależy w tym przypadku bowiem od indywidualnego podejścia i preferencji. Chcesz rady? Zacznij od przygody z mobilizacją wykorzystując do tego podstawowe i najtańsze przyrządy. Po prostu zacznij, a z czasem możesz zastąpić je innymi.

5 podstawowych narzędzi mobilizacyjnych. Co je charakteryzuje i jak mogą nam pomóc?
Arpc

Wybór narzędzi do mobilizacji

No właśnie, od jakich narzędzi zacząć? Przede wszystkim w pierwszej kolejności weź pod uwagę swoją tolerancję na ból. Jeśli jest ona niska, zaopatrywanie się w twarde narządy, które przy rozbijaniu tkanek będą sprawiały Ci ból do tego stopnia, że po chwili odłożysz je na bok i już nigdy więcej z nich nie skorzystasz, to naturalnie nie ma to najmniejszego sensu – wybierz coś bardziej miękkiego. Z drugiej zaś strony, jeśli lubisz mocniejsze masaże, takie jak masaż sportowy czy masaż tkanek głębokich, śmiało już na samym początku możesz postawić na twarde narzędzia jak chociażby piłka do lacrosse.

Przejdźmy na narzędzi mobilizacyjnych…

#1 Wałek

narzędzia mobilizacyjne
Pexels

Wałek, a zwłaszcza wałek z pianki, to jedno z najpopularniejszych narzędzi mobilizacyjnych służących do automasażu. Ze względu na swoją wielkość i twardość nadaje się do wytwarzania dużego nacisku, który umożliwia mobilizowanie kilku grup mięśniowych w jednej chwili. Jego działanie możemy porównać do masażu przy użyciu dłoni lub stopy. Wałek świetnie sprawdzi się dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z rozbijaniem tkanek, a także tych bardziej doświadczonych. Wystarczy tylko dobrać odpowiednią twardość. Jeśli natomiast odczujesz, że nawet ten najtwardszy przestał przynosić efekty, czas przejść na wyższy poziom, jakim jest chociażby rura pcv o większej średnicy.

Zastosowanie: rozbijanie kilku grup mięśniowych jednocześnie, technika napinania i rozluźniania, fala nacisku.

Narzędzia/zamienniki: butelka wina, rura pcv, gryf sztangi, wałek do ciasta.

#2 Taśma

5 podstawowych narzędzi mobilizacyjnych. Co je charakteryzuje i jak mogą nam pomóc?

Taśma świetnie sprawdzi się nie tylko podczas treningu oporowego, ale także mobilizacji. Usprawnia bowiem mobilizację ograniczonych torebek stawowych, a zwłaszcza stawu biodrowego i barkowego. Wyróżniamy różne rodzaje taśm. Cienkie, zazwyczaj zielone, są zalecane do mobilizacji osobom niskim i lżejszym. Taśmy z większym oporem sprawdzą się z kolei w przypadku osób większych i cięższych. Oczywiście nie jest to żadna reguła, a wszystko tak naprawdę zależy od własnych możliwości i ponownie odporności na ból.

Zastosowanie: ustawianie stawu w poprawnej pozycji, ułatwienie wykonywania niektórych ćwiczeń, rozruszanie.

#3 Mała piłka

5 podstawowych narzędzi mobilizacyjnych. Co je charakteryzuje i jak mogą nam pomóc?
Wikimedia Commons

Mała piłka w przeciwieństwie do wałka sprawdzi się do rozbijania konkretnego punktu zapalnego i pracy nad rejonem sprawiającym problemy. Podczas gdy działanie wałka porównaliśmy do masażu przy użyciu dłoni lub stopy, działanie małej piłeczki możemy porównać do mobilizacji za pomocą łokcia. Czujesz tą różnicę? Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że możesz ją zabrać ze sobą praktycznie zawsze i wszędzie, a to ze względu na jej rozmiar. Przechodząc już do samej piłki, możliwości jest kilka. Pierwszą z nich jest twarda piłka lacrosse, która idealnie wnika głęboko w tkanki. Alternatywą może być piłka do tenisa, zwłaszcza, jeśli dopiero co zaczynasz się mobilizować. Miej jednak świadomość, że jest to piłka do tenisa, a nie do masażu, w związku z czym jej przyczepność i elastyczność nie będą na najwyższym poziomie.

Zastosowanie: precyzyjne i mocne rozbijanie tkanek, technika napinania i rozluźniania, fala nacisku, wciśnij i przekręć.

Narzędzia/zamienniki: piłka do tenisa, piłka do baseballu, piłka Supernova 80 mm.

#4 Duża piłka

Narzędzia mobilizacyjne
Wikipedia

Masowanie dużą piłką możemy porównać do masażu kolanem, przez co świetnie sprawdzi się do masażu dużych mięśni, jak chociażby mięśnie pośladkowe większe, piersiowe, ale również mięśnie otaczające tułów. Mówiąc duża piłka, chodzi o piłkę do softballu lub małą piłką lekarską. Na uwagę zasługuje tutaj jeszcze jeden rodzaj piłki, a mianowicie piłka gumowa o średnicy około 30 cm. Piłka gumowa świetnie nadaje się do ugniatania okolic brzucha.

Zastosowanie: rozbijanie mięśni dużych grup mięśniowych oraz mięśni otaczających tułów, technika napinania i rozluźniania, wciśnij i przekręć, fala nacisku, rozbijanie okolicy brzucha

Narzędzia/zamienniki: piłka do soft-ballu, mała piłka lekarska, piłka gumowa

#5 Podwójna piłka

5 podstawowych narzędzi mobilizacyjnych. Co je charakteryzuje i jak mogą nam pomóc?
rogueeurope.eu

Podwójne piłki to nic innego jak dwie piłki połączone ze sobą razem. Tego typu połączenie świetnie nadaje się do mobilizacji kręgosłupa w odcinku piersiowym. Dzięki temu rozwiązaniu opracujesz każdy pojedynczy segment ruchowy kręgosłupa. Podwójna piłka sprawdzi się także do rozbijania takich części ciała, jak zewnętrzna część ud, przedramiona czy tricepsy.

Zastosowanie: mobilizacja kręgosłupa piersiowego i rozbijanie otaczających go tkanek, fala nacisku.

Narzędzia/zamienniki: dwie piłki do lacrosse, piłki do tenisa połączone taśmą, Gemini.

Źródła: "Skazany na biurko" dr Kelly Starrett
Fotografie: www.pexels.com