Naturalne sposoby na haluksy – leczenie ziołami i nie tylko
Bolesne schorzenie nazywane haluksami jest bardzo uciążliwe. Na szczęście istnieje wiele metod na ich wyleczenie. Wymaga to jednak od nas cierpliwości i regularności. Operacja haluksów jest bowiem ostatecznością. Poznaj zatem naturalne sposoby na haluksy i pozbądź się ich raz na zawsze.
Co to są haluksy?
Haluks (hallux, halluks, paluch koślawy) – to choroba zwyrodnieniowa, która objawia się deformacją pierwszego stawu śródstopno – paliczkowego, co powoduje duży ból i trudności w chodzeniu.
Paluch zaczyna się bowiem odchylać w kierunku zewnętrznej części stopy i przestaje być dla niej solidnym podparciem. W dodatku zakres ruchu u jego podstawy ulega ograniczeniu, a przodostopie – poszerzeniu. Dzieje się tak w wyniku osłabienia tkanek, braku stabilności w stawach skokowych oraz przez obniżenie elastyczności mięśni i ścięgien.
Haluksy, to odzwierciedlenie stanu naszego kręgosłupa. Są wynikiem nieprawidłowego rozłożenia nacisku naszej masy ciała na podłoże. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet i jest uwarunkowany genetycznie. Ryzyko pojawienia się haluksów zwiększa też tzw. stopa egipska, czyli kiedy duży palec u nogi jest dłuższy od pozostałych.
Jednak samą wadę pogłębiają: nieodpowiednie obuwie, urazy mechaniczne, otyłość oraz wady postawy i stojący tryb życia.
Naturalne sposoby na haluksy
Jedną z uciążliwych dolegliwości stóp są haluksy. Naturalne metody leczenia opierają się na stosowaniu preparatów na bazie roślin w postaci płukanek do moczenia stóp, olejków do nacierania obolałych miejsc lub naparów do picia.
Ruta zwyczajna
Osobom mającym tzw. koślawe paluchy może pomóc moczenie stóp z dodatkiem naparu z ruty zwyczajnej. Zioło to niweluje ból, który towarzyszy deformacji stopy i przynosi ulgę.
Wystarczy kilka gałązek zielska zalać gorącą wodą, a po kilku minutach przecedzić i dodać do kąpieli stóp.
Ocet jabłkowy na haluksy
Ocet jabłkowy pozytywnie wpływa na układ krążenia, co ma istotne znaczenie w przypadku zmniejszenia bólu i obrzęku. Można kupić gotowy ocet, lub zrobić go samodzielnie.
Należy robić okłady z samego octu jabłkowego bądź dodawać go wraz z solą do ciepłej wody i moczyć w niej stopy.
Papryczka chili na stany zapalne
Zawarta w papryczkach kapsaicyna pomaga eliminować ból i dyskomfort spowodowany haluksami. Ma właściwości przeciwzapalne i poprawia przepływ krwi.
Posiekaj papryczkę chili i wyciśnij z niej sok. Następnie natrzyj nim haluks i posmaruj stopę wazeliną. Na końcu owiń ją gazą i pozostaw na 15 minut.
Możesz też wymieszać sok z papryczki z oliwą w stosunku 1:2 i masować nim obolałe miejsca.
Imbir na haluksy
Drobno pokrojony imbir i dodany do ciepłej wody zmieszanej z sodą, pozwoli osiągnąć jeszcze lepsze efekty. Imbir ma właściwości rozgrzewające, dzięki czemu stopy poczują jeszcze większe ciepło, które pozwoli zredukować ból i obrzęk towarzyszący występowaniu haluksa.
Imbir i chili mogą działać drażniąco, dlatego nie stosuj ich jeśli razem z haluksem występuje otarcie skóry.
Napar z liści laurowych
Naturalne sposoby na haluksy uwzględniają również takie zioła jak liście laurowe, które mogą być stosowane zewnętrznie oraz wewnętrznie. Warto zrobić sobie kurację pitną.
Wystarczy, że wieczorem do 300 ml wody dodasz 1 łyżkę drobno sproszkowanych liści laurowych i będziesz gotować napar przez ok. 5 minut. Następnie trzeba przelać go do termosu i pozostawić na noc. Rano odcedzić płyn i gotowe!
Sącz napar przez cały dzień. Nie wypijaj go od razu w całości. Kurację stosuj przez 3 dni. Możesz ją powtórzyć dopiero po tygodniowej przerwie.
Podczas kuracji doświadczysz potrzebę częstego oddawania moczu, ponieważ złoża soli w organizmie zaczną się rozpuszczać.
Nalewka z liści laurowych
Ta kuracja powinna trwać 2 miesiące, aby uzyskać najlepsze efekty lecznicze i nawet całkowicie pozbyć się haluksów. Jest dosyć przyjemna, zwłaszcza dla miłośników alkoholu.
Posiekaj 30 liści laurowych i zalej je szklanką spirytusu bądź brandy. Następnie odstaw na 7-10 dni, a po tym czasie odcedź. Stosuj trzy razy dziennie (przed posiłkami) po 10 kropli nalewki z wodą. Kuracja działa przeciwbólowo i pobudza usuwanie z organizmu substancji sprzyjających narastaniu haluksów.
Olejek lawendowy na haluksy
To jeden z najpopularniejszych sposobów, który likwiduje ból wywołany przez haluksy i zapalenie zdeformowanego stawu. Jego regularne stosowanie przynosi satysfakcjonujące rezultaty.
Wystarczy masować chore miejsce przy użyciu olejku lawendowego przez ok. 15 minut dziennie.
Zamiast olejku lawendowego można użyć np. oliwy z oliwek.
Olej rycynowy
Ma właściwości przeciwutleniające i przeciwbakteryjne. Pomaga zmniejszyć stan zapalny i ból, dlatego jest często stosowany w leczeniu haluksów.
Należy wziąć 50-100 ml oleju rycynowego i lekko go podgrzać. Następnie trzeba zanurzyć w nim szmatkę i położyć ją na haluksach. Na końcu najlepiej owinąć stopę bandażem bądź ręcznikiem i pozostawić na minimum 20 minut.
Zabieg ten najlepiej stosować 2 razy dziennie.
Jeśli zmiany deformacji stopy nie są zbyt duże, a domowe zabiegi wykonuje się regularnie, to leczenie haluksów ziołami i olejkami jest bardzo skuteczne.
Jednak żaden z powyższych sposobów nie gwarantuje 100% cofnięcia się haluksów. Dlatego najlepiej skonsultować się ze specjalistą!
Domowe sposoby na haluksy
Innymi metodami leczenia koślawych paluchów są:
– kąpiel stóp w solance:
W minimalizowaniu obrzęków i bólu towarzyszących haluksom pomoże domowa kąpiel. Najlepsze sole do moczenia stóp to: bocheńska, iwonicka, zabłocka oraz gorzka (tzw. sól Epsom). Pamiętaj, aby woda nie była zbyt gorąca, a cała kuracja nie trwała dłużej niż 20 min.
– okłady z jodyny i aspiryny:
Połączenie tych dwóch składników jest bardzo skutecznym środkiem w przypadku bólu stawów i haluksów. Należy rozgnieść 5 tabletek aspiryny (200 mg), dodać 10 ml jodyny i dokładnie wymieszać. Gdy aspiryna całkowicie się rozpuści, a jodyna stanie się bezbarwna, posmaruj mieszanką haluksy. Pozostaw na noc, najlepiej wkładając grube skarpetki, aby utrzymać stopy w cieple.
– chłodzenie lodem:
Lód pomaga zmniejszyć stan zapalny wywołany haluksami i złagodzić ból w miejscach dotkniętych tym schorzeniem. Dlatego owiń kostkę lodu w ściereczkę i umieść ją na guzie. Trzymaj przez 10-20 minut, ale nie naciskaj mocno. Takie okłady możesz robić dwa razy dziennie.
Domowe sposoby na walkę z haluksami. Nie dopuść do bolesnej operacji!
Bezoperacyjne leczenie haluksów
Do takich metod likwidowania haluksów zaliczamy:
1) separatory/kliny międzypalcowe – polecane w początkowej fazie choroby. Przywracają prawidłowe ustawienie stopy, dzięki czemu zmniejszają ból;
2) plastry na haluksy – nakleja się je na powstałą na stopie wypukłość, dzięki czemu ochraniają to miejsce przed otarciami i łagodzą ból;
3) osłony na haluksy – najczęściej wykonane są z miękkiego silikonu. Chronią stopę przed uciskiem i otarciami, korygują ustawienie palców, a także pełnią funkcję separatora;
4) wkładki do butów (tzw. peloty) – wpływają na prawidłowy rozkład nacisku na stopie, tym samym spowalniając rozwój jej deformacji;
5) ortezy korekcyjne – stosuje się je w celu skorygowania ustawienia palucha i zapobiegania pogłębiania się deformacji, stosuje się je na dzień lub na noc, także w ramach rehabilitacji pooperacyjnej;
6) kinesiotaping – metoda, która wykorzystuje specjalne plastry, które stymulują mięśnie i pozwalają chorym normalnie funkcjonować.
Wszystkie produkty medyczne na haluksy: opaski, separatory, ortezy itd. można nabyć w aptece bądź w sklepie medycznym.
Stosuj powyższe sposoby na koślawy paluch i włącz do nich odpowiednie ćwiczenia na haluksy. Tylko w ten sposób można cofnąć haluksy, złagodzić ból i poprawić jakość swojego życia.
Jednak jeśli ból nie znika, a zmiany kostno-stawowe są utrwalone, jedynym wyjściem może być zabieg operacyjny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i rozpoczęcie leczenia, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy koślawych paluchów.
Pożegnaj haluksy dzięki tym metodom!
Jak zapobiegać haluksom?
Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać powstawaniu koślawego palucha niż później korygować tego typu deformację stopy.
Dlatego pamiętaj!
1. Podczas chodzenia zawsze staraj się stawiać stopy prosto.
2. Kontroluj swoją masę ciała i dbaj o aktywność fizyczną, która nie obciąża nadmiernie stóp (np. pływanie, jazda na rowerze).
3. Unikaj noszenia butów na zbyt wysokich obcasach (zwłaszcza tych zwężanych przy palcach).
4. Nie noś przez cały dzień płaskich klapek.
5. Kiedy tylko możesz, chodź boso po domu lub na zewnątrz po piasku bądź trawie.