Kategorie ĆwiczeniaPorady

Hip Hinge – ruch, który każdy w trosce o plecy powinien opanować do perfekcji

Hip Hinge to wzorzec ruchu, który każda ćwicząca na siłowni osoba (i nie tylko) powinna mieć opanowany do perfekcji. Wszystko ze względu na specyfikację i zastosowanie ruchu. A więc po kolei…

Hip Hinge – co to takiego?

Hip hinge to nic innego jak ruch zawiasowy w stawie biodrowym – poprawne ułożenie bioder do pracy przy neutralnie ustawionym kręgosłupie i miednicy. Ruch, z którym wiąże się każde zgięcie czy wyprost w stawie biodrowym angażujący do pracy mięśnie tylnej części uda, prostowniki kręgosłupa i pośladki. Wykonujemy go chociażby podczas wstawania, przysiadu, siadania, schylania się, podnoszenia itp., dlatego tak ważne jest, aby wykonywać go prawidłowo w trosce o własne plecy i kręgosłup.

Strong lifts

Najczęstszy błąd

Wiele osób wykonując zgięcie w stawie biodrowym automatycznie zaczyna się garbić, co może być szczególnie niebezpieczne dla naszego kręgosłupa zwłaszcza podczas podnoszenia ciężarów. Przyczyn w tym przypadku może być kilka: słabe mięśnie brzucha, słabe pośladki lub ogólna nieumiejętność wykonania poprawnego „cofnięcia bioder”.

Na szczęście na wszystko jest sposób…

Ćwiczenie

Bierzemy kij i przykładamy go do pleców tak, abyśmy otrzymali 3 punkty podparcia: głowa, odcinek piersiowy oraz odcinek krzyżowy. Uginamy lekko kolana i wykonujemy ruch cofnięcia bioder do tyłu i wyprostu. Bardzo ważne jest to, aby przez cały czas wykonywania ruchu trzymać spięty brzuch, a plecy wciąż miały trzy punkty styczne z kijem, jak na niżej załączonych obrazkach.

Wykonuj to ćwiczenie przed każdym treningiem, a z pewnością odczujesz różnicę.

Źródła: www.youtube.com
Fotografie: www.instagram.com