Kategorie Porady

7 złych nawyków, które mogły przyczynić się do bólu Twoich pleców

Boli Cię kręgosłup? Od czasu do czasu odczuwasz przeszywający ból pleców? A może jest to delikatny ból, który pojawia się tylko przy wykonywaniu określonych czynności i zdążyłeś się już do niego przyzwyczaić? Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, warto mieć świadomość, że czasami wystarczy zlikwidować złe nawyki, które mogą być źródłem określonej dolegliwości. O jakich nawykach mowa?

Złe nawyki, które mogą powodować bóle pleców

Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że powtarzana regularnie czynność w postaci złego nawyku może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu – w tym przypadku kondycji naszych pleców i kręgosłupa. Co więcej, im dłużej krzywdzimy w ten sposób nasz organizm, tym trudniej będzie nam się ich oduczyć. Warto więc wiedzieć, gdzie najczęściej popełniamy błąd, zanim zaczniemy odczuwać zdecydowanie większy ból i utrwalimy dany nawyk ruchowy. Jeśli natomiast jeszcze nie odczuwasz żadnych dolegliwości, pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć. I choć niektóre uwagi mogą wydawać się banalnie proste, warto zwrócić uwagę, czy aby przypadkiem nie popełniamy tego błędu.

Nawyki, które mogą powodować bóle pleców
Flickr

Tak więc do złych nawyków, które mogą powodować bóle kręgosłupa, możemy zaliczyć:

#1 Częste oszenie szpilek i płaskich butów

Zarówno szpilki jak i płaskie buty są niezdrowe dla naszych pleców, a z czasem mogą powodować ich ból. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem niski obcas o wysokości od 2-4 cm w zależności od długości stopy.

#2 Źle dobrany materac

Zacznijmy od tego, że wszystkie materace z czasem się zużywają i nadają się do wymiany – te lepsze i droższe zachowują swoją sprężystość do 10 lat. Po tym czasie zaczynają pojawiać się w nim wgłębienia, które mogą wpływać niekorzystnie na wypoczynek. Warto także zaznaczyć, że odpowiedni materac powinien być dopasowany do naszego kręgosłupa stopniem twardości.

7 złych nawyków, które mogły przyczynić się do bólu Twoich pleców
Wikimedia

#3 Długofalowy stres

Choć ciężko w to uwierzyć, długotrwały stres może mieć również niekorzystny wpływ na kondycję naszych pleców. Jak to możliwe? Stres wywołuje długotrwałe napięcie mięśni, a to z kolei skutkuje bólem karku, a w konsekwencji również pleców.

#4 Wielogodzinne siedzenie przy biurku

To zmora dzisiejszych czasów. Przy biurku w pozycji siedzącej spędzamy kilka do nawet kilkunastu godzin dziennie, co z czasem odbija się na kondycji pleców i kręgosłupa. Jeśli masz więc taką możliwość, poproś o zainstalowanie w pracy biurka stojącego, które ma możliwość regulacji wysokości. Dzięki tej funkcji możemy podnieść je i stanąć, kiedy odczuwamy zmęczenie pleców. Jeśli jednak musisz zostać przy standardowym biurku, pamiętaj, aby wstać przynajmniej raz na godzinę i rozluźnić mięśnie pleców.

7 złych nawyków, które mogły przyczynić się do bólu Twoich pleców
Pixinio

#5 Nieodpowiednią dietę

Złe nawyki żywieniowe prowadzą do otyłości, a dodatkowe, zbędne kilogramy niestety mogą bardzo niekorzystnie odbić się na zdrowiu naszego kręgosłupa. Jeśli ten punkt jest przyczyną Twoich bólów pleców, koniecznie rozważ wprowadzenie w swoje życie diety.

#6 Brak ruchu

Wiele osób cierpi na niedostatek ruchu, który odgrywa kluczową rolę w profilaktyce bólu pleców. Dobrze dobrane ćwiczenia pomagają utrzymać mięśnie w odpowiedniej kondycji, a te z kolei pomagają utrzymać nam prawidłową postawę ciała.

7 złych nawyków, które mogły przyczynić się do bólu Twoich pleców
Peakpx

#7 Częste noszenie dużej i cięzkiej torby

Duża torebka czy też ciężka torba gimnastyczna, którą kilka razy w tygodniu nosimy na trening mogą bardzo negatywnie odbić się na kondycji naszych pleców – szczególnie, kiedy nosimy ją na jednym ramieniu. Nierównomierne obciążenie nadwyręża nie tylko kręgosłup, ale także stabilizujące go mięśnie. Na szczęście jest na to sposób. Wystarczy wybrać mniejszą torebkę, a zamiast ciężkiej torby postawić na plecak, który równomiernie obciąży nasze plecy.

Źródła: medonet.pl
Fotografie: www.flickr.com