×

8 nawyków, które mogą mieć zły wpływ na zdrowie pracowników biurowych

„Siedź mniej, stój więcej”. Zastosowanie się do tej rady niewątpliwie jest korzystne dla zdrowia. Liczba ekspertów, którzy protestują przeciwko siedzeniu stale rośnie i ma poparcie swoich przekonań olbrzymią ilość badań naukowych. Już dwie godziny siedzenia bez przerwy zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy, nowotworów, bólu pleców, szyi i innych schorzeń ortopedycznych. Ba, siedzenie skraca życie niemal tak samo jak palenie!

„Jestem pracownikiem biurowym i nie mam wyjścia – muszę siedzieć”. Z pewnością wielu z Was ma teraz w głowie taką myśl. W takim przypadku niezwykle ważne jest, aby robić sobie przerwy (przynajmniej 2-3 minuty ruchu w ciągu każdego godziny spędzonej w pozycji siedzącej) i unikać pewnych błędów podczas siedzenia.

8 nawyków, które mogą mieć zły wpływ na zdrowie pracowników biurowych

#1 Twój monitor nie znajduje się na wysokości oczu

Często jest tak, że laptop znajduje się na biurko, bo tak po prostu zostało dla nas przygotowane miejsce pracy. W takiej sytuacji bóle dolnej części pleców lub odcinka szyjnego kręgosłupa są najczęściej tylko kwestią czasu. Dla własnego dobra, Twoje oczy powinny znajdować się w jednej linii z punktem na ekranie, który jest umieszczony 5-7 cm poniżej górnej krawędzi ekranu monitora. W ten sposób nie tylko będziesz w stanie zobaczyć na monitorze więcej, ale także i przede wszystkim nie ucierpi na tym tak bardzo Twoja szyja i plecy.

#2 Nie stosujesz w barkach rotacji zewnętrznej i nie opierasz pleców o krzesło

Zaleca się, aby plecy przylegały do oparcia krzesła biurowego. Za wszelką cenę unikaj pochylania się do przodu. Jest to szczególnie ważne, kiedy spędzasz w pozycji siedzącej już znaczną część czasu, przez co szukamy „dogodnej” pozycji. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wstanie z krzesła i rozruszanie swojego ciała.

#3 Nie stawiasz stóp płasko na ziemi

Uginaj kolana do tego stopnia, aby Twoje stopy mogły swobodnie spoczywać na podłożu. Eksperci twierdzą, że dobrze jest zdjąć buty, zwłaszcza, jeśli masz na stopach buty z obcasami.

#4 Krzyżujesz nogi

Istnieje wiele dowodów, które sugerują, że krzyżowanie nóg w pozycji siedzącej jest szkodliwe. Niektórzy uważają nawet, że może to prowadzić do podwyższonego ciśnienia krwi. Spróbuj wykonać kilka prostych ćwiczeń za każdym razem, gdy poczujesz potrzebę skrzyżowania nóg.

#5 Nie dostosowujesz miejsca siedzącego do swoich potrzeb

Wiele dostępnych na rynku foteli ma możliwość nie tylko regulowania wysokości, ale także wprowadzania innych zmian w ich ustawieniu. Lepiej odpuść sobie korzystanie ze standardowego krzesła, w których takowe regulacje są niemożliwe. Pamiętaj jednak, że nie zawsze wygodna dla Ciebie pozycja jest tą poprawną – tyczy się to chociażby wspomnianego wcześniej krzyżowania nóg. Czasami organizm musi przystosować się do prawidłowej pozycji, co może być początkowo uciążliwie, zwłaszcza, jeśli do tej pory siedziałeś w zły sposób.

#6 Nie robisz przerw

Siedzenie przez dłuższy czas zwykle prowadzi do zmęczenia i osłabienia niektórych grup mięśniowych. Przerwy mogą ograniczyć negatywne skutki siedzenia. Specjaliści zalecają robienie sobie krótkiej przerwy co 30 minut i krótkie ćwiczenia przynajmniej raz na godzinę. Pamiętaj, że robisz to dla swojego dobra.

7 Nie regulujesz wysokości podłokietnika

Siedząc za biurkiem możesz zapomnieć o prawidłowym ustawieniu ramion. Ramiona powinny być ugięte w stawie łokciowym pod kątem 75-90 stopni. Specjaliście zalecają takie ustawienie nie tylko w celu uniknięcia bólu pleców – niektórzy twierdzą, że w ten sposób można je dodatkowo wzmocnić.

#8 Nie używasz słuchawek

Korzystaj ze słuchawek podczas pracy biurowej. Dlaczego? Poniższy obrazek niech będzie dla Ciebie odpowiedzią. Brak słuchawek podczas rozmowy telefonicznej wymaga od nas wygięcia w odcinku szyjnym kręgosłupa i sprzyja bólom pleców, zwłaszcza, kiedy mamy do wykonania więcej połączeń.

Źródła: brightside.me
Fotografie: brightside.me

Może Cię zainteresować