×

Bolesne skurcze mięśni nie pozwalają Ci spać? Znam na to domowy sposób

Jeśli w nocy zamiast spać przewracasz się w łóżku próbując przespać choć kilka godzin, wiesz jak bardzo uciążliwe może to być. Jeśli do tego wszystkiego dokuczają ci bolesne skurcze nóg, spokojny sen wydaje się niemożliwy. Skurcze uderzają bez ostrzeżenia i mogą się przytrafić każdemu.

Oto kilka porad jak radzić sobie z tym nieznośnym problemem, a w pierwszej kolejności jak zapobiegać!

Co to są nocne skurcze nóg?

Jak sama nazwa wskazuje, są to skurcze mięśni, które występują w nocy. Zwykle pojawiają się w łydkach, ale ból może również uderzyć w udach. Trwają kilka sekund i mogą powodować dyskomfort lub silny ból w zależności od stopnia nasilenia.

Co powoduje nocne skurcze?

Mogą być powodowane przez różne czynniki, w tym:

– długa bezczynność,
– nadmierny wysiłek,
– ciężkie ćwiczenia,
– nieprawidłowa postawa ciała,
– siedzący lub stojący tryb życia,

W innych przypadkach skurcze mogą pojawiać się w okresie ciąży. Nadmierne spożywanie alkoholu, cukrzyca lub choroba Parkinsona wpływają na znacznie częstsze ich występowanie. Skurcze mogą również sugerować odwodnienie organizmu.

Jak szybko się ich pozbyć?

Zacznij od rozmasowania miejsca, w którym pojawił się skurcz.
Usiądź na podłodze i wyprostuj nogi przed sobą. Rozciągaj stopy i staraj się oprzeć pokusie, by pozostać w pozycji, która spina stopę w czasie trwania skurczu.

Gdy ból zelży, pochodź chwilę po pokoju. To pomoże rozładować napięcie w mięśniach i zapobiegnie ponownym skurczom. Po powrocie do łóżka upewnij się, że koc lub kołdra nie ściskają twoich nóg.

Jak zapobiegać nocnym skurczom?

Zjedz łyżkę żółtej musztardy. Wysoki poziom sodu zawarty w musztardzie pomoże zwalczać brak potasu, który może przyczyniać się do pojawiania się problemu.

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować