Oddychanie przeponowe – zalety i ćwiczenie, które powinieneś opanować
Umiejętność oddychania przeponowego pełni niezwykle istotną funkcję w naszym życiu. Warto więc poświęcić mu chwilę uwagi i przyjrzeć się tej technice nieco bliżej.
Oddychanie przeponowe – zalety
Oddychanie przeponowe jest bardzo korzystne dla naszego organizmu. Do zalet płynących z tej techniki oddychania możemy zaliczyć:
- bezpieczniejszy przebieg porodu,
- łagodzenie bólu porodowego
- uspokojenie organizmu w czasie ataku paniki
- redukcję stresu
- stabilizację pozycji napiętej naturalnej
Jak wygląda oddychanie przeponowe?
Podczas oddychania przeponą powoli i spokojnie nabieramy powietrze nosem, a wypuszczamy ustami – faza wydechu trwa dłużej. Kiedy oddychamy przeponowo, widzimy, że unosi się górna część brzucha, a nie klatki piersiowej. Jako ciekawostkę dodamy, że umiejętność prawidłowego, głębokiego oddychania przeponowego człowiek posiada do około 4 roku życia. Niestety wraz z wiekiem ta umiejętność jest zatracana.
Od czego powinniśmy zacząć…
Ważne jest, aby zrozumieć, że jeśli poprawnie napniemy ciało – utrzymamy napięty brzuch i kręgosłup w pozycji neutralnej – oddychanie przeponą nie będzie wymagało od nas świadomego wysiłku. W przeciwnym wypadku, a więc kiedy kręgosłup będzie przeprostowany lub zgarbiony, znacznie trudniej jest oddychać przeponą. Jeśli więc chcemy nauczyć się oddychać przeponowo, powinniśmy zacząć od poprawnego ustawienia kręgosłupa. Nie mniej jednak jest sporo ćwiczeń, dzięki którym możemy nauczyć się oddychać przeponowo. Oto jedno z nich…
Ćwiczenie na oddychanie przeponowe
Połóż się na plecach i lekki ugnij nogi w kolanach. Dłonie będą Twoim wskaźnikiem oddychania. Przyłóż więc jedną dłoń do klatki piersiowej, a drugą na przeponie – tuż poniżej mostka. Powoli zacznij wdychać powietrze nosem i obserwuj, w którym miejscu unosi się dłoń. Jeśli porusza się dłoń umieszczona na na górnej części brzucha, oznacza to, że oddychasz przeponą. Ruch brzucha powinien o dosłownie ułamek sekundy wyprzedzać wdech. Wypuszczaj powietrze ustami, co powinno być jednoznaczne z opadaniem brzucha. Podczas wykonywania ćwiczenia staraj się nie napinać mięśni brzucha. Wykonaj po 30 powolnych wdechów i wydechów. Oddech wydłużaj z kolejnymi ćwiczeniami pamiętając o tym, że wydech powinien być dłuższy od wdechu.