Kategorie Porady

Co wspólnego ma odpowiednie nawodnienie organizmu, Twoja waga i kręgosłup?

Co wspólnego ma kręgosłup i woda? Jak się okazuje – wiele. Brak odpowiedniego nawodnienia może być odpowiedzialny za ból pleców. Często pytacie mnie, jak bardzo istotna jest woda dla zdrowia kręgosłupa i ile powinniście jej przyjmować, by o niego dbać. A więc postaram się odpowiedzieć!

Woda pitna pomaga zachować zdrowie dolnej części pleców, usuwając odpady i przenosząc składniki odżywcze. Jednak czy codziennie dostarczasz swojemu organizmowi wystarczającą ilość wody?

Mity i fakty na temat picia wody

Przez lata mogłeś słyszeć różne sugestie dotyczące ilości wody potrzebnej do picia. Te sugestie mogą się bardzo różnić, od codziennego picia 6 szklanek wody do 16…

Ogólną zasadą jest, że picie co najmniej 8 dużych szklanek wody dziennie jest zgodne ze zdrową dietą. 

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że nie każdy musi pić taką samą ilość wody każdego dnia, tak jak nie każdy potrzebuje takiej samej ilości kalorii.

Sugeruję, aby ludzie określali konkretną ilość wody, którą muszą pić każdego dnia, na podstawie następujących 3 czynników:

  1. WAGA: Ludzie, którzy są ciężsi, zwykle muszą pić więcej wody niż ludzie lżejsi. Jako punkt wyjścia weź podstawowy wzór, który mówi o 30 ml wody, które powinny przypadać na każdy kilogram masy ciała.
  2. DODATKOWE SPOŻYCIE PŁYNÓW:Większość ludzi pije inne płyny w ciągu dnia oprócz wody. Od czasu do czasu puszka napoju gazowanego, filiżanki kawy lub napoju sportowego może liczyć 8 szklanek wody; ale staraj się, aby co najmniej połowa Twojego dziennego spożycia płynów była czystą wodą.
  3. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA: Za każde 30 minut ćwiczeń dziennie pij dodatkową szklankę wody.

Czy muszę pić więcej wody, jeśli mam ból pleców?

Być może zastanawiasz się, czy musisz pić więcej płynów niż sugerowane dzienne spożycie, jeśli ból pleców jest silny. Uważa się, że jeśli woda dostarcza składniki odżywcze do dolnej części pleców, dużo wody przyniesie jeszcze więcej składników odżywczych.

Ale w rzeczywistości przyjmowanie płynów w ilości przekraczającej zalecaną dzienną dawkę prawie nie przynosi znaczących korzyści zdrowotnych. Z drugiej strony, nadmierne przyjmowanie płynów może powodować komplikacje zdrowotne u osób z chorobami serca, nadciśnieniem lub obrzękiem kończyn dolnych.

Wskazówki dotyczące picia większej ilości wody

Jeśli aktualnie nie osiągasz zalecanego dziennego spożycia wody, możesz wprowadzić kilka drobnych zmian, które pomogą Ci osiągnąć cel. Obejmują one:

  1. Picie szklanki wody każdego ranka przed umyciem zębów.
  2. Napełnienie butelki wielokrotnego użytku i trzymanie jej przy sobie przez cały dzień. Zastanów się nad zakupem butelki na wodę z wbudowanym pojemnikiem – która pozwala dodawać owoce i warzywa dla smaku.
  3. Traktowania wody jak przystawki; ciesz się szklanką przed każdym posiłkiem.
  4. Pobrania aplikacji na swój telefon, która pomoże Ci śledzić cele związane z przyjmowaniem płynów.

Mam nadzieję, że wszystkie powyższe porady pomogą Ci pić wystarczająco dużo wody każdego dnia; co z kolei może utrzymać kręgosłup w zdrowiu!

Źródło: spine-health.com | Fotografie: www.freepikc.com | Miniatura wpisu: freepik.com