Kategorie Rwa kulszowa

Rwa kulszowa nie daje Ci spokoju? Olej z tej rośliny przyniesie Ci ulgę

Rwa kulszowa to zmora wielu ludzi. Występuje u 13-40% społeczeństwa, a co roku zapada na nią około 1-2% populacji. Opisywana jest najczęściej jako ostry, rwący, kłujący lub nawet piekący ból kręgosłupa, który nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje środek, który zmniejszy objawy towarzyszące rwie kulszowej. Jest nim olej żywokostowy.

Rwa kulszowa

Czym w ogóle jest rwa kulszowa zwana potocznie korzonkami? To nic innego jak określenie objawów spowodowanych uciskiem na nerw kulszowy (największy nerw w ciele człowieka) biegnący od lędźwiowej części kręgosłupa, przez pośladek, wzdłuż nogi aż do stopy. Zważywszy na lokalizacje nerwu, najczęstszy objaw rwy kulszowej to ból (rzadziej mrowienie lub drętwienie) w okolicach lędźwi, ale również od lędźwi do pośladka, uda, łydki lub nawet stopy. Ból zwykle zostaje zapoczątkowany przewianiem, schylaniem czy też podnoszeniem ciężarów. Z reguły pojawia się nagle może utrzymywać się przez kilka dni, tygodni, miesięcy, a nawet lat – mówimy już wtedy o rwie kulszowej przewlekłej.

Olej żywokostowy na rwę kulszową
Wikimedia

Co robić w razie wystąpienia objawów rwy kulszowej?

Kiedy dopadnie nas ból najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie pozycji, która odciąży uciskany korzonek – nie zawsze jest to pozycja leżąca. Jeśli ból nie zmniejsza się istotnie w ciągu najbliższych 2-3 dni konieczna jest konsultacja lekarza. Specjalista może zalecić leki przeciwbólowe, środki przeciwzapalne rozkurczowe, fizykoterapię, masaże, specjalne ćwiczenia na wyciągu, a w skrajnych przypadkach zastrzyki domięśniowe czy noszenie gorsetu usztywniającego. Jeśli żadna z tych metod nie pomoże, należy udać się do neurochirurga.

Olej żywokostowy na rwę kulszową
Wikimedia

Olej żywokostowy – co to takiego?

Olej żywokostowy to specyfik, który uzyskujemy z popularnej, rosnącej na łąkach, polach, nieużytkach i w parkach rośliny. Lecznicze działanie przypisuje się dokładniej korzeniowi żywokostu, z którego przygotowywane są m.in. nalewki i maści do smarowania obolałych, odmrożonych, oparzonych czy skręconych miejsc. Olej żywokostowy ma również swoje zastosowanie w kosmetyce – może z powodzeniem zastąpić krem odżywczy na noc, odbudowuje skórę i likwiduje przebarwienia.

Olej żywokostowy na rwę kulszową
Pixabay

Olej żywokostowy na rwę kulszową

Okazuje się, że olej żywokostowy ma swoje zastosowanie również w przypadku osób cierpiących na rwę kulszową. Niewielką ilość oleju należy wsmarować w miejsce, gdzie odczuwany jest ból. Następnie nakładamy opatrunek i pozostawiamy tak na około 3 godziny. Czynność powtarzamy 3 razy dziennie.

100 ml oleju żywokostowego kosztuje około 20 złotych.

W walce z bólem spowodowanym rwą kulszową może pomóc Ci także olej rycynowy, a także mieszanka, w skład której wchodzi sól i ocet jabłkowy.

Źródła: www.medonet.pl
Fotografie: Fresh apple juice close up shot (miniatura wpisu), www.freepik.com, pixabay.com