Kategorie Bóle kręgosłupaPoradySchorzenia

7 olejków eterycznych, które zdaniem naukowców skutecznie uśmierzają ból

Większość ludzi bardzo sceptycznie podchodzi do stosowania olejków eterycznych w kwestiach zdrowia fizycznego lub psychicznego zwłaszcza w czasach, kiedy wiele osób przedstawia je jako lek dosłownie na wszystko. Jakie jest zdanie naukowców na ten temat?

Wiele badań naukowych przemawia za stosowaniem i skutecznością olejków eterycznych w celu uśmierzenia bólu i zwalczenia stanów zapalnych. A ponieważ przewlekłe stany zapalne mogą być przyczyną przewlekłego bólu i wielu chorób, stosowanie olejków eterycznych w wielu przypadkach wydaje się mieć sens.

Stosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne można stosować na wiele różnych sposobów. Niektórzy je wdychają, inni wykorzystują do masażu, a jeszcze inni spożywają. Oczywiście, wszystko zależy od rodzaju, a przede wszystkim składu danego olejku – nie wszystkie nadają się do spożycia, ponieważ mogą być toksyczne.

olejki eteryczne
Pikist

7 olejków eterycznych, które mogą pomóc złagodzić ból

#1 Olejek miętowy

Badania opublikowane w „New York Times” w 2011 r. przedstawiają olejek miętowy jako skuteczną broń w walce z objawami zespołu jelita drażliwego objawiający się m.in. bólami brzucha i wzdęciami. Ponadto National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH) dodaje, że „olejek miętowy może być stosowany miejscowo na bóle głowy…”. Szczególnie w przypadku wspomnianych wcześniej dolegliwości zalecany jest olejek z mięty pieprzowej.

#2 Olejek lawendowy

Olejek lawendowy jest znany z tego, że pomaga ludziom, którzy mają problemy ze snem lub zmagają się z różnego rodzaju lękami. Tymczasem badanie z 2012 roku wykazało, że inhalacja olejku lawendowego skutecznie łagodzi ból migrenowy u uczestników badań. Badanie z 2015 roku wykazało z kolei, że olejek lawendowy ma zarówno właściwości przeciwzapalne, jak i przeciwbólowe, co czyni go świetnym olejkiem zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

Olejek eteryczny
Public Domain Pictures

#3 Olejek różany

Organizacja Arthritis Research z Wielkiej Brytanii, uważa, że olejek z dzikiej róży, który jest bogaty w polifenole (przeciwutleniacze) i antocyjany (ciemnoniebieski pigment wielu pokarmów i roślin), może skutecznie zwalczać stany zapalne i ból stawów. Przeciwzapalne zalety oleju z dzikiej róży czynią ją dobrą opcja dla osób, które nie mogą przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub innych leków przeciwbólowych.

#4 Olejek z wiesiołka

Olejek z wiesiołka może pomóc złagodzić bóle wywołane miesiączką. Artykuł z 2009 roku opublikowany w „American Family Physician” opisuje olejek z wiesiołka, jako powszechnie stosowany olejek w leczeniu bólu piersi, menopauzy, objawów PMS oraz w celu zmniejszenia stanów zapalnych. Pomimo bardzo obiecujących badań, NCCIH zgłosiło jednak konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań przed jednoznacznym potwierdzeniem skuteczności tego olejku.

#5 Olej lniany

Olej lniany jest pełen zdrowych tłuszczów omega-3 i omega-6, dzięki czemu jest uważany bardzo korzystny dla ogólnego stanu zdrowia. Zdaniem Arthritis Foundation  regularne spożywanie oleju lnianego „łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia czy zespołu Raynauda.

olejki eteryczne
Needpix

#6 Olejek eukaliptusowy

Badanie opublikowane w „Journal of Ethnopharmacology” w 2003 r. wykazało, że olejek eukaliptusowy, często stosowany w tradycyjnej medycynie, ma zarówno działanie przeciwbólowe jak i przeciwzapalne. Ponadto badania z 2013 r. wykazały, że wdychanie olejku eukaliptusowego zmniejszyło ból i obniżyło ciśnienie krwi u uczestników badania, którzy niedawno przeszli operacje wymiany stawów kolanowych.

#7 Olejek rozmarynowy

Olejek eteryczny z rozmarynu jest jednym z najczęściej używanych olejków w aromaterapii, która ma na celu zmniejszenie bólu. Badanie z 2015 r. wykazało, że olejek rozmarynowy faktycznie ma właściwości przeciwbólowe i skutecznie wspomaga działanie leków.

Olejki eteryczne co prawda nie wyleczą przewlekłego bólu. Nie mniej jednak są narzędziem, które z powodzeniem można wykorzystywać w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Zanim jednak zdecydujesz się korzystać z danego rodzaju olejku, skonsultuj to z lekarzem, zwłaszcza, kiedy przyjmowanie danego olejku ma mieć formę doustną.

Źródła: www.bustle.com