×

Sztuczna wymiana dysku. Wszystko co musisz wiedzieć przed operacją

Operacja wymiany dysku: Wiele osób doświadczyło problemów z dyskami w plecach, ale mało która z nich słyszała o operacji wymiany dysku.

Naturalny dysk międzykręgowy jest niezwykłą strukturą mechaniczną z perspektywy inżynierii. Ma zdolność pochłaniania dużego obciążenia ściskającego, a jednocześnie zapewnia imponujący zakres ruchu między kośćmi.

Powielanie naturalnej formy dysku i jego funkcji za pomocą sztucznego dysku jest niebywałym wyzwaniem. 

Opracowano jednak kilka sztucznych dysków i są one dostępne jako opcja chirurgiczna

Przed podjęciem decyzji o operacji chirurgicznej wymiany dysku, zwanej także artroplastyką dysku, ważne jest, by zrozumieć, co na celu ma sam zabieg.

Operacja ma za zadanie:

  1. Łagodzi ucisk nerwów. 

    Gdy dysk zaczyna się zapadać, jest mniej miejsca na funkcjonowanie korzeni nerwowych (a czasami rdzenia kręgowego), co może być źródłem przewlekłego bólu, mrowienia czy drętwienia. 

    Usunięcie uszkodzonego dysku i włożenie sztucznego dysku ma na celu zmniejszenie nacisku na skompresowane nerwy, aby dać im przestrzeń do leczenia i normalnego funkcjonowania. Jeśli rdzeń kręgowy został wcześniej skompresowany, zmniejszenie na niego nacisku może pomóc rozwiązać lub zapobiec postępowi innych objawów, takich jak problemy z koordynacją, chodzeniem lub kontrolą pęcherza czy jelit.
  2. Utrzymuj ruch na naprawionym poziomie kręgosłupa. 

    Zastępując uszkodzony dysk sztucznym dyskiem np. w odcinku szyjnym, naturalna biomechanika może być ściślej zachowana w całym odcinku szyjnym kręgosłupa, gdy szyja się porusza. 
    Podczas gdy sztuczny dysk może pomóc w utrzymaniu ruchu, nie tworzy on ani nie poprawia ruchu. Zakres ruchu kręgosłupa szyjnego prawdopodobnie nie zwiększy się po operacji wymiany dysku.

Operacja od dawna uważana jest za złoty standard w leczeniu bólu i deficytów neurologicznych wynikających z zapalenia korzenia nerwowego lub ucisku rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa. 

Operacja wymiany dysku: korzyści

  • Utrzymanie bardziej naturalnego ruchu
  • Zmniejszenie ryzyka rozwoju sąsiadujących segmentów kręgosłupa w chorobie zwyrodnieniowej dysku
  • Eliminacja potencjalnych powikłań i problemów związanych z potrzebą przeszczepu kostnego 
  • Umożliwienie szybszego powrotu do ruchu po zabiegu

Operacja wymiany dysku: minusy

Dość dużym problem może być trwałość implantu. W ortopedii protezy stawów wytrzymują około 15 lat, a należy pamiętać, że te implanty są wstawiane ludziom starszym, mniej aktywnym fizycznie. Tymczasem choroba zwyronieniowa kręogosłupa dotyczy osób w wieku 30-55 lat.

Nie da się ukryć, że wraz z rozwojem technologii wytwarzania sztucznych dysków, wskazania do ich stosowania ulegną poszerzeniu, ale na ten moment musimy znać także minusy i zdawać sobie z nich sprawę.

Operacja wymiany dysku: skuteczność

Chociaż operacja wymiany sztucznego dysku jest nadal uważana za nowszą procedurę, zebrane do tej pory dane wykazały, że jest ona stosunkowo bezpieczna i skuteczna w zmniejszaniu bólu spowodowanego uciśniętym korzeniem nerwowym lub rdzeniem kręgowym. 

Obecnie jednak brak jest danych na temat powodzenia lub niepowodzenia tej operacji w dłuższej perspektywie, takich jak ponad 15 lub 20 lat, co stanowi własne nieznane ryzyko i musi być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o operacji. 

Aktualne badania pokazują, że złagodzenie objawów w ciągu pierwszych kilku miesięcy po operacji może trwać wiele lat.

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować