×

Ostroga piętowa – proste sposoby na pozbycie się bólu

Ostroga piętowa, sama w sobie, nie wywołuje bólu. Dolegliwości bólowe są efektem zapalenia rozcięgna podeszwowego. W wyniku ciągłego napinania tego rozcięgna i nacisku na guz piętowy, wykształca się tzw. wyrośl kostna w okolicy pięty. Wtedy bieganie, a nawet chodzenie staje się prawdziwym koszmarem.

Co to jest ostroga piętowa?

Budowa ludzkiego ciała nie raz potrafi zachwycić. Stopa, bo tam znajduje się ostroga, zbudowana jest aż z 30 kości, które utrzymują całe ciało w pozycji pionowej. Widoczna na zdjęciach rentgenowskich, ostroga piętowa, to kilkumilimetrowe wyrostki na wewnętrznej stronie stopy.,

Mit związany z ostrogami piętowymi

Ostroga piętowa nie boli. I pomimo, że większość osób myśli, że wypustki wbijają się w podeszwę stopy powodując ból, to tak nie jest. Ból pięty związany jest ze stanem zapalnym, a nie wypustkami. Dlatego poprawna nazwa tego schorzenia to: zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego.

Gdzie znajduje się rozcięgno podeszwowe?

Rozcięgno podeszwowe, to tkanka łączna, która podobnie jak hamak, rozpięta jest od palców stóp do pięty. To mechanizm wytrzymały, ale czuły na urazy. Brak rozgrzewki lub podrażnienie może prowadzić do stanu zapalnego w miejscu styku rozcięgna i ostróg. W konsekwencji tego pojawiają się dolegliwości bólowe, które uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności.

Główne przyczyny problemów związanych z ostrogą piętową:

– częsta zmiana obuwia i zmieniany rozkład napięć w obrębie podeszwy,
– włóknienia i blizny powstałe w wyniku mikrourazów i mikronaderwań rozcięgna,
– zwiększona sztywność i brak ślizgu włókien między sobą, będące konsekwencją powstawania blizn,
– długie aktywności okazjonalne bez odpowiedniej rozgrzewki (np. długi spacer boso po piasku, po kilkuletnim chodzeniu w szpilkach).

Jak pozbyć się ostrogi piętowej?

Leczenie ostrogi piętowej możesz zacząć w domu, ale polecam skonsultować się z lekarzem. Poniżej wypisałam parę domowych i naturalnych sposobów na zapalenie rozcięgna podeszwy (ostrogi).

1. Przykładaj zimny kompres

Nie ignoruj bólu stóp i zadbaj o nie w domu. Szybką ulgę poczujesz po zastosowaniu zimnego kompresu. Taki okład natychmiast zmniejszy ból, chociaż nie będzie to trwało tak długo, jak po zażyciu leków.

Jeśli nie masz pod ręką zimnego kompresu, możesz zrobić go samodzielnie używając kostki lodu owiniętej ściereczką.

2. Stosuj stabilizator powięzi podeszwowej stopy na noc

Nocna orteza stopy zakładana do snu łagodzi ból. Początkowo może nie być to zbyt komfortowe, ale gdy przyzwyczaisz się do stabilizatora, zaczniesz odczuwać znaczną poprawę. Dolegliwości bólowe przestaną być uciążliwe.

Nocne szyny powięzi podeszwowej stopy można kupić w sklepie medycznym lub w Internecie. Są dostępne w różnych wersjach, więc nie będziesz mieć problemu z dopasowaniem odpowiedniego rozmiaru.

3. Wykonuj ćwiczenia

Znajdź wykwalifikowanego fizjoterapeutę i udaj się na konsultację. Specjalista doradzi Ci, jakie ćwiczenia możesz wykonywać w domu. Pomogą Ci one zmniejszyć ból.

Pamiętaj, aby wykonywać je regularnie, np. codziennie przed snem i przed założeniem stabilizatora.

4. Okład z octu jabłkowego na ból ostrogi piętowej

To domowe i proste rozwiązane, ale niebywale skuteczne. Wystarczy tylko zamoczyć szmatkę w occie jabłkowym i przykładać ją do pięty. Okłady te zmniejszają ból i obrzęki.

Rób je codziennie, aż poczujesz znaczną ulgę.

5. Noś specjalistyczne wkładki ortopedyczne

Sposób prosty, szybki i skuteczny. Należy jednak skonsultować się z lekarzem, który doradzi, jaki kształt wkładek potrzebujesz. Później wystarczy je włożyć w buty. Będą łagodzić ból podczas chodzenia.

Nie jest to tani produkt medyczny, ale warto w nie zainwestować. Przynoszą ulgę i mogą być używane przez okres do 5 lat!

6. Miejscowe zastrzyki przeciwzapalne

Aby pozbyć się bólu pięty trzeba wyeliminować zapalenie rozcięgna podeszwowego. Konieczna będzie w tym celu wizyta u lekarza specjalisty, którzy przepisze odpowiednie leki (zastrzyki). Już nawet po jednej dawce/iniekcji mogą ustąpić dolegliwości bólowe.

Nigdy jednak, nie podejmuj się samodzielnego leczenia medykamentami.

7. Mocz stopy w wodzie z dodatkiem gorzkiej soli

Sól gorzka, zwana jest również solą epsońską lub angielską (ze względu na miejscowość Epsom w Anglii, gdzie kiedyś odparowywano sól z tryskających tam źródeł). Jest związkiem chemicznym siarki i magnezu, który korzystanie wpływa na bolesne ostrogi piętowe.

Dodaj sól do ciepłej, ale nie gorącej wody. Następnie mocz stopy przez godzinę. Gdy woda zacznie się ochładzać, dolewaj cieplejszą.

8. Używaj oleju lnianego

Zrób okłady z oleju lnianego. Zamocz w nim ściereczkę, a następnie nałóż na obolałą piętę. Taki lniany kompres możesz dodatkowo owinąć bandażem, aby utrzymać ciepło i zostawić nawet na całą noc. Rano poczujesz się znacznie lepiej.

Olej lniany jest naturalną substancją, więc możesz go stosować tak często, jak tego potrzebujesz.

9. Zastosuj pastę z sody oczyszczonej

Zaledwie kilka kropli wody i sody oczyszczonej pomoże Ci pozbyć się bólu i dyskomfortu. Zrób pastę i nałóż ją na bolesny obszar. Nie zapomnij owinąć stopy gazą i elastycznym bandażem.

Dzięki powyższym sposobom złagodzisz ból ostróg piętowych. Prawdopodobnie masz większość potrzebnych składników w domu, więc nie zwlekaj i wypróbuj je już dzisiaj.

Leczenie ostrogi piętowej ziołami. Pozbądź się bólu naturalnymi metodami

Kondycja naszych stóp odzwierciedla stan zdrowia organów wewnętrznych. Obserwuj zatem swoje stopy, nie tylko wtedy, gdy bolą

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować