Kategorie Bóle kręgosłupaSchorzeniaWady postawyWady postawy u dorosłych

Wyczuwasz kość w tylnej części głowy? Naukowcy tłumaczą, co może być przyczyną jej powstania

Badania przeprowadzone na University of Sunshine Coast w Queensland w Australii wykazały, że u osób w wieku 18-30 lat w tylnej części czaszki rozwijają się podobne do rogów ostrogi kostne. Naukowcy nie wykluczają, że przyczyną są „obciążenia mechaniczne”, za którymi stoi używanie smartfonów i innych urządzeń przenośnych. Warto zaznaczyć, że tego typu zmiany dotychczas były zauważalne wyłącznie u osób w podeszłym wieku. Czyżby nowe technologie miały więc na nas aż tak ogromny wpływ?

David Shahar & Mark G. L. Sayers / nature

Ostrogi kostne w tylnej części czaszki

Para naukowców z University of the Sunshine Coast w Queensland w Australii, David Shahar i Mark G. L. Sayers, przeprowadziła badania na 1200 osobach obu płci w wieku od 18 do 86 lat. Oboje zauważyli wówczas, że z jakiegoś powodu ostrogi kostne coraz częściej rozwijają się już u starszych nastolatków i młodych dorosłych – zmiany zaobserwowano u ponad 40% osób w wieku 18-29 lat.

David Shahar & Mark G. L. Sayers / nature

Przyczyny

Badacze postawili tezę, że przyczyną powstania zmian w tylnej części czaszki może być długotrwałe używanie smartfonów i innych urządzeń przenośnych wymagających pochylenia głów do przodu. To z kolei (nie tylko) rzutuje na nieprawidłowe postawę ciała. Niewykluczone, że u niektórych młodych dorosłych szyja i kręgosłup zostały już do tego stopnia przeciążone, że ciało „wyhodowało sobie” nowe kości, aby mogły je wspierać.

Brightside

Takie przemiany w układzie kostnym zajmują dużo czasu, co oznacza, że ​​osoby, które na nie cierpią, prawdopodobnie stresowały ten obszar od wczesnego dzieciństwa – wyjaśniają naukowcy

Główną przyczyną złej postawy jest starość, co tłumaczyłoby, dlaczego ostrogi kostne występują tak często u osób w podeszłym wieku. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieją prawdopodobnie inne przyczyny, które mogą przyczynić się do ich powstawania. Możemy do nich zaliczyć: wielogodzinną pracę przy biurku, chodzenie w wysokich obcasach, rozwój technologii, noszenie ciężkich toreb czy nawet złe odżywianie. Jeśli przyjrzysz się tym czynnikom, zdasz sobie sprawę, że są one codziennością dla sporej części młodych ludzi w dzisiejszym świecie.

BodyParts3D / wikimedia

O czym warto pamiętać?

Oczywiście wielu z nas nie może rzucić pracy biurowej i przestać korzystać z telefonów czy innych urządzeń, ale możemy wbić sobie do głowy, że nasze codzienne czynności mają ogromny wpływ na nasze ciało. Rób sobie przerwy podczas korzystania z telefonu. Jeśli natomiast spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej, wstań co jakiś czas od biurka i rozruszaj się. Oto kilka ćwiczeń, które z pewnością Ci pomogą.

Badanie co prawda nie wykazało, że ostrogi kostne są dla nas szkodliwe, ale nie wykazały również, że tak nie jest. Warto więc mieć się na baczności i dbać o swoje zdrowie zanim będzie za późno.

Źródła: brightside.me, www.nature.com
Fotografie: www.nature.com