×

Pas treningowy – kto powinien go używać, a kto odstawić na bok?

Kiedy bolą nas plecy lub po prostu chcemy je odciążyć szukamy różnych możliwych rozwiązań, które mogłyby nam w tym pomóc. Tyczy się to również treningów na siłowni, a w szczególności treningów siłowych. Wiele osób decyduje się w takiej sytuacji na tzw. pas treningowy, który cieszy się popularnością zwłaszcza podczas wykonywania przysiadów i martwych ciągów. Pytanie tylko, czy to faktycznie dobre rozwiązanie?

Pas treningowy – co to takiego?

Pas treningowy to narzędzie, które ma za zadanie stworzenia odpowiedniej sztywności w korpusie i wygenerowanie większego ciśnienia w jamie brzusznej. Takie rozwiązanie daje nam większą stabilność, przez co mamy możliwość podnoszenia większych ciężarów.

Dla kogo pas treningowy?

Zacznijmy od tego, że pas nie jest dla każdego. Z pasa powinny korzystać tylko i wyłącznie osoby, które wiedzą, jak napinać ciało w zależności od potrzeby i opanowały oddech przeponowy. Śmiało można więc powiedzieć, że zalecany jest dla osób średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Nie jest natomiast wskazany dla osób rozpoczynających swoją przygodę na siłowni, dla osób z przepukliną pachwinową i osób, które mają problemy z nadciśnieniem.

Pas treningowy – kiedy używać, a kiedy nie?

Jak już wspomnieliśmy, pas zwiększa ciśnienie tłoczni brzusznej, przez co stabilizuje i odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli będziemy korzystać z niego na co dzień i podczas wykonywania stosunkowo lekkich ćwiczeń, upośledzimy działanie mięśni stabilizujących kręgosłup lędźwiowy, które stanowią swego rodzaju gorset chroniący nasze ciało, w tym kręgosłup. Pas jest zalecany przy obciążeniach powyżej 85% maksymalnego ciężaru jaki jesteśmy w stanie podnieść. I choć też nie jest wtedy koniecznością, daje wówczas dodatkową stabilność, dzięki czemu możemy podnosić więcej kilogramów, i zmniejsza ryzyko ewentualnej kontuzji, choć nie należy traktować go jako narzędzie, które będzie chronić nas przed kontuzją, a jedynie pomoc.

Podsumowując

Pas treningowy nie jest obowiązkowy i powinien służyć jedynie do zmaksymalizowania wyników osiąganych podczas treningu. Obowiązkowa jest natomiast nauka odpowiedniego oddechu i umiejętność napinania ciała i utrzymania sztywności.

Źródła: www.menshealth.pl
Fotografie: www.youtube.com

Może Cię zainteresować