Kategorie ĆwiczeniaPorady

Pas treningowy – kto powinien go używać, a kto odstawić na bok?

Kiedy bolą nas plecy lub po prostu chcemy je odciążyć szukamy różnych możliwych rozwiązań, które mogłyby nam w tym pomóc. Tyczy się to również treningów na siłowni, a w szczególności treningów siłowych. Wiele osób decyduje się w takiej sytuacji na tzw. pas treningowy, który cieszy się popularnością zwłaszcza podczas wykonywania przysiadów i martwych ciągów. Pytanie tylko, czy to faktycznie dobre rozwiązanie?

Pas treningowy – co to takiego?

Pas treningowy to narzędzie, które ma za zadanie stworzenia odpowiedniej sztywności w korpusie i wygenerowanie większego ciśnienia w jamie brzusznej. Takie rozwiązanie daje nam większą stabilność, przez co mamy możliwość podnoszenia większych ciężarów.

Pas treningowy
Youtube

Dla kogo pas treningowy?

Zacznijmy od tego, że pas nie jest dla każdego. Z pasa powinny korzystać tylko i wyłącznie osoby, które wiedzą, jak napinać ciało w zależności od potrzeby i opanowały oddech przeponowy. Śmiało można więc powiedzieć, że zalecany jest dla osób średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Nie jest natomiast wskazany dla osób rozpoczynających swoją przygodę na siłowni, dla osób z przepukliną pachwinową i osób, które mają problemy z nadciśnieniem.

Pas treningowy – kiedy używać, a kiedy nie?

Jak już wspomnieliśmy, pas zwiększa ciśnienie tłoczni brzusznej, przez co stabilizuje i odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli będziemy korzystać z niego na co dzień i podczas wykonywania stosunkowo lekkich ćwiczeń, upośledzimy działanie mięśni stabilizujących kręgosłup lędźwiowy, które stanowią swego rodzaju gorset chroniący nasze ciało, w tym kręgosłup. Pas jest zalecany przy obciążeniach powyżej 85% maksymalnego ciężaru jaki jesteśmy w stanie podnieść. I choć też nie jest wtedy koniecznością, daje wówczas dodatkową stabilność, dzięki czemu możemy podnosić więcej kilogramów, i zmniejsza ryzyko ewentualnej kontuzji, choć nie należy traktować go jako narzędzie, które będzie chronić nas przed kontuzją, a jedynie pomoc.

Pas treningowy
Youtube

Podsumowując

Pas treningowy nie jest obowiązkowy i powinien służyć jedynie do zmaksymalizowania wyników osiąganych podczas treningu. Obowiązkowa jest natomiast nauka odpowiedniego oddechu i umiejętność napinania ciała i utrzymania sztywności.

Źródła: www.menshealth.pl
Fotografie: www.youtube.com