×

Piłka gimnastyczna, jaki rozmiar będzie dla Ciebie odpowiedni? Poznaj wytyczne i kup odpowiednią

Piłka gimnastyczna, jaki rozmiar? Często piszecie do mnie i pytacie o rozmiar piłki dostosowany do Waszego wzrostu. Postanowiłam więc napisać na ten temat artykuł, w którym wszystko Wam wyjaśnię.

Skuteczne wykonywanie ćwiczeń z piłką wymaga dokładnego wyboru odpowiedniej wielkości piłki do ćwiczeń. 

Ponieważ osobiste konsultacje nie zawsze są możliwe, fizjoterapeuci, trenerzy ćwiczeń i inni specjaliści opracowali kilka wskazówek, których należy używać przy wyborze odpowiedniej wielkości piłki do ćwiczeń.

Piłka gimnastyczna – co nam daje? 

Takie narzędzie możemy wykorzystać do wielu rodzajów ćwiczeń: wzmacniających, rozluźniających, rehabilitacyjnych, kondycyjnych. 

Jaka jest przewaga ćwiczeń na piłce od ćwiczeń wykonywanych na płaskiej powierzchni?

  • Jest okrągła, co utrudnia utrzymanie równowago, przez co aktywuje więcej mięśni do pracy, m.in. mięśnie głębokie
  • Zapewnia odpowiednie podparcie dla pleców
  • Wzmacnia mięśnie głębokie, a dzięki temu pomaga zapobiegać problemom z kręgosłupem
  • Zapobiega wadom postawy
  • Poprawia równowagę
  • Zwiększa siłę
  • Poprawia funkcjonowanie narządów wewnętrznych
  • Przynosi natychmiastową ulgę w bólach pleców czy głowy

Siedzenie na piłce przy biurku – co musisz wiedzieć?

  • Stopy powinny być płaskie na podłodze – z równomiernym rozkładem ciężaru.
  • Kolana powinny być równe lub nieco niżej osadzone niż miednica – tworząc kąt 90 stopni lub nieco większy w biodrach i kolanach (uda równolegle do podłoża lub lekko skierowane w dół).
  • Miednica, ramiona i uszy powinny znajdować się w linii pionowej – ciało nie powinno pochylać się w żadnym kierunku jako przeciwwaga. Lekkie podskakiwanie w górę i w dół zwykle powoduje takie wyrównanie.

Piłka gimnastyczna jest zazwyczaj dostępna w czterech różnych średnicach

Każdy z tych rozmiarów jest odpowiednio stosowany dla osób o różnej wysokości.

Należy zauważyć, że sama wysokość nie jest jedynym czynnikiem decydującym o wielkości piłki. Ponieważ piłki do ćwiczeń są elastyczne, ważna jest również waga.

Ogólne wytyczne dotyczące wysokości odpowiadającej średnicy piłki do ćwiczeń są następujące (przy założeniu, że średnia masa ciała jest proporcjonalna do wysokości):

  • do 150 cm – 55 cm
  • od 151 cm do 170 cm – 65 cm
  • od 170 cm do 190 cm – 75 cm
  • od 190 cm – 85 cm

Jeśli masa ciała na wzrost jest większa niż średnia proporcja, siedzenie na piłce do ćwiczeń bardziej ją ściśnie, dlatego cięższe osoby zwykle powinny próbować użyć następnej większej wielkości piłki do ćwiczeń, aby zachować regułę 90 stopni. 

Innym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jest to, że większość rozmiarów piłek treningowych ma pewne możliwości dostosowania. Jeśli kąty bioder i kolan są znacznie większe niż 90 stopni, można uwolnić trochę powietrza, aby to zrekompensować i odwrotnie.

Pamiętaj, że wypuszczenie powietrza z piłki do ćwiczeń spowoduje utratę jej ciśnienia. Gdy piłka się wyrówna, sprawi to, że będzie bardziej stabilna, ponieważ ma większą powierzchnię styku z powierzchnią oporową i korpusem. Oznacza to, że ćwiczenia stabilizujące i równoważące staną się łatwiejsze i utracą pewną skuteczność…

Piłki do ćwiczeń również tracą nacisk z powodu rozciągania podczas regularnego użytkowania. Dlatego w miarę starzenia się tego narzędzia, może ona wymagać częstszego pompowania. Z drugiej strony, dodanie nadmiaru powietrza do piłki do ćwiczeń, zwiększy trudność wyważenia i stabilizacji.

Mam nadzieję, że teraz będziecie wiedzieć już jaką piłkę kupić.

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!