Dbaj o kręgosłup na basenie. Styl, jakim pływasz, ma ogromne znaczenia
Pływanie to jeden z najzdrowszych sportów dla ludzkiego organizmu, dlatego jest tak często zalecane przez specjalistów. Zwiększa wydolność płuc, poprawia wytrzymałość, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, pobudza układ krążenia, dobrze wpływa na stawy, koryguje wady postawy i rozwija siłę mięśni, a to wszystko w warunkach całkowitego odciążenia, co zapewnia nam wyporność wody. Czy oprócz tak wielu zalet można znaleźć w pływaniu jakieś minusy? Okazuje się, że tak. Co więcej, mogą one tyczyć się Twojego kręgosłupa.
Każdy kręgosłup jest inny, dlatego wymaga indywidualnego podejścia
Każdy kręgosłup jest inny, dlatego wymaga indywidualnego podejścia . Tyczy się to również sposobu, w jaki pływamy, bowiem każdy ze stylów pływackich wykorzystuje inny ruch ciała. Ruch, który z jednej strony może być zarówno zbawienny dla zdrowia i kondycji naszego kręgosłupa, a z drugiej może wyrządzić mu wiele krzywdy.
Fizjologiczne krzywizny kręgosłupa
W kręgosłupie człowieka możemy wyróżnić 4 fizjologiczne krzywizny kręgosłupa. Idąc od góry wyróżniamy: lordozę szyjną, kifozę piersiową, lordozę lędźwiową i kifozę krzyżową. Wszystkie te odcinki są od siebie ściśle zależne. Dla przykładu niewielkie pogłębienie lordozy lędźwiowej powoduje zwiększenie kifozy piersiowej. Analogicznie działa to w drugą stronę – pogłębienie kifozy piersiowej zwiększa lordozę w odcinku szyjnym i lędźwiowym.
Warto zauważyć, że pływanie angażuje wszystkie odcinki kręgosłupa. Zanim więc udamy się na basen, warto najpierw przyjrzeć się swojemu kręgosłupowi, zwłaszcza, jeśli jego krzywizna odbiega od ideału.
Styl dla Ciebie
Jest cała masa osób, które skarżą się na ból kręgosłupa podczas pływania na basenie lub niedługo później. Najczęściej są to osoby, które nie przykuwają większej uwagi do tego, jakim stylem pływają – kierują się przypadkowością lub upodobaniami. Niestety, taka kolej rzeczy niekiedy kończy się w ten sposób, że tylko pogłębiają problemy związane ze swoim kręgosłupem.
Jaki styl będzie dla Ciebie odpowiedni? Przyjrzyjmy się uważnie każdemu z nich.
#1 Kraul
Na początek przyjrzyjmy się jednemu z najpopularniejszych styli czyli kraulowi. Kraul wymaga od nas dużej aktywności obręczy barkowej i odcinka piersiowego kręgosłupa. Do tego dochodzi ruch rotacyjny praktycznie całego ciała. Kraul będzie więc dobrym wyborem dla osób, które mają pogłębioną kifozę piersiową – mają przysłowiowego garba. Podczas pływania tym stylem należy jednak pamiętać, aby oddychać na dwie strony. W przeciwnym razie możemy prowadzić do powstania asymetrii.
#2 Żabka
Żabka to inaczej styl klasyczny. Kiedy rozbierzemy ruch osoby pływającej tym stylem na czynniki pierwsze, zauważymy, że mamy do czynienia z duża ruchomością do wyprostu odcinka lędźwiowego oraz do zgięcia odcinka piersiowego kręgosłupa. Wymagana jest tutaj mobilność barków, bioder i miednicy. Żabka jest więc zalecana osobom sprawnym fizycznie, a także osobom, u których fizjologiczne krzywizny kręgosłupa nie są wyraźnie zaznaczone. Ten styl nie jest natomiast polecany osobom z zaokrąglonymi piersiami i pogłębioną lordozą w odcinku lędźwiowym.
#3 Grzbiet
Grzbiet to styl, który jest najczęściej zalecany w rehabilitacji, choć tak jak żabka wymaga znacznej mobilności zwłaszcza stawów ramiennych i górnej części kręgosłupa. Pływanie grzbietem poleca się osobom z pogłębioną lordozą lędźwiową, kifozą odcinka piersiowego i tym, którzy mają problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa.
#4 Delfin
Na koniec styl, który jest chyba najrzadziej widziany na basenach. Dzieje się tak nie bez powodu. Pływanie delfinem wymaga naprawdę dużej ruchomości wyprostnej w odcinku lędźwiowym i piersiowym, a także dużej ruchomości miednicy i obręczy barkowej. Jeśli zmagasz się więc z ograniczeniami ruchowymi, delfin nie jest dla Ciebie. Popracuj najpierw nad elastycznością tkanek i ruchomością całego kręgosłupa, a dopiero później zacznij rozważać pływanie delfinem. Delfin jest zalecany sprawnym osobom, które mają pełne zakresy ruchu w stawach.
Pływanie często jest wykorzystywane w profilaktyce urazów. Zwłaszcza urazów kręgosłupa. Nie mniej jednak należy pamiętać, że pływanie pływaniu nierówne, bowiem styl pływacki ma tutaj ogromne znaczenie.