×

Cztery istotne powody, dla których poprawne ustawienie kręgosłupa jest najważniejsze

Kiedy ustabilizowany kręgosłup jest ustawiony poprawnie, ciało jest zdolne do niesamowitych rzeczy. Rzeczy, które można robić przez całe lata praktycznie nie przejmując się konsekwencjami. Problem w tym, że kiepska postawa i siedzący tryb życia tłumią te naturalne instynkty prowadząc tym samym do wielu dysfunkcji.

Ze stabilizowaniem kręgosłupa możesz dać sobie spokój tylko podczas snu

Nietraktowanie kręgosłupa jako stabilnej całości jest jednym z podstawowych czynników, które ograniczają możliwości ludzkiego ciała zarówno u sportowców, jak i wszystkich ludzi.

Dlaczego tak istotne jest poprawne ustawienie kręgosłupa?

#1 Pomaga zwiększyć zakres ruchu w stawach

Nieprawidłowa krzywizna kręgosłupa może ograniczyć zdolność do swobodnego poruszania się. Dzieje się tak, ponieważ układ nerwowy może zacząć się chronić, ograniczać produkcję mocy i zmieniać przystosowanie tkanek do ruchu. Nerwy, które wychodzą z kręgosłupa, się nie rozciągają. Kiedy więc się zginasz lub skręcasz w tułowiu, ciało traktuje to jako zagrożenie finalnie usztywniając mięśnie otaczające kręgosłup. Ty natomiast zaczynasz odczuwać ograniczenie zakresu ruchu.

Przykład: załóżmy, że pogłębiasz lordozę odcinka lędźwiowego pleców. W celu ochrony centralnego układu nerwowego, mięśnie czworogłowe czy kulszowo-goleniowe usztywniają się.

#2 Pomaga zapobiegać urazom centralnego układu nerwowego

Uraz centralnego układu nerwowego może rzutować na całe życie – niektóre z nich można zaleczyć. W zależności od urazu, może mieć wpływ na jakość snu, pracę, poczucie szczęścia czy życie seksualne. Najlepszą metodą na uniknięcie tych wszystkich niepożądanych konsekwencji jest najzwyczajniej w świecie poprawne ustawienie kręgosłupa.

#3 Pozwala bezpiecznie przejść z jednej pozycji do kolejnej

Zmiana pozycji leży w naszej naturze. W końcu człowiek został stworzony do ruchu. Musisz więc być w stanie zmieniać pozycję (np. obracać się z boku na bok) bez narażania stabilności kręgosłupa. Podczas siadania czy wstawania z krzesła rzadko zwracamy uwagę na to, w jaki sposób to robimy. Sęk w tym, że wykonywanie tych prostych i nieistotnych z pozorów ruchów ze źle ułożonym kręgosłupem może mieć wpływ na stan Twojego zdrowia zaszczepiając jednocześnie złe wzorce ruchowe. Złych wzorców ruchowych, które mogą prowadzić do kontuzji podczas wykonywania innego ruchu, jak chociażby podnoszenie czegoś z ziemi czy skręcania tułowia, choć nic na to nie wskazywało.

#4 Pomaga chronić przed skutkami sytuacji, w których nie możesz przyjąć optymalnej i bezpiecznej pozycji

Wyobraź sobie sytuację, w której sięgasz na tyle siedzenie samochodu, by wziąć z niego torbę. Tzw. pozycja napięta naturalna to baza, z której będziesz wyprowadzać każdy ruch. Nie chodzi tutaj oczywiście o to, żebyś przy każdej zmianie pozycji za wszelką cenę trzymał proste plecy poruszając się tym samym niczym robot, a nie zdrowy człowiek. Nie mniej jednak ustawienie i stabilizacja kręgosłupa umożliwi Ci dostęp do wszystkich płaszczyzn jego ruchu. Pozycja bazowa (kształt początkowy) ma więc tutaj ogromne znaczenie – poprawne ustawienie kręgosłupa powinno być przyjmowane automatycznie, tak byś nie męczył ciała. Solidny fundament utrzyma ciało w formie, dzięki czemu jeśli będziesz zmuszony do tego, żeby poruszać się niepoprawnie, ciało sobie z tym poradzi.

Mam nadzieję, że te kilka punktów otworzyło Ci troszeczkę oczy na to, dlaczego tak ważne jest poprawne ustawienie kręgosłupa. Jeśli chcesz wiedzieć, jak to zrobić, daj znać w komentarzu, a już wkrótce napiszę na ten temat więcej.

Źródła: "Skazany na biurko" dr Kelly Starrett
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować