×

Rozładuj napięcie w klatce piersiowej, plecach i ramionach. Pozycja dziecka Ci w tym pomoże

Każdy z nas ma czasami taki dzień, kiedy czuje się naprawdę wyczerpany, zmęczony i wypalony. Dzień, w którym nie chce mu się dosłownie nic, a jedyne o czym marzy to położyć się już do łóżka z nadzieją, że jutro będzie lepiej. Jak pomóc sobie w takiej sytuacji?

Spróbuj pozycji dziecka

Pozycja dziecka pomaga złagodzić napięcie fizyczne, psychiczne i emocjonalne, utrzymać narządy wewnętrzne w odpowiedniej kondycji, zredukować stres i niepokój, rozładować napięcie w klatce piersiowej, plecach i ramionach, rozciąga i wydłuża kręgosłup, a także pomaga w odpowiednim oddychaniu i uspokojeniu ciała i umysłu. Niewiarygodne, prawda? Co więcej, można ją praktykować w każdym momencie, kiedy chcemy się zrelaksować, złapać oddech, a także w trakcie lub po ćwiczeniach.

Jak wykonać pozycję dziecka?

 1. Usiądź na pięta i połącz duże palce stóp ze sobą. Kiedy poczujesz się komfortowo, rozsuń kolana na zewnątrz
 2. Na wydechu pochyl się do przodu kładąc swój tułów pomiędzy udami, a czoło oprzyj po podłoże (jeśli czujesz dyskomfort, połóż pod głowę poduszkę lub koc)
 3. Wyciągnij pośladki w stronę pięt wydłużając tym samym kręgosłup
 4. Wyciągnij ramiona daleko przed siebie
 5. Pozostań w tej pozycji przez kilka minut i pamiętaj o swobodnym oddychaniu
 6. Wychodząc z pozycji zacznij od uniesienia tułowia, a następnie wróć do pozycji siedzącej

O czym należy pamiętać:

 • brzuch spoczywa pomiędzy udami
 • szyja pozostaje zrelaksowana
 • szczęka rozluźniona
 • dłonie dociśnięte do maty
 • palce skierowane do przodu
 • kolana na szerokość maty
 • duże palce złączone

Jeśli potrzebujesz trochę relaksu i odprężenia, pozostań w tej pozycji przez 3 do 5 minut i postaraj się o niczym w tym czasie nie myśleć.

Inne wersje ćwiczenia

Możesz również wypróbować innych wariantów tego ćwiczenia. W tym celu umieść poduszkę między pośladkami, stopami, pod brzuchem albo pod kolanami. Pamiętaj, że ta pozycja ma pomóc Ci się odprężyć. Wybierz więc taką, która będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza.

Spróbuj również skręcić tułów (kręgosłup) poprzez przeniesienie ramion na jedną stronę. Ta opcja jest zalecana osobom, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej. Brak prawidłowej ruchomości odcinka piersiowego znacząca wpływa na resztę kolumny kręgosłupa. Może być także powodem do powstania zaburzeń w innych partiach ciała, jak chociażby dyskopatia kręgosłupa, trzeszczenie w stawie ramiennym czy nieprawidłowa biomechanika. Sposób wykonania ćwiczenia został przedstawiony na poniższym obrazku.

Chcesz jeszcze bardziej popracować nad swoim ciałem podczas wykonywania pozycji dziecka? Przenieś dłoń na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, co dodatkowo zaangażuje staw barkowy.

Przeciwwskazania

Pozycja nie jest zalecana dla osób, które mają problemy z kolanami, wysokim ciśnieniem lub zmagają się z biegunką.

To co, gotowy na pozycję dziecka? Dasz się przenieść do czasów dzieciństwa?

Źródła: www.instagram.com

Może Cię zainteresować