×

Pozycja lotosu, czyli najlepsza pozycja do siedzenia na podłodze. Czy dla każdego?

Dużo siedzisz? Usiądź na ziemi. Siedzenie na ziemi to niewątpliwie najlepszy ze wszystkich możliwych sposobów siedzenia. Poprzez siedzenie na podłodze automatycznie obciążasz miednicę, która w takiej sytuacji idealnie sobie z tym radzi, w przeciwieństwie do sytuacji, kiedy siedzisz na krześle. Ciężar ciała zazwyczaj opiera się wówczas na tylnej części ud, czyż nie?

Zalety siedzenia na podłodze

Siedzenie na podłodze ma wiele zalet. W ten sposób zmuszasz się do wykonania pełnego przysiadu, co oznacza, że biodra wykonują ruch w pełnym zakresie ruchu. To samo tyczy się sytuacji, podczas której wstajemy z podłoża – ruch odwrotny. W Brazylii zostało przeprowadzone badanie, które wykazało, że ludzie, którzy nie dali rady wstać z podłogi i wrócić do pozycji siedzącej bez dodatkowej pomocy, byli bardziej narażeni na ryzyko przedwczesnej śmierci. Wniosek nasuwa się więc sam – siadanie i wstawanie z podłogi ma korzystny wpływ na nasze zdrowie do tego stopnia, że może przedłużyć nasze życie.

Wprowadź siadanie na podłodze w życie

Oczywiście siedzenie na podłodze nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w pracy. Staraj się natomiast siadać na niej chociażby podczas oglądania telewizji i staraj się tego samego wymagać od najbliższych w trosce o ich zdrowie. Nie oznacza to jednak, że należy wyrzucić wygodną kanapę z domu. Jeśli chcesz na niej usiąść, nie ma problemu. Potraktuj ją jednak jako swego rodzaju platformę i nie opuszczaj nóg do podłogi. Jak więc siedzieć? Czy to, w jaki sposób siedzimy na podłodze, ma znacznie. Oczywiście, że tak. Nie wszystkie przybierane podczas tej czynności pozycje są sobie równe. Jedna z nich zasługuje bowiem na szczególną uwagę…

Pozycja lotosu

Pozycja lotosu polega na siedzeniu ze skrzyżowanymi nogami i stopami umieszczonymi na udach nogi przeciwnej. Pozycję tę stosowali już starożytni jogini, którzy potrafili spędzić w niej każdego dnia wiele godzin. Dlaczego ta pozycja jest tak wyjątkowa? Otóż zmusza biodra do mechanicznej, pasywnej rotacji zewnętrznej, a co najważniejsze, automatycznie stabilizuje miednicę, co nie ma miejsca podczas siedzenia na krześle czy fotelu. Co więcej, siedzenie w pozycji lotosu nie wymaga mocnego napięcia tułowia do utrzymania kręgosłupa w ustabilizowanej pozycji, przez co może ją utrzymać dłużej.

Jak usiąść w pozycji lotosu?

  1. Usiądź na ziemi i umieść stopę na udzie drugiej nogi tak, aby jej podeszwa była skierowana do góry, a pięta niemal dotykała podbrzusza
  2. Zrób to samo z drugą nogą
  3. Oba kolana powinny opierać się na podłodze, tors powinien być bezpośrednio nad biodrami, a kręgosłup w pozycji neutralnej

Uwagi! Nie zaokrąglaj pleców poprzez pochylanie barków do przodu i nie wyginał tułowia w tył prowadząc jednocześnie do przeprostu w części lędźwiowej pleców.

Instagram

Instagram

„Nie jestem w stanie usiąść w tej pozycji”. Co wtedy?

Nawet jeśli powyższy opis przekonał Cię do siedzenia na podłodze w pozycji lotosu, na drodze do siadu w ten sposób może pojawić się kłopot, którym są ograniczenia zakresu ruchu w stawach biodrowych. To właśnie dlatego większość ludzi nie jest w stanie jej wykonać. Na szczęście jest na to sposób… Na początek usiądź po prostu ze skrzyżowanymi nogami wykonując tzw. siad turecki zwany siadem skrzyżnym ze względu na sposób ułożenia kończyn dolnych. W ten sposób powoli pracuj nad zwiększeniem ruchomości bioder. Jeśli i ta pozycja stanowi dla Ciebie nie lada wyzwanie, oznacza to, ze utraciłeś już naturalny zakres ruchu w biodrach, czego powodem jest prawdopodobnie spędzanie zbyt dużej ilości czasu w pozycji siedzącej. Zaliczasz się do grona takich osób? Lepiej jak najszybciej zabierz się za pracę nad swoim ciałem.

Źródła: "Skazany na biurko" dr Kelly Starrett
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować