×

Poznaj jedno ćwiczenie, które pomoże Ci naprawić plecy i poprawi Twoją postawę

Zła postawa może wpłynąć na nasze zdrowie na wiele różnych sposobów począwszy od bóle głowy, poprzez bóle szyi, problemy z oddychaniem, aż po zmiany nastroju, niską samoocenę czy nieustające bóle kręgosłupa. I choć wiele mówi się na temat korzyści płynących z ruchu i wszystkiego co z nim związane, jest jedno ćwiczenie, a właściwie pozycja, która ma niewątpliwie zbawienny wpływ na naszą postawę.

Garudasana, czyli pozycja orła

Zacznijmy od samej nazwy, która już sama w sobie jest imponująca – w końcu orzeł kojarzy nam się z niezależnością, siłą i odwagą, czyż nie? Garuda to według indyjskiej mitologii król wszystkich ptaków, co już daje do myślenia, jak duże znaczenie dla naszego organizmu może mieć wykonanie tej pozycji. Asana z kolei w tłumaczeniu na język polski pozycja.

Garudasana – krok po kroku

Krok 1

Stań ze stopami ustawionymi razem i patrz przed siebie. Unieś ramiona przed siebie, a następnie lekko uginając skieruj je do wewnętrznej strony tak, aby stykały się ze sobą stawami łokciowymi – prawe ramię umieść na lewym pamiętając o tym, aby obydwa ramiona były mniej więcej w pozycji równoległej do podłoża.

Krok 2

Zbliż przedramiona i spleć je wokół siebie. W tym celu podnieś łokcie nieco wyżej i wyciągnij palce w kierunku sufitu. Rada: naciskaj prawą ręką w prawo a lewą w lewo, w ten sposób dłonie pokryją się wzajemnie. Upewnij się, że Twoje plecy są przez cały ten czas proste, a czubek głowy skierowany jest w kierunku sufitu. Osoby początkujące mogą mieć problem z zaplątaniem ramion. Jeśli tak się dzieje, wykorzystaj do pomocy pasek – trzymaj ramiona równolegle do podłoża, złap końce paska i spróbuj zawinąć dłonie i ramiona.

Krok 3

Trzymając splecione przed sobą ramiona, ugnij lekko nogi w kolanach. Następnie unieś prawą stopę nad ziemię i upewnij się, że jesteś stabilny na lewej nodze.

Krok 4

Przełóż prawe udo nad lewym udem tak wysoko, jak to możliwe i wsuń prawą kostkę za lewą łydkę. Palce prawej stopy powinny być skierowane w dół (jeśli jest to dla Ciebie niewykonalne, początkowo wystarczy, że oprzesz duży palec nogi podniesionej o drugą nogę). Oddychaj płynnie i pamiętaj o tym, żeby możliwie jak najbardziej wydłużyć kręgosłup. Utrzymaj tę pozycję przez 30-60 sekund, a następnie powoli i ostrożnie wróć do stania na obydwu nogach. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę. Jeśli wykonanie tego ćwiczenia nie sprawia Ci już większego problemu, pochyl się do przodu i oprzyj przedramiona o udo.

Garudasana – korzyści

Zanim przejdziemy do sposobu wykonania pozycji orła, skupmy się na korzyściach, jakie niesie za sobą to ćwiczenie:

  • pomaga rozciągnąć uda, biodra, górny grzbiet i ramiona
  • poprawia poczucie równowagi
  • poprawia koncentrację
  • działa wzmacniająco na mięśnie dna miednicy
  • wzmacnia i rozciąga kostki, łydki, nadgarstki, kolana
  • pomaga złagodzić ból związany z reumatyzmem i rwą kulszową
  • pomaga uelastycznić plecy, nogi i biodra
  • stymuluje układ odpornościowy

Przeciwwskazania

Ćwiczenie nie jest wskazane dla osób, które zmagają się z nadciśnieniem, mają uszkodzone kolana, łokcie, kostki, lub barki, a także dla kobiet, które są w zaawansowanej ciąży.

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować