×

Jak spać, aby się wyspać? Oto najlepszy i najgorszy sposób ułożenia ciała w trakcie snu

Słodki sen… Każdy, kto miał z nim kiedyś problem wie, jak bardzo wpływa na nasze funkcjonowanie. Niestety, bardzo wiele osób nadal zmaga się z jego zaburzeniami. Powodów może być wiele, ale wybranie odpowiedniej pozycji, która umożliwi podwyższenie jakości snu może ogromnie pomóc.

Jak ułożyć się do łóżka, aby cieszyć się zdrowym snem?

1. Pozycja na plecach

Wielu lekarzy jest zdania, że właśnie taka pozycja jest dla nas najzdrowsza. Dzięki niej głowa, kark i co najważniejsze kręgosłup pozostają w neutralnej pozycji, a ponieważ leżymy prosto, ciało może się zrelaksować i nie występują żadne przykurcze.

Można także pomyśleć o kupnie specjalnego materaca, który wypełni naturalne krzywizny kręgosłupa, aby wspierały kręgosłup. Niektórzy twierdzą, ze idealne jest spanie bez poduszki, inni zalecają niskie i twarde poduszki wspierające kark. Wiadome jest jednak, że używanie zbyt wielu poduszek i spanie z głową uniesioną mocno w górę jest bardzo niekorzystne, gdyż utrudnia oddychanie.

Takie przyzwyczajenia mogą prowadzić do niedotlenienia, problemów z sercem i gardłem. Leżenie na plecach zapobiega również powstawaniu zmarszczek, gdyż skóra twarzy nie jest uciskana przez ciężar Twojego ciała. Minusem spania na plecach jest to, że często chrapiemy w tej pozycji.

2. Pozycja na boku

Badania wykazują, że zdecydowana większość osób zasypia na boku. Lekarze zachęcają do spania na lewym boku, gdy kobieta jest w trakcie ciąży, ponieważ pozycja ta poprawia krążenie w sercu i przynosi korzyści zarówno dla mamy jaki i dla dziecka. Leżenie na wznak w trakcie ciąży wywiera zbyt dużą presję w odcinku lędźwiowym, a to może prowadzić nawet do omdlenia.

Spanie na lewym jest zbawienne jeżeli chodzi o żołądek. Ta pozycja może nie tylko złagodzić, ale nawet zupełnie zlikwidować zgagę i ułatwiać zasypianie, gdy cierpisz z jej powodu.

Jakiej pozycji unikać?

Spanie na brzuchu nie jest dobre dla organizmu!

Sen na brzuchu jest często uważany za pozycję najgorszą. Spłaszcza naturalną krzywiznę kręgosłupa, co może prowadzić nie tylko do bólu, ale również do zwyrodnień. Ta pozycja wymusza spanie z głową skręconą na bok, która zagraża również kręgom szyjnym. Przez nacisk obciążone są również wszystkie organy wewnętrzne. Płuca nie są w stanie prawidłowo, głęboko i swobodnie oddychać, a to wpływa na cały organizm. W badaniach z 2015 roku zaobserwowano, że osoby chore na padaczkę są bardziej narażone na śmierć podczas snu w tej pozycji.

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować