×

Praca zdalna z domu. Jak sobie z nią radzić dbając jednocześnie o plecy?

W związku z pandemią wywołaną przez COVID-19, wiele osób przeszło na zdalny tryb pracy, co jest dla wielu z nas nie lada wyzwaniem. W końcu nie każdy potrafi z dnia na dzień przystosować się do takiego sposobu działania tym bardziej, że nikt nie udzielił nam ku temu żadnych wskazówek. Jak więc powinno wyglądać domowe stanowisko pracy i co powinniśmy zrobić, żeby być bardziej efektywni?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wykonywania pracy zdalnej? Co zrobić, żeby być bardziej efektywnym jednocześnie dbając o swoje zdrowie?

Praca zdalna ma z pewnością swoje wady i zalety. Tworząc tzw. home office (biuro domowe) nie musimy dojeżdżać do pracy przez co oszczędzamy czas, który możemy wykorzystać na spokojne wypicie kawy czy dłuższy sen – któż z nas nie lubi rano dłużej pospać? Z drugiej zaś strony praca z domu wymaga od nas większej motywacji, organizacji i determinacji. Na szczęście jesteśmy sobie w stanie z tym naprawdę dobrze poradzić. Dobry plan dnia może pomóc uniknąć dekoncentracji, a także bólów szyi czy pleców, które mogą mieć miejsce podczas gdy nasze domowe biuro w niczym nie przypomina stanowiska pracy.

O czym należy pamiętać?

#1 Przygotuj miejsce pracy

Podczas wykonywania pracy zdalnej niezwykle istotne pod wieloma względami jest miejsce, w jakim pracujemy. Przede wszystkim odetnij się od reszty domowników, aby skupić się na swoich zadaniach, wykonać je poprawnie, a być może zaoszczędzić przy tym czasu. Skutecznym rozwiązaniem może być skorzystanie ze słuchawek. Warto również usunąć ze swojego biurka wszystkie przedmioty, które nie są Ci na ten moment potrzebne. Pomóc w zebraniu myśli może Ci również porządne wywietrzenie Twojego „nowego biura”.

#2 Pamiętaj o prawidłowej postawie

Nie pracuj na kanapie! Choć takie rozwiązanie może być wygodne, bardzo możliwe, że dodatkowo Cię rozprasza. Nie to jest w tym wszystkim jednak najistotniejsze lecz dobro Twojego ciała, a zwłaszcza pleców – podczas leżenia na kanapie i korzystania z laptopa niezwykle trudno (o ile nie niemożliwe) jest utrzymanie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Bólami pleców i karku może skutkować także źle dopasowana wysokość krzesła do biurka lub zapacające się siedzenie (miękki fotel).

Rób to dobrze!

#3 Nie zapominaj o nawodnieniu

Zawsze miej przy sobie butelkę wody i porcję świeżych owoców. Dzięki takiemu zestawowi nawodnisz organizm, co jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania, ale także pobudzisz mózg do działania. Zadbasz również o odporność organizmu.

#4 Pamiętaj o przerwach

Przynajmniej raz w ciągu godziny odstaw swój laptop na bok i wykonaj kilka prostych ćwiczeń. Wiele z nich znajdziesz na moim Intagramie. Poniżej przedstawiamy krótki zestaw ćwiczeń, który sprawdzi się podczas przerwy:

  • stań na palcach, wyciągnij tułów do góry jednocześnie wyciągając ku górze wyprostowane i splecione ramiona
  • stań w rozkroku i pomału opuszczaj tułów w kierunku podłoża. Ręce w tym czasie swobodnie opadają na dół
  • wykonaj kilka skłonów głową, raz na lewe, raz na prawe ramię, po czym przejdź do krążeń głową w lewą, a następnie w prawą stronę
  • połóż się na podłodze, dosuń pośladki do ściany i umieść na niej wyprostowane nogi. Pozostań w tej pozycji przez minutę

Mam nadzieję, że te wskazówki okazały się być dla Ciebie pomocne ?

Źródła: myfitness.gazeta.pl, www.instagram.com

Może Cię zainteresować