×

To w jaki sposób siedzisz przy komputerze ma ogromny wpływ na zdrowie. Koniec ze złymi nawykami

Zdaniem lekarzy, ból w mięśniach i stawach oraz słaba kondycja fizyczna jest w 75% spowodowana niewłaściwą postawą podczas siedzenia przed komputerem, a w zaledwie 25% brakiem zachowywania odpowiedniego bilansu pomiędzy pracą, a aktywnością ruchową.

Specjalnie dla Ciebie publikujemy listę zaleceń przygotowaną przez specjalistów, którzy przedstawiają jak prawidłowo siedzieć w pracy i nie tylko, aby nie miało to negatywnego wpływu na Twoje zdrowie.

Ból nóg

  • Nie krzyżuj nóg ani stóp. W ten sposób wpływasz negatywnie na krążenie krwi – „ściskasz” żyły i powodujesz dyskomfort w postaci drętwienia i zespołu niespokojnych nóg.
  • Pamiętaj, aby odpowiednio wyregulować fotel. Stopy powinny swobodnie leżeć na podłodze, a krawędź krzesła nie powinna znajdować się tuż pod Twoimi kolanami. Umieść nogi w taki sposób, aby były ugięte pod kątem nieco większym niż 90 stopni.
Źródło: spine-health, ncbi, cdc, nhs

Ból pleców

  • Głębokość fotela powinna być dostosowana do długości biodra. Jeśli siedzisz zbyt długo na za dużym fotelu, wsuń poduszkę tak, jak na powyższym zdjęciu. W przeciwnym wypadku prawdopodobnie się zsuniesz, a to z kolei wpływa na napięcie i ból pleców.
  • Fotel powinien mięć wygodne oparcie pasujące do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Nie pozwól na to, aby Twoje plecy przybrały kształt znaku zapytania.
  • Nie zmieniaj pozycji jeśli czujesz się niekomfortowo. Niech Twoje mięśnie przyzwyczają się do prawidłowej ułożenia ciała. Z czasem ta pozycja stanie się dla Ciebie komfortowa, jednak wymaga to odrobinę cierpliwości.
Źródło: telegraph, doi, spine-health

Zmęczone ręce

  • Podczas pracy na komputerze ręce pozostają w ciągłym napięciu. Złe ułożenie rąk może być powodem dręczących bólów oraz ich porannego drętwienia.
  • Ułożenie ramion i przedramion będzie poprawne jeśli klawiatura i mysz będą znajdować się w linii nad Twoimi kolanami. Twoje nadgarstki powinny być w linii przedramion, a ręce ugięte w łokciach pod kątem 90 stopni – pamiętaj, aby swobodnie leżały na biurku.
Źródło: mayoclinic, office-ergo, berkeley

Ból szyi

  • Aby uniknąć bólu szyi i głowy, ważne jest prawidłowe ustawienie monitora. Jeśli monitor jest za nisko – garbisz się lub zsuwasz z krzesła, a to w najgorszym przypadku może prowadzić do przepukliny lub wypukłości.
  • Usiądź na krześle, zamknij oczy i zrelaksuj się. Gdy je otworzysz, punkt, który jest środkiem ekranu powinien znajdować się tuż przed Tobą. W razie potrzeby użyj specjalnego stojaka pod monitor – środek ekranu powinien znajdować się dokładnie na wysokości oczu.
Źródło: mayoclinic, webmd, spine-health

Swędzące i zmęczone oczy

Jeśli spędzasz przed komputerem zbyt dużo czasu, może wystąpić tzw. syndrom widzenia komputerowego: niewyraźne widzenie, suchość i zaczerwienienie oczu, a w następstwie ból głowy.

  • Ustaw monitor ponownie. Lekarze uważają, że optymalne położenie środka monitora jest na poziomie oczu w odległości 50 cm od twarzy.
  • Używaj specjalnych okularów, które uchronią Twój wzrok. Dzięki nim Twoje oczy będą mniej zmęczone i nie będą narażone na negatywne oddziaływanie ekranu.
  • Nie zapominaj o ćwiczeniach dla oczu. Patrz przez okno lub „skanuj” pokój oczami co godzinę przez co najmniej 20 sekund.
Źródło: webmd, allaboutvision, webmd

Szybko pojawiające się zmęczenie

Jeśli prowadzisz leniwy tryb życia i lubisz słodycze, cholesterol zaczyna gromadzić się na wewnętrznych ściankach Twoich naczyń krwionośnych. Żyły się rozciągają, a ich przepuszczalność staje się nieco mniejsza. Bóle, uczucie zmęczenia i obrzęki nóg, wysokie ciśnienie krwi – to tylko kilka z możliwych objawów, które się z tym wiążą.

  • Poświęć co najmniej trochę czasu na codzienne ćwiczenia. To dla Twojego dobra! Wystarczy, że poświęcisz zaledwie 15 minut dziennie. Staraj się więcej chodzić. Korzystaj z komunikacji miejskiej, zamiast samochodu. I co najważniejsze, odżywiaj się zdrowo.

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować