×

5 najczęstszych problemów z nogami u dzieci. Czy jako rodzic masz się czym martwic?

Problemy ortopedyczne u dzieci i niemowląt są znacznie powszechniejsze niż mogłoby się wydawać. Co więcej, mogą być zauważalne już w pierwszych dniach życia maleństwa. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że choć niektóre z nich mogą wyglądać przerażająco, większość z nich o ile nie wszystkie samoistnie znikają wraz z upływem czasu.

Poznaj 5 różnych problemów ortopedycznych, które pojawiają się u dzieci, jednak z czasem pozwalają o sobie zapomnieć

#1 Szpotawe kolana

Najczęstszym problemem, który zarazem przeraża rodziców, są szpotawe kolana u dzieci. Kiedy mamy do czynienia z tym problemem, nogi dziecka wydają się być wygięte do zewnątrz, podczas gdy między udami powstaje wyraźna szczelina. Oprócz wycięcia nóg w łuk, szpotawe kolana u małego dziecka są raczej nieszkodliwe. Nie bolą i nie wpływają na zdolność chodzenia lub raczkowania.

#2 Płaskostopie

Dzieci zazwyczaj przychodzą na świat z płaskostopiem, które zwykle zanika wraz z wiekiem. Stan ten nie jest bolesny i szkodliwy. Zanika samoistnie, kiedy kości i mięśnie dziecka zaczynają się rozwijać i stają się bardziej elastyczne.

#3 Kolana koślawe

Innym częstym problemem, z którym zmagają się najmłodsi, jest schodzenie kolan do środka. W tym przypadku nogi dziecka są zakrzywione do wewnątrz tworząc wyraźną przestrzeń pomiędzy kostkami. Objaw zwykle zanika, kiedy dziecko między siódmym, a ósmym rokiem życia.

#4 Palce do środka

Twoje dziecko kieruje palce stóp do środka? To nie nie powód do wielkich obaw. Z czasem przestanie tak robić i zacznie normalnie chodzić. Zmiana ta może jednak trochę potrwać. Jeśli jednak wraz z upływem kolejnych miesięcy nie widzisz poprawy, zaleca się konsultację ze specjalistą.

#5 Palce do zewnątrz

W tym stanie nogi dziecka są wygięte, co sprawia, że zaczyna kroczyć szerzej niż inne dzieci. Na pocieszenie trzeba dodać, że to kolejny „problem”, który z reguły zanika wraz z wiekiem. Nie jest to bolesne, ale niektóre dzieci mogą odczuwać z tego powodu dyskomfort w biodrach i kolanach.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Choć wszystkie te schorzenia są powszechne i zwykle same ustępują, pamiętaj, że nic nie zastąpi konsultacji z lekarzem, dlatego mimo wszystko warto się do niego udać, kiedy zaobserwujesz powyższe objawy. Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny, a zakrzywiona budowa kości może wskazywać na coś naprawdę poważnego.

Źródła: brightside.me
Fotografie: imgur.com