×

Przepuklina kręgosłupa – przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia

Przepuklina kręgosłupa to choroba krążka międzykręgowego, zwana potocznie „wypadnięciem dysku”. Z tym problemem spotykają się najczęściej osoby po 40 roku życia. Jednak z powodu prowadzenia siedzącego trybu życia dolegliwości bólowe pleców dotykają coraz młodszych pacjentów. Objawy jakie towarzyszą przepuklinie są uzależnione od lokalizacji jej wystąpienia. W około 70% przypadków dotyczy ona odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Czym jest przepuklina kręgosłupa?

Cierpimy na nią, gdy krążek międzykręgowy (potocznie nazywany dyskiem) wysunie się poza linię kręgów. Dochodzi wtedy do wypuklenia dysku, który uciska rdzeń lub nerwy wzdłuż kręgosłupa. W języku potocznym nazywamy tą sytuację: wypadnięciem dysku.

Wysunięty dysk uciskający na nerwy

Główne przyczyny powstawania przepukliny kręgosłupa

Krążki międzykręgowe są zbudowane ze sprężystych włókien kolagenowych. Niczym poduszki oddzielają od siebie kręgi kręgosłupa. Pod wpływem wieloletnich obciążeń, niewłaściwej postawy ciała, siedzącego trybu życia, czy braku aktywności fizycznej, krążki tracą swoje właściwości.

W trakcie dnia dochodzi do odwadniania ich tkanek. W trakcie snu, odzyskują kształt i nawadniają się. Dlatego rano jesteśmy wyżsi. Niestety, z biegiem czasu tracą swoją zdolność do regeneracji.

Inne przyczyny powodujące przepuklinę:

– zbyt duże obciążenie kręgosłupa (praca fizyczna lub dźwiganie ciężarów),

– dojrzały wiek (z biegiem lat dyski stają się mniej elastyczne),

– uraz kręgosłupa,

– bieganie po nierównym i twardym podłożu.

Wysunięty dysk

Objawy przepukliny kręgosłupa

Ból to podstawowy sygnał, że „wypadł nam dysk”. Występuje on w różnym natężeniu w zależności od miejsca, w którym pojawiła się przepuklina.

Rodzaje zwyrodnień dysku

#1 Objawy przepukliny w odcinku szyjnym:
– sztywnienie i ból karku,
– zawroty głowy,
– ból górnych kończyn,
– uczucie piekącego bólu;

#2 Objawy przepukliny w odcinku piersiowym:
– ból promieniujący na żebra,
– uczucie dyskomfortu podczas śmiechu, kichania lub kaszlu,
– ból w okolicy serca (często mylony z zawałem);

#3 Objawy przepukliny w odcinku lędźwiowym:
– silny ból w dolnej części pleców, promieniujący na biodra i nogi,
– mrowienie w nogach,
– utrata czucia,
– ból w podbrzuszu i pachwinach,
– wzmożone parcie na pęcherz oraz ból przy oddawaniu stolca.

Ból w różnych odcinkach kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa – diagnostyka i leczenie

W przypadku tego schorzenia, postawienie odpowiedniej diagnozy jest krokiem milowym w leczeniu. Koniecznie umów się na wizytę do neurologa! Lekarz zleci badania, takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Dzięki temu, będzie mógł dokładnie określić przyczynę Twojego bólu.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Pamiętaj, że tabletki powodują tylko zanik bólu. Nie usuwają jego przyczyny. Silne leki przeciwbólowe, zawierające opiaty, są bardzo popularnym środkiem wśród chorych. Niestety ich długoterminowe działanie nie zostało do końca przebadane pod kątem przepukliny kręgosłupa.

Według mnie, najlepszym lekarstwem jest fizjoterapia

Nie jestem fanką leków przeciwbólowych. Uważam, że odpowiednia i regularna rehabilitacja potrafi zdziałać cuda. Wypadnięty dysk leczy się przy wykorzystaniu światła, temperatury, ultradźwięków, prądów oraz magnesów. Dzięki tym rozmaitym bodźcom tkanki są stymulowane do regeneracji.

Początek choroby charakteryzuje się ostrym bólem. W tym czasie musisz ograniczyć aktywność ruchową i przyjmować pozycje, które nie będą powodować ucisku na nerwy. Później warto wykonywać specjalnie dobrany zestaw ćwiczeń. Jednak musisz to skonsultować z wykwalifikowanym fizjoterapeutą.

Nigdy nie podejmuj ćwiczeń i masaży na własną rękę, ponieważ Twoje działania mogą doprowadzić do powiększenia się obrzęku w ciągu kilku godzin i zwiększenia bólu!

Jeśli nieinwazyjne metody leczenia nie przynoszą spodziewanych efektów, prawdopodobnie konieczna będzie operacja

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować