×

Wykonaj prosty test, który pozwoli Ci sprawdzić, czy masz przodopochylenie miednicy

Miednica jest bardzo istotnym elementem układanki, jaką są narządy ruchu naszego organizmu. Łączy kręgosłup z kończynami dolnymi i stanowi mocny amortyzator dla naszego ciała. Jednym z najczęstszych zaburzeń w ustawieniu miednicy jest jej przodopochylenie, które rzutuje m.in. na prawidłową postawę. Czym jest przodopochylenie miednicy, jakie są jego objawy i jak je zdiagnozować?

Przodopochylenie miednicy

Przodopochylenie miednicy, jak sama nazwa wskazuje, występuje wtedy, gdy miednica ustawia się w charakterystycznym ułożeniu z pochyleniem do przodu. W naturalnym położeniu miednica jest pochylona do przodu pod kątem zaledwie 12 stopni. O przodopochyleniu mówimy, kiedy ten próg zostaje przekroczony. Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Do podstawowych możemy zaliczyć: wrodzony typ budowy miednicy, anomalia anatomiczne dotyczące kręgosłupa, długość kończyn dolnych lub siedzący tryb życia, który od jakiegoś czasu jest zmorą wielu ludzi. W przypadku siedzącego trybu życia, np. pracy biurowej, dochodzi do skrócenia mięśni , które w konsekwencji ciągną miednicę do przodu, i wydłużenia, które ciągną ją z tyłu. W konsekwencji miednicy zmienia swoje położenie, a co rzutuje chociażby na ustawienie kręgosłupa.

Przodopochylenie miednicy – objawy

Ustawienie miednicy w przodopochyleniu niesie za sobą sporo negatywnych konsekwencji zwłaszcza w układzie kostno-mięśniowym. Do objawów związanych z przodopochyleniem zaliczamy:

  • odstający brzuch, który jest wynikiem rozciągnięcia jego mięśni
  • przykurczenie stawów biodrowych poprzez skrócenie i napięcie mięśni zginaczy bioder
  • rozciągnięcie mięśni pośladkowych
  • pogłębienie lordozy lędźwiowej
  • pochylenie tułowia do przodu

Jak zdiagnozować, czy mam przodopochylenie miednicy?

Połóż się na plecach i wyprostuj nogi. Kiedy już przyjmiesz tę pozycję, kręgosłup lędźwiowy powinien przylegać do ziemi lub być dosłownie centymetr nad nią. Jeśli natomiast jesteś w stanie włożyć ręce bez problemu pod swój kręgosłup lędźwiowy tzn., że masz przodopochylenie miednicy. Im kręgosłup lędźwiowy jest wyżej nad podłożem, tym przodopochylenie prawdopodobnie jest większe.

Źródła: www.youtube.com
Fotografie: www.youtube.com

Może Cię zainteresować