Kategorie ĆwiczeniaJogaPoradyWady postawyWady postawy u dorosłych

Przyciąganie głowy do kolan – sposób wykonania i korzyści płynące z ćwiczenia

Zwykle jest tak, że kiedy chcemy sprawdzić, czy ktoś jest „dobrze rozciągnięty”, proponujemy mu, aby dotknął całymi dłońmi ziemi stojąc na wyprostowanych nogach lub… przyciągnął głowę do kolan. No właśnie, jak to jest z tym przyciąganiem głowy do kolan?

Na początek test…

Rozpocznijmy od prostego testu. Stań na wyprostowanych, złączonych nogach, zegnij się w biodrach i spróbuj dotknąć palców stóp bez uginania nóg w kolanach. Jeśli jest to dla Ciebie niewykonalne, prawdopodobnie masz zbyt mocno spięte i przykurczone mięśnie biegnące po tylnej części nóg. Wiąże się to z podwyższonym ryzykiem bólu w dolnej części pleców, kontuzji kolan. Co więcej, prawdopodobnie odbija się to również na Twoich wynikach sportowych. Dobre wieści są takie, że dzięki kilku prostym ćwiczeniom jesteś w stanie „poluzować” swoje ścięgna, a tym samym zmniejszyć ryzyko kontuzji i poprawić wydajność tkanek.

Uttanasana, czyli przyciąganie głowy do kolan

Przyciąganie głowy do kolan to ćwiczenie znane z jogi, które nosi nietypową nazwę uttanasana. Ćwiczenie znane jako przyciąganie głowy do kolan możemy zaliczyć do ćwiczeń, które można zastosować przy porannym rozciąganiu. Świetnie sprawdzi się również w przypadku osób, które długo siedzą za biurkiem – rozciągną w ten sposób grupę mięśni kulszowo-goleniowych.

Przyciąganie głowy do kolan – sposób wykonania i korzyści płynące z ćwiczenia
Pinterest

Sposób wykonania

  1. Złącz stopy i stań prosto.
  2. Delikatnie ugnij nogi w kolanach i pochyl się do przodu.
  3. Przyciągnij się do nóg i powoli wyprostuj nogi w kolanach.
  4. Jeśli ta wersja ćwiczenia jest dla Ciebie zbyt trudna, podstaw pod dłonie książki lub kostki.
  5. Utrzymaj pozycję przez 30 sekund.
  6. Powtórz ćwiczenie 3 razy.

Uwaga! Pamiętaj, aby wykonywać ćwiczenie z wyczuciem. Nie szarp, nie wykonuj gwałtownych ruchów i ciesz się rozciąganiem spiętych tkanek. Twoje ciało Ci za to podziękuje.

Korzyści płynące z przyciągania głowy do kolan

Przyciąganie głowy wydłuża mięśnie biegnące wzdłuż kręgosłupa, a to z kolei bardzo dobry początek drogi do prawidłowej postawy ciała.

Przyciąganie głowy do kolan – sposób wykonania i korzyści płynące z ćwiczenia
Instagram
Źródła: www.instagram.com