Punkty spustowe są odpowiedzialne za ból mięśni. Uciskanie ich przyniesie Ci ulgę!
Duża ilość zespołów bólowych w obrębie pleców może być wywoływana przez punkty spustowe. Występują one zazwyczaj na mięśniach przeciążonych, a za ich powstawanie mogą odpowiadać również wady postawy.
Zawody w których trzeba długo siedzieć lub praca jest ciężka fizycznie wpływają na powstawanie nieprawidłowych wzorców ruchu i postawy (co również może przyczynić się do powstawania punktów spustowych na mięśniach).
Punkty spustowe zaburzają fizjologiczną pracę mięśnia i mogą dawać objawy bólowe lub nawet ból promieniujący do innych części ciała. Przykładowo punkty występujące na mięśniach przykręgosłupowych lub na karku i barkach mogą wywoływać ból w plecach, promieniować do narządów wewnętrznych lub do głowy (wywołując szumy w uszach lub migreny).
Co robić? Jak leczyć?
Leczeniem oraz profilaktyką przed powstawaniem punktów są:
1. Zmiana złych nawyków i przyzwyczajeń dotyczących siedzenia, leżenia oraz chodzenia. Przede wszystkim podjęcie aktywności fizycznej.
2. Terapia punktów spustowych oraz masaże.
Terapia punktów spustowych polega na wyszukaniu na ciele punktów spustowych oraz rozpracowaniu ich odpowiednio dobraną przez fizjoterapeutę techniką (np.: akupunkturą lub uciskaniem). Ważne, jest żeby wyszukać taki punkt na ciele i unieszkodliwić go, co wyeliminuje ból i inne wynikające z tego problemy.
Masaż natomiast rozluźnia mięśnie, dzięki temu nie powstają nowe punkty spustowe.
Punkty spustowe mogą powodować też inne dolegliwości. Nie koniecznie musi być to ból!
O występowaniu punktów spustowych świadczą:
– zaczerwienienie spojówek,
– zmiany skórne,
– zaburzenia funkcji trawiennych,
– odczucia podobne do towarzyszących zapaleniu wyrostka robaczkowego,
– niestrawność, zgaga, mdłości,
– zaczerwienienie spojówek,
– arytmia serca,
– gęsia skórka,
– opadanie powiek i nadmierne łzawienie,
– skurcz naczyń krwionośnych i ból głowy.