×

6 niezwykłych faktów o refleksologii stóp. Możemy wyczytać z nich stan naszego zdrowia!

Kondycja naszych stóp odzwierciedla stan zdrowia organów wewnętrznych. Jeżeli dowiemy się jak odczytywać ukryte wskazówki, które nam wysyłają możemy w ten zapobiec niektórym chorobom. Refleksologia stóp to lecznicy masaż, który pomoże Ci odkryć co dzieje się w Twoim ciele.

Temperatura stóp, ich kolor, pojawiające się odciski, haluksy, a nawet kształt palców, to wszystko mówi nam, co dzieje się z ciałem.

Co to jest refleksologia?

Refleksoterapia to masaż lecznicy, polegający na uciskaniu odpowiednich punktów na stopach. Zalicza się do metod akupresury, a swoją historią sięga podstawy medycyny Dalekiego Wschodu.
Istnieją dwie teorie wyjaśniające na czym polega refleksologia:

Teoria doktora Williama Fitzgeralda

Według niej przez całe ciało człowieka biegną nerwy, które mają swoje zakończenia w stopach i dłoniach. Każda z tych ścieżek to strefa inaczej „zona”. Poprzez masaż końcówek można wpływać odległą cześć ciała.

Teoria medycyny Dalekiego Wschodu

Chińczycy przywiązują dużą uwagę do przepływu energii w ciele. Drogi prowadzące je przez ciało nazywają się meridiany. Są to autostrady dla energii, które kończą się w palcach stóp i dłoni. Przerwanie ich prowadzi do chorób.

Fakt: na naszych stopach znajduje się 7 000 nerwów, które łączą się bezpośrednio z mózgiem.

Jak działa refleksoterapia?

Ogólnie uważa się, że obszar palców u stóp połączony jest z głową, a obszar, w którym znajduje się pięta połączona jest z samymi stopami. Posiadając tę wiedzę, podczas oglądania stóp możemy mniej więcej wyobrazić sobie w jaki sposób rozmieszczone są nasze organy wewnętrzne.

Wrażliwość lub ból spowodowany naciskaniem oznacza w jakim organie jest „problem”. Refleksologia stóp, czyli uciskanie powoduje reakcje fizjologiczne, które pobudzają proces samoleczenia.

refleksologia stóp mapa

Refleksologia stóp – Ile trwa terapia?

Pierwsze efekty są odczuwalne już po pierwszym zabiegu. Jednak zaleca się serię 15 masażów, kilka razy w tygodniu. Pomiędzy terapiami warto zrobić miesięczną przerwę.

Skutki uboczne refleksologii stóp?

Metoda ta pobudza oczyszczanie organizmu. Ciało reagując na masaż może wywołać:

– potliwość,
– poczucie ciepła lub zimna,
– mrowienie,
– suchość gardła,
– pragnienie,
– senność,
częste oddawanie moczu,
– chorobę przypominająca przeziębienie,

Pojawienie się ich świadczy o działaniu terapii. Jednak, gdy zaczynają się wydłużać i namnażać, warto zmniejszyć częstotliwość masaży.

Nagniotki to znak, że dzieje się coś złego.

Gdy zauważymy, że jakaś część stopy posiada nagniotki, może to oznaczać, że jeden z organów nie jest w najlepszej kondycji. Stwardnienia te mogą sygnalizować ograniczenia fizyczne i mentalne w miejscu ich oddziaływania w ciele.

refleksologia stóp zabieg

#1 Kręgosłup

Kręgosłup wyraża się w całym profilu wewnętrznej części stopy. Jeżeli dana osoba cierpi z powodu nagniotków, obciążony nimi obszar stopy oddziałuje na górną część pleców, a przez to prawdopodobnie obserwuje się dolegliwości związane z odcinkiem szyjnym kręgosłupa.

Wychodząc z założenia, że dolegliwości związane z kręgosłupem mają bezpośredni związek z kondycją stóp, możemy wykonać sobie masaż, skupiając się na na tych najbardziej bolesnych punktach.

refleksologia stóp, a kręgosłup

#2 Jelita

Odzwierciedlenie zdrowia jelit znajduje się  na naszych piętach. Otarcia, pęknięcia lub zrogowacenia na piętach, mogą wpływać na niektóre problemy z jelitami.

refleksologia stóp jelita

#3 Wątroba, trzustka i śledziona

Środkowa część stopy jest ona połączona z pracą metaboliczną organizmu i organami z nią związanymi: wątrobą, żołądkiem, trzustką i śledzioną. Jeśli dostrzegamy nieprawidłowości w tym obszarze stopy, może to oznaczać występowanie kamieni żółciowych.

#4 Głowa

Palce u stóp mówią o zdrowiu głowy, ale z małymi wyjątkami. Nagniotki na końcówce lub od spodu czwartego palca informują, że woreczek żółciowy nie funkcjonuje prawidłowo. Jeżeli problemy obecne są od dłuższego czasu, palec ten może być sztywny, wygięty i bolesny.

Kiedy duży palec u stóp wygięty jest w stronę drugiego, możliwe, że towarzyszy Ci kamica żółciowa. W takim przypadku warto dogłębnie oczyścić organizm i poświecić więcej uwagi temu, co jesz.

Ważny jest kolor stóp

Jeśli zauważymy żółtawy odcień stóp to zawsze wskazuje na problemy z wątrobą lub woreczkiem żółciowym. Jeśli stopy przybierają zieloną barwę mówi to o problemach ze śledzioną i układem limfatycznym. Wczesne rozpoznanie takich objawów zapobiega rozwojowi poważnych problemów.

Ważne jest, aby zareagować odpowiednio szybko, gdyż z czasem toksyny magazynowane są w naszych organizmach i mogą powstać torbiele, które są bardzo szkodliwe dla naszego organizmu.

Co oznaczają zimne stopy?

Jeśli ciągle masz zimne stopy, oznacza to, że w organizmie zachwiana jest równowaga termiczna. Wynika to z tego, że nadmiernie obciążony układ trawienny wykonuje dodatkowy wysiłek, a efektem jest gorączka jelitowa. Jeśli regularnie masz zimne stopy, powinieneś się skupić na zdrowym odżywianiu. Kąpiele w ciepłej wodzie połączone z masażem pomogą Ci rozgrzać stopy.

Refleksologia to niezwykła dziedzina masażu, który pozwala obserwować stan naszego całego ciała „przez” nasze stopy.

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować