Reumatoidalne zapalenie stawów badania
Kategorie Porady

Stare badania dają do myślenia: picie kawy może zwiększyć ryzyko zapalenia stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów, badania: Reumatoidalne zapalenie stawów jest to zapalenie błony śluzowej stawów w ciele i może prowadzić do deformacji i niepełnosprawności. Występuje, gdy układ odpornościowy organizmu atakuje stawy, chociaż nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Niestety, na ten moment nie ma na to schorzeine lekarstwa.

Reumatoidalne zapalenie stawów badania
google.com

Reumatoidalne zapalenie stawów, badania

W dwóch dużych badaniach, które rozpoczęły się w latach 70., fińskim dorosłym zadano pytania dotyczące ich historii medycznej oraz zwyczajów palenia i picia, a także spożycia kawy. 

Po śledzeniu tej grupy przez około 15 lat, naukowcy wykorzystali dokumentację medyczną, by określić liczbę osób u których rozwinął się czynnik reumatoidalny lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Autorzy doszli do wniosku, że picie kawy odgrywa pewną rolę w rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów

Sugerują, że jakiś składnik kawy powoduje wytwarzanie czynnika reumatoidalnego, który może później doprowadzić do choroby.

Autorzy podkreślają jednak, że od lat 70. XX wieku około 75% fińskich pijących kawę przestawiło się z picia gotowanej kawy na picie kawy filtrowanej i sugerują, że rodzaj spożywanej kawy może mieć coś wspólnego z relacją między kawą a reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Beth Jonas, profesor kliniki chirurgii ortopedycznej na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill zgadza się, że należy wziąć pod uwagę rodzaj kawy. Zauważa, że ​​autorzy najwyraźniej nie pytali o spożycie kawy bezkofeinowej. 

Również Europejczycy na ogół lubią swoją kawę o wiele mocniejszą niż Amerykanie. Oba te punkty sprawiają, że dane trudno jest uogólnić na ludzi w innych krajach.

„Tu jest wiele pytań bez odpowiedzi” mówi Jonas 

Chociaż badacze stwierdzili związek między kawą a reumatoidalnym zapaleniem stawów nawet u ludzi, którzy nigdy nie palili, Jonas podkreśla, że ​​nie pytali ich o narażenie na dym środowiskowy lub bierny.

Autorzy nie zdołali również wyjaśnić jednego z najważniejszych wczesnych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów: zmęczenia, mówi lekarz reumatolog Cody Wasner. 

Zmęczenie może poprzedzać rozwój czynnika reumatoidalnego i innych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, a jednym ze sposobów, w jaki ludzie starają się uzyskać więcej energii, jest picie większej ilości kawy…

Inne czynniki związane ze zwiększonym ryzykiem reumatoidalnego zapalenia stawów, takie jak palenie tytoniu i nadwaga, mogą też być reakcjami na stres związany z uczuciem zmęczenia, co może być wczesnym objawem choroby.

Reumatoidalne zapalenie stawów badania
google.com„>google.com

„Badania te przyczyniają się do lepszego zrozumienia choroby” – mówi Jonas. Ale ani ona, ani Wasner nie radzą swoim pacjentom bojkotować Starbucksa. 

Źródło: gk24.pl, webmd.com | Fotografie: www.Google.pl | Miniatura wpisu: google.com