×

Reumatoidalne Zapalenie Stawów – objawy, przyczyny oraz naturalne sposoby leczenia

Reumatoidalne zapalenie stawów jest dokuczliwą dolegliwością związaną z bólem, obrzękami i ograniczoną ruchomością stawów. Nie są znane przyczyny występowania RZS. Przyjmuje się jednak, że do choroby predysponuje obciążenie dziedziczne, przewlekły stres, a nawet płeć (kobiety chorują częściej). Ważne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Reklama

reumatoidalne zapalenie stawów

Jak rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów?

RZS towarzyszy gorączka i stany zapalne. Pojawiające się na ciele obrzęki, zesztywnienia i zniekształcenia to poważne objawy. Reumatoidalne zapalenie stawów atakuje przeważnie stawy śródręczno-palcowe, śródstopno-palcowo-łokciowe, nadgarstkowe, kolanowe lub barkowe.

etapy reumatoidalnego zapalenia stawów

Objawy występujące przy reumatoidalnym zapaleniu stawów:

– spadek wagi,
– sztywność stawów,
– ogólne osłabienie,
– problemy z oddawaniem moczu,
– bóle w klatce,
– niedowład kończyn,
– problemy ze słuchem i wzrokiem,

Nieleczone RZS może prowadzić nawet do śmierci

Nie można bagatelizować tego schorzenia, ponieważ nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów może postępować i prowadzić do wyniszczenia narządów podstawowych: serce, płuca, nerki, oczy oraz naczyń krwionośnych.

Reklama

Reumatyzm – przyczyny:

Powstawanie tej choroby nie jest jednoznaczne, jednak najcześciej ma ona podłoże genetyczne. Inną przyczyną może być defekt w układzie odpornościowym pacjenta.

Co powoduje reumatoidalne zapalenie stanów?

genetyka – jeśli u rodziców pacjenta wystąpiło schorzenie, zwiększa prawdopodobieństwo występowania reumatyzmu u dzieci. Jednak nie musi to nastąpić.

Reklama

palenie papierosów – osoby uzależnione są w grupie ryzyka występowania choroby. Według badań dofinansowywanych przez Unię, ponad jedna trzecia przypadków zachorowań na RZS, jest spowodowana paleniem papierosów.

płeć – kobiety częściej chorują, niż mężczyźni.

zakażenie – wywołane przez drobnoustroje, które pojawiły się w błonie maziowej. Do zakażenia może dojść przez krew, bezpośrednio (np. w trakcie operacji) lub poprzez zakażenie z pobliskich struktur. Takie zakażenie najczęściej dotyczy tylko jednego stawu.

Jak naturalnie leczyć reumatoidalne zapalenie stawów?

Są również naturalne metody, dzięki którym złagodzisz dolegliwości bólowe, a tym samym poprawisz swoją jakość życia. Poniżej przedstawiłam pięć domowych sposobów radzenia sobie z bólem i zapaleniem stawów.

Reklama

#1 Olejek eukaliptusowy

Ma on właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. W związku z tym, nie tylko łagodzi stany zapalne, ale również niweluje ból związany z reumatyzmem i chorobą zwyrodnieniową stawów.

Badania przeprowadzone w 2013 roku w Korei Południowej wykazały, że wdychanie olejku eukaliptusowego skutecznie zmniejsza dolegliwości bólowe.

Jak stosować olejek eukaliptusowy na zapalenie stawów?

Wymieszaj 8-10 kropli olejku eukaliptusowego z taką samą ilością olejku z mięty pieprzowej. Dodaj do tego oliwy z oliwek albo oleju moringa (z drzewa chrzanowego). Ten drugi jest również silnym środkiem przeciwzapalnym.

Reklama

Olejową mieszaninę wcieraj w bolące stawy. Poczujesz natychmiastową ulgę.

#2 Cynamon

Cynamon zawiera związek zwany aldehydem cynamonowym, który nadaje cynamonowi jego smak i zapach. Związek ten zatrzymuje uwalnianie kwasu arachidonowego, czyli zapalnego kwasu tłuszczowego. To wszystko sprawia, że ​​również cynamon może leczyć reumatoidalne zapalenie stawów.

Jak stosować?
Wymieszaj 1 szklankę gorącej wody z 2 łyżeczkami miodu i 1 małą łyżeczką sproszkowanego cynamonu. Miksturę pij dwa razy dziennie, a pozbędziesz się stanu zapalnego.

#3 Liście kapusty

Okłady z kapusty to znany od stuleci sposób na łagodzenie bólu stawów. Przeprowadzone badania w 2016 roku wykazały, że taki zabieg jest faktycznie jest skuteczny w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów. Bowiem obecna w tym warzywie apigenina ma właściwości przeciwzapalne.

Reklama

Jak stosować?
Oderwij kilka liści z główki kapusty. Następnie dobrze je rozgnieć, aby puściły sok. Tak przygotowane liście kapusty nałóż na obolałe miejsca. Możesz owinąć je także gazą lub folią spożywczą i pozostawić na co najmniej godzinę.

#4 Kurkuma

Kurkuma w proszku jest tradycyjnie stosowana w medycynie ajurwedyjskiej w Chinach i Indiach. Z powodzeniem jednak możemy stosować ją w Polsce m.in. w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Bowiem zawarta w niej kurkumina zmniejsza stany zapalne. Likwiduje ból i obrzęki u pacjentów. Skuteczność kurkumy potwierdziły badania naukowe z 2016 roku.

Jak stosować?
Po prostu zacznij dodawać kurkumę do jedzenia. Możesz również wymieszać 1 łyżkę sproszkowanej kurkumy z 1 szklanką ciepłego mleka i wypić przed snem. Regularne spożywanie tej niezwykłej przyprawy zmniejsza ból i niweluje zapalenie stawów.

#5 Czarci pazur

Roślina o tajemniczej nazwie „czarci pazur”, rośnie w Afryce. Nazywa się ją tak ze względu na małe haczyki, które przypominają pazury. Od wieków mieszkańcy pustyni Kalahari używali jej suszonych korzeni do leczenia bólu stawów. Obecnie czarci pazur znany jest na całym świecie. Jego skuteczność jest porównywalna do chemicznych środków farmakologicznych.

Jak stosować?
Napar przyrządzony z czarciego pazura złagodzi ból stawów i mięśni, pod warunkiem, że będziesz go pić codziennie. Jeśli nie możesz nigdzie znaleźć suszonego korzenia tej „diabelskiej” rośliny, możesz kupić kapsułki z ekstraktem z czarciego pazura, zawierające przynajmniej 2% glikozydów irydoidowych.

Uwaga! Jeśli chcesz się wspomagać suplementami na stawy, dokładnie czytaj ich etykiety. Tylko składniki pochodzenia naturalnego są łatwo przyswajane przez organizm.

Wypróbuj naturalne metody łagodzenia bólu stawów jeszcze dzisiaj. Jeśli znasz inne sposoby radzenia sobie z reumatoidalnym zapaleniem stawów, podziel się nimi w komentarzu

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować