Kategorie MasażMasaż karkuMasaż kręgosłupa lędźwiowegoMasaż pleców

10 popularnych rodzajów masaży, które warto znać. Każdy z nich ma inne zastosowanie

Dobry, odpowiednio dobrany masaż potrafi być zbawienny dla naszego bólu czy ograniczeń ruchowych. Pytanie tylko, jaki masaż wybrać?

Masaż masażowi nierówny

Szacuje się, że pierwszy w historii masaż wykonano ponad 4000 lat temu w Chinach. Od tego powstało wiele najróżniejszych form masażu, dlatego warto zastanowić się, który z nich będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Kluczem do uzyskania jak największych korzyści z masażu jest wybór odpowiedniego rodzaju w zależności od potrzeb. Poniżej przestawiamy listę masaży i ich zastosowanie.

Pamiętaj, że tylko dobrze dobrany masaż pomoże Ci uzyskać możliwe najbardziej zadowalające efekty. Który z opisanych masaży wybierasz?

#1 Masaż gorącymi kamieniami

Jak sama nazwa wskazuje, do tego masażu niezbędne będą gładkie, płaskie i przede wszystkim rozgrzane, bazaltowe kamienie, które umieszcza się na określonych częściach ciała. Zatrzymujące ciepło kamienie są podgrzewane do temperatury od 130 do 145 stopni. Komu zalecany jest taki masaż? Masaż gorącymi kamieniami zaleca się osobom odczuwającym napięcie lub bóle mięśni, a także cierpiącym na bezsenność lub stres. Badania pokazują, że masaż gorącymi kamieniami pomaga również osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

#2 Masaż aromaterapeutyczny

Masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych, jak lawenda czy eukaliptus. Masażysta może je nanosić bezpośrednio na skórę lub rozproszyć je podczas sesji. Według National Cancer Institute (NCI) masaż ten sprawdzi się w przypadku osób cierpiących na bezsenność, depresję i nudności. Może pomóc również ukoić ból.

Rodzaje masaży
Freepik

#3 Masaż punktów spustowych

Masaż, który jest szczególnie zalecany w przypadku obolałych mięśni. Tyczy się to szczególnie bólu pleców lub szyi. Terapeuta uciska punktu spustowe, które pozwalają na rozluźnienie spiętych i bolących mięśni.

#4 Masaż tajski

Kiedy mówimy o masażu tajskim, osoba masowana bierze aktywny udział w masażu – chodzi głównie o rozciągnięcie spiętych i przykurczonych tkanek. Masaż tajski jest szczególnie zalecany osobom uprawiającym różnego rodzaju sporty, a także tym, którzy chcą poprawić swoją mobilność. Pomoże zmniejszyć stres, podnieść poziom energii, złagodzić bóle głowy, poprawić krążenie i zwiększyć zakresy ruchu.

Rodzaje masaży
Freepik

#5 Masaż prenatalny

Masaż prenatalny, jak sama nazwa wskazuje, zalecany jest kobietom ciężarnym. Można go wykonywać w dowolnym momencie ciąży – oczywiście niezbędna ku temu jest odpowiednia wiedza. Wykonanie masażu podczas ciąży może pomóc w regulacji hormonów, zmniejszeniu obrzęku i bólu, a także złagodzić stres i niepokój.

#6 Masaż dla par

Inaczej masaż dla dwojga, który ma miejsce w tym samym pomieszczeniu i w tym samym czasie. Zasadniczo może to być dowolny wybrany masaż. Masaż dla par jest idealny dla osób, które chcą wspólnie dzielić się relaksem i jeszcze bardziej się do siebie zbliżyć.

Rodzaje masaży
Freepik

#7 Masaż szwedzki

Masaż szwedzki uchodzi za jeden z najpopularniejszych rodzajów masaży ze względu na swoje właściwości – może być zarówno relaksujący, jak i dodający energii. Ze względu na swoje zastosowanie obejmuje różnego rodzaju ruchu – w tym ruchy w stawach. Najlepiej nadaje się dla osób, które chcą się zrelaksować i rozładować napięcie.

#8 Masaż na krześle

Do tego rodzaj masażu niezbędne jest specjalnie zaprojektowane krzesło. Warto również zaznaczyć, że masaż ten wykonuje się na osobie ubranej. Masaż często polega na masowaniu szyi, ramion, dłoni lub pleców. Taka forma masażu jest zalecana przede wszystkim osobom, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej.

10 popularnych rodzajów masaży, które warto znać. Każdy z nich ma inne zastosowanie
Freepik

#9 Masaż tkanek głębokich

Podczas masażu tkanek głębokich terapeuta wolo i głęboko uciska mięśnie. Taka forma masażu zalecana jest osobom, które regularnie ćwiczą, a także dla tych, którzy cierpią z powodu kontuzji lub przewlekłego bólu.

#10 Masaż Ashiatsu

Masaż Ashiatsu przypomina masaż tkanek głębokich, ale wykonuje się go stopami, a nie rękami. Terapeuta podczas tego masażu chodzi boso po plecach trzymając się jednocześnie balustrad dla utrzymania równowagi. Ciężar terapeuty wywiera większy nacisk na ciało niż inne rodzaje masażu. Masaż Ashiatsu jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które chcą zmniejszyć przewlekły ból, stres i poprawić elastyczność mięśni.

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.pexels.com, Brightside