×

10 wskazówek dla rodziców, które pomogą Ci zapobiec problemom z plecami w przyszłości

Ból pleców jest jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie chodzą do lekarza. Na szczęście można mu zapobiec.Dla przykładu, jeśli jesteś rodzicem, istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować ból pleców. Grunt to zidentyfikować i możliwie jak najszybciej odpowiednio zareagować.

Jesteśmy przekonani, że bycie rodzicem i ból pleców wcale nie muszą iść ze sobą w parze. Istnieje duża szansa (nie możemy tego zagwarantować), że wprowadzenie w życie poniższych wskazówek pozwoli Ci uniknąć niepożądanego bólu i dyskomfortu.

10 wskazówek dla rodziców, które pomogą Ci zapobiec problemom z plecami w przyszłości

#1 Używaj nosidełka

Korzystanie z nosidełka to nie wszystko. Trzeba nauczyć się użytkować go prawidłowo. Jeśli nosisz nosidełko z dzieckiem z przodu, „podnieść je” możliwie jak najwyżej. Upewnij się również, że Twoje maleństwo do Ciebie przylega (nosidełko powinno być odpowiednio dopasowane), co zmniejszy obciążenie pleców. Jeśli Twoje dziecko będzie już ważyć powyżej 10 kilogramów, przestaw się na noszenie go na plecach. W przeciwnym razie możesz narazić się na ból dolnych partii pleców.

Flickr / Pixabay

Flickr / Pixabay

#2 Uważaj podczas podnoszenia dziecka z łóżeczka

Zanim zaczniesz podnosić dziecko, przyłóż je jak najbliżej klatki piersiowej – unikniesz wyciągania ramion i zwiększania tzw. dźwigni. Co ważne, nie zginaj się w pasie, aby podnieść dziecko. Zamiast tego pochyl się w biodrach, napnij mięśnie brzucha i ugnij nogi w kolanach, aby podnieść maleństwo. Twoje plecy Ci za to podziękują.

#3 Siadaj wygodnie podczas karmienia

Czasami plecy bolą od samego patrzenia na to, w jaki sposób karmią matki. Jeśli jesteś matką karmiącą, usiądź na krześle, które zapewnia odpowiednie podparcie Twoim plecom. Zamiast pochylać się, aby sięgnąć piersią do ust dziecka, podnieś dziecko wyżej. Możesz użyć do tego poduszki (poduszek) lub koca, co pozwoli Ci odciążyć ramiona, podeprzeć dziecko i zbliżyć je w okolice klatki piersiowej.

#4 Podnoszenie dziecka z wysokiego krzesełka

Kiedy wkładasz dziecko lub zdejmujesz je z wysokiego krzesełka, w pierwszej kolejności zdejmij „tackę”. W ten sposób nie będziesz musiał się wysilać, próbując umieścić lub wyjąć dziecko w wąskiej przestrzeni między tacką a oparciem krzesełka. Nie będziesz też musiał podnosić dziecka do góry i nad tacką.

#5 Staraj się nie garbić podczas pchania wózka

Wychodzisz z dzieckiem na spacer? Nie garb się! Garbiąc się możesz szybko nadwyrężyć mięśnie pleców. Większość wózków ma możliwość regulacji rączki do pchania wózka. Skorzystaj z tej funkcji, aby ustawić odpowiednią wysokość. Jeśli natomiast chcesz wyjąć lub włożyć dziecko do wózka, wróć do punktu 3..

#6 Nie pochylaj się, aby podnieść stojące dziecko

Jeśli chcesz podnieść stojące dziecko, zejdź do przysiadu, mocno napnij mięśnie brzucha i bez odrywania stóp od podłoża podnieś malucha. Użyj do tego siły nóg. Umieść dziecko jak najbliżej klatki piersiowej, aby uniknąć obciążania ramion i pleców.

#7 Uważaj na swoją postawę podczas zabaw z dzieckiem

Kiedy bawisz się z dzieckiem, nietrudno o nieprawidłową postawę. Łatwo zapomnieć o siedzeniu z prostymi plecami, dlatego przypominamy :).

#8 Usiądź w samochodzie, kiedy umieszczasz dziecko w foteliku samochodowym

Fotelik samochodowy sam w sobie jest ciężki, więc nie próbuj wkładać go do samochodu, gdy dziecko jest już w foteliku. Zamiast tego najpierw zabezpiecz fotelik, a dopiero potem umieść dziecko w środku. Nie stój na zewnątrz, kiedy wkładasz dziecko do fotelika. Usiądź na bocznym fotelu z dzieckiem na kolanach i dopiero wtedy umieścić je w foteliku dziecięcym.

#9 Nie noś dziecka podpierając je na jednym biodrze

Trzymanie dziecka na jednym biodrze jest łatwe i wygodne. Wszystko jednak do czasu… Musisz mieć świadomość, że obciążasz w ten sposób tylko jedną stronę ciała, a to nie może prowadzić do niczego dobrego. Ból pleców jest tylko jedną z możliwych konsekwencji. Jeśli więc chcesz nosić dziecko na rekach, trzymaj je przy klatce piersiowej i przytrzymuj obiema rękoma.

#10 Dopasuj miejsce do przebierania dziecka do Twojego wzrostu

Aby uniknąć schylania się do dziecka, gdy zmieniasz mu pieluchy, umieść przewijak co najmniej na wysokości swojej talii. Aby zapewnić jeszcze większy komfort swoim plecom, możesz podczas przebierania umieszczać jedną nogę na stołku lub dolnej szufladzie (pamiętaj, aby zmieniać nogi).

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.flickr.com, Pixabay

Może Cię zainteresować