×

4 schorzenia kręgosłupa, przy których nie wolno się rozciągać. Możesz sobie zaszkodzić!

Ćwiczenia rozciągające bywają zbawienne dla wielu pacjentów z bólem pleców. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to złoty środek. W niektórych przypadkach rozciąganie kręgosłupa nie tylko nie złagodzi dolegliwości bólowych, ale może je nasilić, a nawet zaszkodzić choremu.

Najczęstszą przyczyną bólu pleców jest brak ruchu. Jednak może być ich znacznie więcej, dlatego przed rozpoczęciem ćwiczeń (nawet rozciągających) należy się skonsultować z lekarzem bądź fizjoterapeutą.

Jaki jest mechanizm powstawania bólu?

W większości przypadków ból jest skutkiem stanu zapalnego, który powstaje w okolicy krążków i stawów międzykręgowych. Może być on wynikiem przeciążenia bądź mikrouszkodzenia.

Gdy stan zapalny pojawia się w okolicy dysku i korzenia nerwowego robi się „ciasno” i każdy ruch kręgosłupa może powodować ból lub ciągnięcie w plecach. Dochodzi również do napięcia mięśni w okolicy lędźwi i bioder.

Dolegliwości związane ze schorzeniami kręgosłupa bywają bardzo różne. Niektórzy doświadczają okresowo silnego bólu pleców, który po kilku dniach znika. Inni natomiast mają dolegliwości o średnim natężeniu spowodowane np. długotrwałym siedzeniem.

Mogą one występować o różnych porach dniach. Są pacjenci, którym ból i sztywność pleców dokucza tylko rano po obudzeniu. Z kolei u innych, dolegliwości bólowe występują wieczorem, po całym dniu pracy.

Objawy są tak różne, ponieważ wynikają z różnych schorzeń kręgosłupa i różnych mechanizmów ich powstawania.

Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa mogą szkodzić

Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, to nie zawsze skutek jego przeciążenia. Dlatego rozciąganie nie jest antidotum na wszelkie dolegliwości bólowe pleców.

Często zdarza się, że w przypadku bolesnego ataku rwy kulszowej, czyli bólu promieniującego do kończyny dolnej, chory próbuje unosić wysoko nogę w pozycji leżącej. Jednak rozciąganie podczas dolegliwości bólowych, może tylko je nasilić.

Kiedy pojawia się stan zapalny i wydzielają się substancje zapalne, krążki międzykręgowe i nerwy nie mogą prawidłowo funkcjonować. W związku z tym, każda próba podjęcia aktywności wiąże się z odczuwaniem jeszcze większego bólu.

Rozciąganie kończyny dolnej w przypadku rwy kulszowej jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ stan zapalny w kręgosłupie bądź uwypuklony dysk drażni korzeń nerwowy i nie może się on właściwie poruszać. To z kolei powoduje ból i ciągnięcie w całej kończynie. Pamiętaj, że siłowe naciąganie nogi może pogorszyć Twoje dolegliwości.

Jeśli chcesz poprawić ruchomość nerwu, wybierz się do fizjoterapeuty, który nauczy Cię prostych technik neuromobilizacji.

Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?

Nigdy nie próbuj przełamywać bólu, bo tylko możesz doprowadzić do zaostrzenia objawów. Jeśli ból pojawia się np. podczas pochylania się do przodu, pozostań w pozycji wyprostowanej, czyli wykonuj ruchy przeciwne do tych, które powodują dolegliwości bólowe.

Nie wykonuj ćwiczeń na własną rękę, zwłaszcza jeśli Twoje dolegliwości bólowe są silne. Skonsultuj się z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednią terapię.

Kiedy możemy wprowadzić ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa?

Ćwiczenia rozciągające mogą być pomocne w bólach o bardzo małej intensywności, np. kiedy czujemy napięcie w plecach po całym dniu pracy. Należy jednak zwracać uwagę na to, jak nasz organizm reaguje na dane ćwiczenie. Jeśli po delikatnym rozciągnięciu czujemy ulgę, a ból nie pojawia się po zakończeniu ćwiczenia, możemy je wykonywać.

Stretching można również wprowadzać w końcowym procesie leczenia, ale pod kontrolą specjalisty.

Pamiętaj, że rozciąganie nie jest najlepszą formą profilaktyki bólów pleców. Znaczenie lepsze są ćwiczenia wzmacniające

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować