Kategorie Ból krzyżaĆwiczenia

Rozciąganie mięśnia czworobocznego lędźwi – jak i po co, je robić?

Przyczyną bóli lędźwiowych najczęściej są przykurczone mięśnie w tym obszarze. Powodem jest siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Najlepszym rozwiązaniem byłaby zmiana pracy i rozpoczęcie regularnych ćwiczeń. Jednak w większości przypadków jest to niemożliwe. Dlatego też, aby zniwelować ból pleców, trzeba robić niezbędne minimum, czyli rozciąganie mięśnia czworobocznego lędźwi.

rozciąganie mięśnia czworobocznego lędźwi
Zdroweplecy.net

Mięsień czworoboczny lędźwi – definicja

Mięsień czworoboczny lędźwi – (łac. musculus quadratus lumborum) to płaski mięsień znajdujący się w tylnej okolicy brzucha. Położony po obu stronach kręgosłupa lędźwiowego i rozciąga się pomiędzy XII żebrem, a miednicą (grzebieniem biodrowym).

rozciąganie mięśnia czworobocznego lędźwi
Slideplayer.pl

Mięsień ten składa się z dwóch warstw, których włókna krzyżują się wzajemnie.

Warstwa powierzchowna rozpoczyna się na wyrostkach żebrowych piątego do drugiego kręgu lędźwiowego i kończy na brzegu dolnym dwunastego żebra oraz trzonie dwunastego kręgu piersiowego.

Z kolei, warstwa tylna rozpoczyna się na wardze wewnętrznej grzebienia biodrowego oraz więzadle biodrowo-lędźwiowym i kończy się na wyrostkach żebrowych czwartego do pierwszego kręgu lędźwiowego oraz na dolnym brzegu dwunastego żebra. Kurcząc się obniża dwunaste żebro i zgina kręgosłup do boku swoją stronę.

W napięciu spoczynkowym oba mięśnie ustalają część lędźwiową kręgosłupa. W działaniu obustronnym obniżają zaś ostatnie, dwunaste żebra.

Jak prawidłowo wykonać rozciąganie mięśnia czworobocznego lędźwi?

rozciąganie mięśnia czworobocznego lędźwi
Imgur.com

Jak to zrobić?
1. Usiądź na macie z wyprostowanymi nogami.
2. Rozsuń je na boki, tworząc kąt rozwarty między nimi.
3. Jeśli jest Ci niewygodnie w tej pozycji, możesz jedną nogę ugiąć w kolanie, a stopę podciągnąć do przeciwnego uda.
4. Następnie powoli pochylaj się na bok do wyprostowanej nogi, ciągnąc nad głową przeciwną rękę.
5. Wytrzymaj tak około 10 sekund, następnie wróć do pozycji wyjściowej.
6. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.

Co nam daje rozciąganie mięśnia czworobocznego lędźwi?

To proste ćwiczenie pozwala rozluźnić miejsce powodujące ból i sztywność pleców. Pomaga zniwelować dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i daje uczucie ulgi po wielogodzinnej pracy.

Pamiętaj jednak, że najlepsze rezultaty osiągniesz, gdy rozciąganie mięśnia czworobocznego lędźwi będziesz wykonywać codziennie!

Źródło: fizjoterapeuty.pl | Fotografie: Imgur.com, Slideplayer.pl