×

Rozciąganie szyi za pomocą ręcznika. Jak je prawidłowo wykonać?

Istnieje wiele czynników, które powodują dolegliwości bólowe karku i barków. Między innymi jest to długotrwała praca przed komputerem i korzystanie z różnych gadżetów elektronicznych. Zła dieta, stres i siedzący tryb życia, to plaga XXI wieku. Najważniejsza jest profilaktyka. Jednak, jeśli odczuwamy napięcie w karku niezbędne będzie rozciąganie szyi w celu rozluźnienia mięśni i złagodzenia bólu.

Rozciąganie szyi jest szczególnie pomocne przy długotrwałym stresie

Ból karku najczęściej wiążemy z przeciążeniem kręgów szyjnych i siedzącym trybem pracy. Jednak przyczyną takich dolegliwości może być silne napięcie psychiczne, czyli stres. To przez ten czynnik nieświadomie podciągamy barki, przez co dochodzi do napinania szyi. Zwiększa się napięcie w odcinku kręgosłupa szyjnego, a przestrzeń między krążkami międzykręgowymi zmniejsza się i wzrasta ryzyko ucisku nerwów.

Dlatego tak ważny jest relaks i odpoczynek. W tym przypadku, tylko odpowiednie rozluźnienie mięśni i rozciągnięcie szyi złagodzi dolegliwości bólowe.

Ważna jest również regularna aktywność fizyczna, dzięki której utrzymamy elastyczność mięśni i więzadeł.

Ćwiczenie na rozciąganie szyi za pomocą ręcznika

Jeśli nie chorujesz na poważne schorzenia kręgosłupa, a ból szyi spowodowany jest stresem i/lub zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej z pochyloną do przodu głową – mam dla Ciebie rozwiązanie!

To proste ćwiczenie, które zmniejszy napięcie wokół Twojej szyi i zniweluje ból. Poniżej prezentuję instrukcję, jak je prawidłowo wykonać.

1. Zwiń ręcznik (albo użyj małej rolki).

2. Ułóż go tuż pod potylicą.

3. Pozwól głowie nieco opaść.

4. Spokojnie oddychaj. Zrelaksuj się.

5. Utrzymuj tę pozycję przez co najmniej 10 minut, o ile nie odczuwasz żadnego bólu.

Ćwiczenia na rozciąganie karku i ramion. Rozluźnią spięte mięśnie jak masaż!

Masaż na rozluźnienie napiętych mięśni

Najlepiej wybrać się do profesjonalnego masażysty, ale nawet własnoręcznie wykonany masaż braków czy szyi przyniesie Ci wiele korzyści. Ugniatanie oraz naciskanie na bolące, napięte miejsca z pewnością przyniesie Ci ulgę i rozluźnienie.

Po długim siedzeniu przy komputerze z pochyloną do przodu głową, warto usiąść w wysokim fotelu i odchylić się, opierając potylicę na oparciu.

Najważniejsza jest jednak profilaktyka. Dlatego rób przerwy podczas siedzącej pracy i często zmieniaj pozycje

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować