×

8 prostych pozycji jogi, które pomogą Ci rozładować stres i rozluźnić ciało

Wszyscy żyjemy w mniejszym lub większym stresie. Odczuwamy go w pracy i w życiu codziennym. Odczuwamy go, kiedy się spieszymy, nie mamy czasu, żeby zjeść kolejny posiłek, odpocząć czy się wyspać. Nieustający stres może być przyczyną wielu problemów i to nie tylko na tle zdrowotnym. Badania pokazują, że 37% osób zmagających się z przewlekłym stresem twierdzi, że czuje się samotnie.

Jak uspokoić myśli i nie pozwolić, by stres i lęk wziął górę nad Twoim życiem? Pomóc Ci w tym może joga. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś jogi, istnieją proste, a zarazem bardzo skuteczne ćwiczenia, które pomogą Ci w walce ze stresem. Nie daj się zwieść pozorom. Daj sobie parę dni na ich przetestowanie i przekonaj się na własnej skórze, czy faktycznie są pomocne.

Poznaj ćwiczenia, które pomogą Ci w walce ze stresem

#1

Pierwsze ćwiczenie pomoże Ci się zrelaksować i da odetchnąć Twojej głowie. W tym celu obróć dłonie kierując ich wnętrze do góry. Przełóż prawą rękę nad lewą i zablokuj je kciukami. Reszta palców powinna być wyciągnięta ku przodowi (trzymaj dłonie otwarte). Przetrzymaj tę pozycję przez 2 minuty.

#2

Kolejne ćwiczenie pomoże Ci rozładować napięcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Połóż się na plecach, ugnij prawą nogę w kolanie i przenieś ją na lewą stronę nad nogą lewą. Lewą ręką chwyć za kolano nogi ugiętej dociskając je do podłoża, a prawą chwyć za stopę nogi lewej dociągając ją do pośladka. Staraj się, aby przez cały ten czas barki przylegały do podłoża. Pozostań w tej pozycji przez minutę i zmień stronę.

#3

Otwórz klatkę piersiową, rozciągnij kręgosłup i popraw ustawienie barków. Zacznij od klęku podpartego. Jeśli poczujesz ból w kolanach, umieść pod nimi koc lub matę. Przenieś ręce jak najdalej przed siebie pamiętając o tym, aby biodra przez cały czas znajdowały się w linii tuż na kolanami. Powoli zacznij opuszczać klatkę piersiową w kierunku maty. Pozostań w tej pozycji przez 2 minuty.

#4

To ćwiczenie poprawi mobilność ścięgien podkolanowych, wzmocni mięśnie dwugłowe uda i ukoi umysł. Stań prosto z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Wyprostuj nogi w kolanach i pochyl się do przodu. Niech głowa i ramiona swobodnie zwisają (możesz chwycić się za łokieć ręki przeciwnej). Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund. Jeśli czujesz się komfortowo, możesz przyciągnąć tułów do nóg.

#5

Rozciągnij dolną część pleców, rozciągnij kręgosłup, zwalcz stres, zmęczenie i ból pleców. To wszystko dzięki kolejnemu ćwiczeniu. Połóż się na plecach i na wydechu zegnij nogi w kolanach tak, aby znajdowały się szerzej niż tułów, i przyciągnij je do brzucha. Weź wdech i chwyć dłońmi za duże palce u stóp lub zewnętrzną część stóp. Kostki powinny znajdować się tuż nad kolanami, a golenie powinny być umieszczone prostopadle do podłogi. Upewnij się, że kość ogonowa jest dociśnięta do podłogi. Zbliżaj uda do tułowia wydłużając kręgosłup. Rozluźnij kość ogonową i wydłuż tylną część szyi. Wytrzymaj w tej pozycji 30-60 sekund.

#6

Rozciągnij ramiona, wzmocnij nogi i popraw procesy trawienia. W tym celu stań w wykroku z prawą nogą z przodu. Palce lewej nogi (nogi zakrocznej) powinny być zwrócone w lewo, co pozwoli dodatkowo rozciągnąć tkanki wewnętrznej części uda. Zapleć dłonie za plecami i na wydechu delikatnie pochyl się do przodu przenosząc jednocześnie ramiona ku górze. Zrelaksuj się i pozostań w tej pozycji tak długo, jak tylko chcesz, a następnie zmień stronę.

#7

Wzmocnij dolną część ciała, popraw krążenie i uspokój umysł. Stań szeroko i skieruj palce na zewnątrz pod kątem 45 stopni. Ugnij nogi w kolanach kierując je na zewnątrz i opuść biodra tak, aby Twoje uda były równolegle do podłoża. Unieś ramiona do góry i wysuń łopatki aktywując przy tym mięśnie pleców. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że Twój kręgosłup się rozciąga. Pozostań w tej pozycji przez 30 sekund do minuty.

Jak często ćwiczysz jogę? Pomaga Ci złagodzić stres? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami!

Źródła: brightside.me
Fotografie: brightside.me

Może Cię zainteresować