×

Tancerze naśladujący ruchy Michela Jacksona kończą z uszkodzeniami kręgosłupa

Ruchy Michaela Jacksona w piosence Smooth Criminal są legendarne, a szczególnie ten, w którym „oszukuje” on grawitację. Jednak okazuje się, że w tym przypadku nie powinniście kopiować tego tańca!

via GIPHY

Badania i szokujące wyniki

Trzech neurochirurgów zbadali ruch Jacksona, w którym nachyla się on o 45 stopni, dając wrażenie, że jego stopy są przymocowane do podłoża, a on sam łamie prawa grawitacji. Tak, jak niezwykle to wygląda, tak mocno jest nadwyrężające dla kręgosłupa. Badania wykazały, że powtarzane wielokrotnie próby wykonania tego właśnie tanecznego ruchu, owocowały nowymi, dotąd nieznanymi, formami uszkodzeń kręgosłupa!

30 stopni

Naukowcy zbadali zarówno powstawanie tego ruchu, jak i wykonywanie go przez wielu zawodowych tancerzy. Zależy on bowiem w dużej mierze od siły mięśni brzucha, ale także od opatentowanych przez Jacksona plastrów, dzięki których jego ciało zdaje się poruszać bez żadnych ograniczeń i jest stabilnie przymocowane do podłoża. Ale niestety, nawet najlepsi, najsilniejszy tancerze, są w stanie nachylić swoje ciało maksymalnie do 30 stopni.

via GIPHY

Przekraczanie granic

To motywuje ich do ćwiczenia ciężej, przesuwania granic, naginania możliwości swojego ciała. W efekcie trafią do lekarzy z najróżniejszymi schorzeniami. Niektóre można wyleczyć fizjoterapią, ale niektóre tak niszczą kręgosłup, że niezbędne są poważne operacje, a nawet wstawianie implantów kręgów i metalowych śrub, co jest równoznaczne z zakończeniem kariery tanecznej.

via GIPHY

Przeciążenie

Przenoszenie ciężaru ciała na miejsca, które samodzielnie nie są go w stanie utrzymać, jak w przypadku właśnie ruchu ze Smooth Criminal, skutkują ogromnym napięciem mięśniowym i spięciami kręgosłupa. Takie przeciążenia, nawet krótkotrwałe, mogą powodować poważne kontuzje!

Nie do końca wiemy jak Michael Jackson funkcjonował na co dzień, poza sceną i w jakiej kondycji był jego kręgosłup. My sugerujemy, byście zamiast anty-grawitacyjnego ruchu wybrali moonwalk. Będzie zdrowiej!

via GIPHY

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować