×

Ostry atak rwy kulszowej. Pierwsza pomoc, która przyniesie ulgę

Rwa kulszowa pierwsza pomoc – Wielu z Was cierpi na ataki rwy kulszowej. Oprócz regularnych wizyt u lekarza, należy także regularnie ćwiczyć, ale co zrobić i jak sobie pomóc jeżeli mamy atak?

Wielu z Was pisało, że podczas ataku nie jesteście się w stanie ruszyć, dlatego chciałam przedstawić Wam pierwszą pomoc.

Termin rwa kulszowa jest używany do opisania bólu, który promieniuje w dół nerwu kulszowego, który zaczyna się z każdej strony dolnej części pleców, rozciąga się w dół tylnej części uda i kieruje się aż do stopy.

Ten rodzaj bólu spowodowany jest uciskiem korzeni nerwowych w dolnej części kręgosłupa, które się ze sobą łączą, tworząc nerw kulszowy w miednicy. Ból może wynikać z różnych stanów, w tym problemów z dyskiem.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że większość przypadków rwy kulszowej nie jest poważna i poprawi się w ciągu kilku dni lub tygodni, często z zachowawczymi (niechirurgicznymi) zabiegami, takimi jak terapia ciepłem/lodem, lekami przeciwbólowymi i ćwiczeniami.

Kiedy ból rwy kulszowej się wzmaga, pomocne jest kilka opcji leczenia nerwu kulszowego, które mogą być użyte w celu złagodzenia bólu i dyskomfortu oraz szybkiego powrotu do normalnej aktywności.

Rwa kulszowa pierwsza pomoc:
Ciepło i zimno

Lód i źródła ciepła są łatwo dostępne, niedrogie i zwykle dość skuteczne w leczeniu rwy kulszowej.

  • Zimna okład lub aplikacja lodu może zmniejszyć stan zapalny i zdrętwiałe obolałe tkanki, łagodząc część bólu nerwu kulszowego. Należy go stosować początkowo, gdy ból jest ostry i intensywny, zwykle przez 2 do 7 dni, w zależności od nasilenia bólu.
  • Ciepło rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając przepływ tlenu i składników odżywczych do obszaru, co pomaga w gojeniu. Zastosowanie ciepła stymuluje również receptory czuciowe w skórze, więc mózg mniej koncentruje się na bólu. Najlepiej stosować to po ustąpieniu ostrego bólu.

Dla niektórych osób na przemian lód i ciepło to najskuteczniejsze leczenie rwy kulszowej.

Rwa kulszowa pierwsza pomoc:
Zimny masaż

Jedną z możliwości zastosowania zimna jest skorzystanie z masażu lodowego. Najłatwiej to osiągnąć, zamrażając wodę w papierowym kubku, a po zamrożeniu odciąć górną połowę kubka, odsłaniając lód. Kubek z lodem jest następnie nakładany bezpośrednio na skórę, zwykle okrężnym ruchem w obrębie bolesnego obszaru. 

Istnieją 4 etapy chłodzenia, z których przedostatnim jest uczucie pieczenia, podobne do zbyt szybkiego jedzenia lodów. Ostatnim etapem jest drętwienie, po którym może wystąpić odmrożenie, więc zatrzymaj się, gdy pieczenie zmieni się w drętwienie. Proces ten zwykle trwa od 3 do 6 minut, w zależności od grubości leczonego obszaru.

Masaż lodowy może być wykonywany przez kogoś innego, gdy pacjent leży na brzuchu lub boku. Ciało należy delikatnie masować w miejscu w którym odczuwa się ból i pamiętać o okrężnym ruchu, starając się uniknąć kostnej części kręgosłupa.

Celem jest znieczulenie obszaru dyskomfortu, w którym to można wykonać delikatne, minimalne ruchy, aby rozciągnąć nerw kulszowy i złagodzić ucisk powodujący ból. Kiedy drętwienie zanika, lód można ponownie nałożyć i procedurę powtórzyć. To leczenie można wykonać dwa lub trzy razy dziennie.

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!