×

Rwa kulszowa w ciąży – objawy, przyczyny i leczenie

Ból kręgosłupa, to niemal standard w ciąży. Jednak zdarzają się również ataki rwy kulszowej, które powodują silne dolegliwości bólowe. Uniemożliwiają kobiecie swobodne poruszanie się i utrudniają sen. Podstawą jest szybka diagnoza i odpowiednia terapia. Jak zatem objawia się rwa kulszowa w ciąży? Jakie są jej przyczyny i jakie można podjąć metody lecznicze, które będą bezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka?

Rwa kulszowa w ciąży – objawy

Połową sukcesu będzie właściwe rozpoznanie jednostki chorobowej. Kobieta w ciąży może bowiem odczuwać różne dolegliwości bólowe pleców. Dlatego warto wiedzieć, jakie symptomy towarzyszą atakowi rwy kulszowej:

– ból zaczynający się w okolicy lędźwiowej i promieniujący przez pośladki, udo z tylnej strony, aż po łydkę i stopę,

– odczuwanie mrowienia i pieczenia w nogach,

– pojawienie się tzw. objawu Lasègue’a, polegającego na niemożności (z powodu silnego bólu) podniesienia nogi do góry z pozycji leżącej,

– najczęściej ból występuje tylko po jednej stronie tułowia (ale nie zawsze).

Czasami kobieta w ciąży podejrzewa u siebie atak rwy kulszowej, chociaż tak naprawdę doświadcza bólu miednicy i pleców. Jednak objawy tego schorzenia są tak charakterystyczne, że żaden lekarz nie pomyli go z innymi dolegliwościami

Rwa kulszowa w ciąży – przyczyny

Wbrew powszechnym opiniom, rwa kulszowa w ciąży nie jest spowodowana uciskiem dziecka na nerw kulszowy. Ciąża nie zwiększa ryzyka pojawienia się tzw. ataku korzonków nerwowych. Przyczyny jej występowania są dokładnie takie same, jak u innych osób, które nie są w stanie błogosławionym.

To głównie dyskopatia, czy zwyrodnienie nerwów, które miała kobieta jeszcze przed zajściem w ciążę mogą doprowadzić do tego schorzenia. Dzieje się tak, gdy galaretowate jądro miażdżyste wysunie się z krążka międzykręgowego i zacznie uciskać na korzenie nerwu kulszowego. Skutkiem czego ciężarna (czy każda inna osoba) będzie odczuwać ból.

Rwa kulszowa w ciąży – leczenie

W większości przypadków kobieta w ciąży może samodzielnie łagodzić swoje dolegliwości bólowe. Jednak wcześniej powinna skonsultować się z neurologiem.

Poza dobraną rehabilitacją, pomocne i bezpieczne będą:

1. Odpoczynek
Nie zaleca się pozostawania cały czas w łóżku, jednak odpoczynek w ciągu dnia jest wskazany. Nie wolno dźwigać, ani wykonywać gwałtownych ruchów. Należy pamiętać, że ostrożności (szczególnie w takim przypadku) nigdy za wiele.

2. Pozycja krzesełkowa
Połóż się w pozycji krzesełkowej, czyli na plecach z nogami zgiętymi pod kątem 90 stopni. Podeprzyj nogi poduszkami lub ułóż je na krześle. To powinno złagodzić ucisk na nerw i tym sam zminimalizować ból.

3. Zimny lub gorący kompres
Warto robić chłodne (albo gorące) okłady na obolałe miejsca, bo pod wpływem zimna (lub ciepła) w organizmie wytwarzają się endorfiny. Hormony te mają właściwości znieczulające, dzięki czemu ból jest mniejszy.

Możesz też zrobić masaż pod prysznicem, naprzemiennie ciepłą i zimną wodą. Efekt będzie podobny

Poród przy rwie kulszowej

Nie ma jednej żelaznej zasady, co do tego, w jaki sposób powinna rodzić kobieta, która cierpi na rwę kulszową. Wszystko zależy od stanu jej zdrowia i stopnia zaawansowania zwyrodnienia kręgosłupa. Rwa kulszowa bywa wskazaniem do przeprowadzenia porodu poprzez cesarskie cięcie. Jednak jeśli lekarz zaleci poród naturalny, to powinien odbywać się on w wodzie albo w pozycji kucznej (a nie leżącej).

Nie martw się, że w ciąży możesz dostać ataku rwy kulszowej, jeśli nigdy nie miałaś problemu z kręgosłupem. Pamiętaj jednak o profilaktyce i aktywnym stylu życia

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować